INNEWODNY

The Ocean Race Europe Prologue Gdynia. Wyścig legendarnych jachtów

The Ocean Race Europe

Wszystkich miłośników żeglarstwa już za kilka dni czeka nie lada gratka.

The Ocean Race Europe Prologue, bo o tej imprezie mowa, przyciągnie do Gdyni cztery jachty klasy VO65, czyli potężne 65-stopowe jednostki przeznaczone do ścigania się w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych na morzach i oceanach całego świata. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10-12 maja.

Po raz pierwszy w historii regat The Ocean Race polskie miasto – Gdynia gościć będzie aż 4 załogi biorące udział w prologu. Doskonale podkreśla to związki z morzem, streszczone w postaci słów „miasto z morza i marzeń”. Team Sailing Poland na jachcie Volvo 65 (VO65) pod dowództwem Bouwe Bekkinga zmierzy się z takimi załogami, jak Ambersail 2 z Litwy, Team Childhood 1 z Holandii oraz Ocean Racing Team z Austrii.

W skład polskiej załogi wchodzą znane i cenione nazwiska polskiego i światowego żeglarstwa, jak Maja Micińska, Alan Alkhatab, Kacper Gwóźdź, Mateusz Gwóźdź, Stanisław Bajerski i Tymon Sadowski. Sternikiem (skipperem) polskiej załogi Sailing Poland został Bouwe Bekking, nawigatorem będzie Aksel Magdahl, a kapitanem (boat captain) – Jens Dolmer.

Trasa żeglarskiego prologu rozpocznie się w Kłajpedzie, skąd 10 maja jachty wyruszą do Gdyni. Dzień później, we wtorek, 11 maja, na wodach Zatoki Gdańskiej odbędą się dwa wyścigi, które będzie można śledzić z bulwaru Nadmorskiego i molo w Sopocie, gdzie przewidziany jest znak zwrotny, a także z trójmiejskich plaż czy z pokładów prywatnych jachtów.

Wypłynięcie z mariny zaplanowano na godzinę 9:45, natomiast start pierwszego wyścigu na godzinę 11:00. Drugi wyścig odbędzie się o godzinie 14:30. Po jego zakończeniu żeglarze wrócą do Gdyni. Jachty uczestniczące w regatach zacumują w Marina Yacht Park w Gdyni, lecz ze względu na trwająca pandemię wydarzenie będzie miało charakter wyłącznie sportowy.

W środę, 12 maja zawodnicy The Ocean Race Europe Prologue wystartują w kolejnym morskim etapie i obiorą kurs na północ, ku Szwecji, gdzie w Sztokholmie zlokalizowana będzie meta drugiego, morskiego etapu.

Trasa The Ocean Race Europe (fot. org.)

Pełny harmonogram The Ocean Race Europe & Prologue:

9 maja – Etap 1: Kłajpeda => Gdynia
12 maja – Etap 2: Gdynia => Sztokholm
16 maja – Etap 3: Sztokholm => Południe Szwecji
29 maja – Etap 4: Lorient => Cascais
6 czerwca – Etap 5: Cascais => Alicante
13 czerwca – Etap 6: Alicante => Genua
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button