RÓŻNOŚCI

Terespol. Przemyt skamieniałych szczątków organizmów morskich i ciosów mamuta włochatego udaremniony

Granica białorusko-polska

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, zwłaszcza ci pracujący na granicy, niejednokrotnie przekonują się, że przemytnicza pomysłowość podróżnych potrafi zaskoczyć.

  • Przykładowo, w skrytkach samochodu, którym granicę w Terespolu przekraczał obywatel Białorusi, funkcjonariusze znaleźli skamieniałe szczątki organizmów morskich datowane na okres ordowiku i jury, bardzo rzadki minerał i pocięte ciosy mamuta włochatego. 
  • Towar nie był zgłoszony do kontroli. O jego ocenę i wycenę wystąpiono do ekspertów z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. 

Z przesłanej do Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej ekspertyzy wynika, że Białorusin próbował przemycić: 14 plastrów wykonanych z ciosów mamuta włochatego, 3 trylobity, 2 amonity i uwarowit.

Pamiątki sprzed wieków mężczyzna ukrył w podłodze bagażnika samochodu osobowego. Skrytka została odkryta przez Służbę Celno-Skarbową po przeskanowaniu pojazdu na urządzeniu RTG, a następnie jego szczegółowej rewizji.

Plastry z ciosów mamuta włochatego Mammuthus primigenius: Jak wynika z ekspertyzy – wykonano je z dwóch różnych ciosów. Stan zachowania jest bardzo dobry, wskazujący na okazy z wiecznej zmarzliny. Okazy mogą pochodzić z Jakucji. Plastry są różnej wielkości: od 6,3 cm do 10,3 cm długości i od 5,5 cm do 9 cm szerokości. Wycenione zostały na 9,6 tys. zł. 

Pocięte ciosy mamuta włochatego (fot. KAS)

Trylobity (gromada wymarłych morskich stawonogów): Podróżny przewoził trzy okazy zwiniętych trylobitów z gatunku Asaphus kowalewskii, tkwiące w oryginalnych skałach wapiennych. Jak wynika z ekspertyzy – skamieniałości pochodzą najprawdopodobniej znad rzeki Wołchow w okolicach Petersburga w Rosji, ze skał ordowiku środkowego. Są bardzo dobrze zachowane. Jeden trylobit jest wyjątkowo duży – ma 8 cm długości. Przez ekspertów okazy wycenione zostały na łączną kwotę 4,7 tys. zł.

Amonity (podgromada wymarłych głowonogów): Dwa ujawnione przez Służbę Celno-Skarbową amonity należą do rodzaju Quenstedtoceras i pochodzą najprawdopodobniej z kamieniołomu Michajłow w obwodzie riazańskim w Rosji. Wiek: jura – kelowej. Są w bardzo dobrym stanie zachowania. Wycenione zostały na 1,5 tys. zł.

Uwarowit (minerał z gromady krzemianów, należący do grupy granatów): Ujawniony okaz to skała pokryta na dwóch powierzchniach zielonymi minerałami – jest to uwarowit wykształcony na rudzie chromu. Minerał pochodzi najprawdopodobniej z Uralu Środkowego w Rosji. Jego szacunkowa wartość to 800 zł. Uwarowit jest stosunkowo rzadko występującym minerałem, barwy szmaragdowozielonej lub ciemnozielonej. Jego zielone zabarwienie jest wynikiem zawartości jonów chromu.

Przeciwko obywatelowi Białorusi, który przemycał nietypowe okazy, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wszczęli sprawę karną. Na poczet grożącej mężczyźnie kary grzywny zabezpieczyli 1,5 tys. zł. 

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button