WARSZAWA

Warszawski alfabet. Miniony rok od A do Z

Stolica bliżej mieszkańców

Co zmieniło się w stolicy w 2023 roku?

Jakie projekty były najważniejsze i które warto kontynuować w kolejnych latach? Miejski alfabet rozpoczynają autobusy, a kończy zieleń.

Autobusy wygodne i zeroemisyjne

12 elektrycznych solarisów zakupiła Warszawa tuż przed świętami. To 18-metrowe pojazdy, zabierają po 120 pasażerów. Po stołecznych ulicach będą jeździły już 174 autobusy zeroemisyjne.

Bieg Niepodległości rekordem Polski

13 tys. osób ukończyło ubiegłoroczny Bieg Niepodległości rozgrywany 11 listopada na dystansie 10 km. Była to największa ubiegłoroczna impreza biegowa w Polsce. W 7 biegach organizowanych przez Aktywną Warszawę wystartowało w ubiegłym roku ponad 26 tys. osób wystartowało.

Centrum Nauki Kopernik się nie zatrzymuje

W zeszłym roku w ramach Centrum Nauki Kopernik, zaczęła działać Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego. To interdyscyplinarne centrum badawczo-rozwojowe, w którym badane są procesy uczenia się i tworzone nowoczesne narzędzia edukacyjne.

Dom opieki medycznej dla seniorów

Przy ul. Mehoffera na Białołęce powstał nowy dom opieki medycznej, który zapewnia całodobową opiekę medyczną niemal 200 pacjentów w podeszłym wieku. Koszt inwestycji wyniósł blisko 52 mln zł.

Elektroodpady do selekcji

Na Woli i Bielanach miasto uruchomiło nowe Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-i). Można w nich zostawić m.in. zużyty sprzęt elektroniczny, stare opony, meble czy tekstylia. Miasto organizowało też akcje zbiórki elektroodpadów, w których udało się zebrać łącznie 17 ton elektrośmieci. W miejskiej przestrzeni stanęło 129 pojemników na drobne elektroodpady.

Fotowoltaika na dachu

Warszawa stawia na fotowoltaikę. Do końca 2030 r. budynki należące do Urzędu Miasta i miejskich jednostek mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne. W ramach miejskiego programu „Panele fotowoltaiczne na dachach budynków miejskich”, w 2023 roku Warszawa przyznała blisko 35 mln zł na 77 instalacji o łącznej mocy 4376 kWp (ok. 4303 MWh planowanej produkcji energii elektrycznej). W zeszłym roku udało się zrealizować 19 instalacji. Obecnie już 201 budynków miejskich ma takie instalacje.

Gabinet prezydenta stolicy do zwiedzania

„Regały z książkami od podłogi do sufitu, biurko do podpisywania dokumentów, stół, przy którym prezydent Warszawy przyjmuje gości – miejsce, gdzie dzieje się historia”. Tak miasto zachęcało do zwiedzania gabinetu prezydenta Rafała Trzaskowskiego podczas majowej nocy muzeów. I przez całą noc w ratuszu stała długa kolejka. W tym roku w Noc Muzeów otworzyło się aż 270 placówek. Komunikacja miejska kursowała do 2:30 w nocy ze zwiększoną częstotliwością, żeby tysiące zwiedzających mogły wrócić do domu.

Hackathon na Ursynowie

Warszawa regularnie organizuje hackathony – konkursy dla młodych programistów na stworzenie przydatnych mieszkańcom aplikacji. Specjalna kategoria dotyczy aplikacji wykorzystujących otwarte dane udostępniane przez miasto. Tegoroczna edycja odbyła się na Ursynowie pod hasłem „Data for city”. W „miejskiej” kategorii wyróżniono trzy zespoły: Edziki, Sticky Piston Studios i Cherrystone. Łączna pula nagród w konkursie wyniosła 30 tys. zł.

In vitro w Warszawie

Od początku miejskiego programu in vitro przyszło na świat ponad 2,1 tys. maluchów. W ubiegłym roku urodziło się ponad 460 dzieci.

Jadłodzielnie

Co zrobić, żeby nadmiar jedzenia nie zmarnował się w lodówce? Można je zanieść do jadłodzielni. W Warszawie obecnie działają 42 jadłodzielnie. Lista jest stale aktualizowana na stronie jadłodzielni. By ograniczyć marnotrawstwo miasto prowadzi kampanię edukacyjną “myślę~ nie marnuję”.

Koncert Kory

Coroczne powitanie lata podczas „Wianków nad Wisłą” zwieńczył w tym roku koncert „KORA. Przyszłam na świat po to”, w którym różni artyści wykonywali piosenki Kory. Imprezę transmitował TVN. Władze miasta zapowiadają, że impreza zamieni się w nadwiślański festiwal, a koncert główny będzie poświęcony co roku innemu artyście.

Leśniczówka jak z bajki

Zabytkowa kabacka leśniczówka przy ul. Rydzowej 1a zmieniła się w przestrzeń warsztatowo-kreatywną Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. W grudniu przeprowadzono tam pierwsze zajęcia dla uczniów i przedszkolaków. Podczas trwającego półtora roku remontu udało się ocalić część oryginalnej konstrukcji, układ pomieszczeń oraz ich wyposażenie, takie jak: drzwi z kutymi zawiasami, klamkami i oryginalnymi mechanizmami, okna, piece grzewcze i piec kuchenny. Do dawnej świetności wróciła także XIX-wieczna drewniana podłoga, która nadaje wnętrzu wyjątkowości.

Łazienkowska Trasa jak nowa

31 października – 4 miesiące przed terminem – drogowcy otworzyli nowe wiadukty Trasy Łazienkowskiej. Mają ok. 400 m długości, zastąpiły one stare obiekty z 1974 r., które wymagały gruntownej modernizacji. Rozbiórka północnego wiaduktu ruszyła w styczniu 2022 r., po 11 miesiącach wiadukt był gotowy, a ekipy budowlane wzięły się za południową estakadę. Przy okazji remontu powstały też zupełnie nowe ciągi pieszo-rowerowe wzdłuż trasy.

Most pieszo-rowerowy spiął Pragę z Powiślem

Sformułowanie „spacer nad Wisłą” jeszcze w tym roku nabierze w Warszawie nowego znaczenia. Rejon ulicy Okrzei i na Pradze i Karowej na Powiślu łączy już konstrukcja mostu pieszo-rowerowego. Ma 452 m długości, na środku jest rozszerzony, by spacerowicze mogli się zatrzymać i spokojnie popatrzeć na rzekę. Piesi spacerem pokonają przeprawę w ciągu 6 minut, rowerzyści przejadą ją w 2 minuty. Po otwarciu zrewitalizowanej ul. Okrzei wraz z ul. Ząbkowską, może stać się nową osią – praską odnogą Traktu Królewskiego.

Nowe Centrum Warszawy

Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej już stoi, na jesieni odbędzie się tam inauguracyjna wystawa, na której będzie można obejrzeć m.in. prace Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz i Edwarda Dwurnika. Od czerwca budowlańcy pracują na Placu Centralnym, będzie na nim niska sadzawka, pojawiły się już pierwsze drzewa. Marszałkowska też się zieleni, powstały nowe drogi dla rowerów i naziemne przejścia dla pieszych. Front robót przeniósł się na Chmielną. Jak zapowiada prezydent stolicy Rafał Trzaskowski Nowe Centrum Warszawy ma być „eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpieczne, zielone i pełne życia”.

Otwarte boiska dla mieszkańców

Miasto stara się udostępniać boiska szkolne po zakończeniu lekcji aktywnym mieszkańcom. Miejska strona prezentuje boiska szkolne otwarte dla mieszkańców. Można je wyszukiwać wg dzielnic albo po adresie. Można też szukać obiektu konkretnego typu – oprócz standardowych boisk do piłki nożnej czy koszykówki można wyszukiwać np. siłownie zewnętrzne, skateparki, stoły ping-pongowe albo boiska do badmintona. 

Parki nie do poznania

Miasto zakończyło zakrojone na olbrzymią skalę modernizacje parku Pole Mokotowskie i parku Akcji „Burza” (pod Kopcem Powstania Warszawskiego). W pierwszym zachwyt budzi odbetonowana niecka stawu z drewnianymi podestami, w drugim ścieżki prowadzące na platformę widokową na szczycie kopca. Mieszkańcy Ursynowa otrzymali pod Górką Kazurką park imienia Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Miasto rozpoczęło też prace przy budowie parku linearnego Suwak na Służewcu.

Rowerowy maj, rekordowy maj

Zeszłoroczna edycja kampanii Rowerowy Maj w Warszawie była rekordowa. 100 tys. dzieci z 441 warszawskich szkół i przedszkoli dojeżdżało w maju na rowerach. Dostawały naklejki i uczyły się zdrowych nawyków komunikacyjnych. Przejazdów było łącznie 2,2 mln, co daje przynajmniej 1,1 mln km – tak jakby dojechać rowerkiem na księżyc, z powrotem na Ziemię i jeszcze raz na księżyc! A parkingi rowerowe pod szkołami i przedszkolami pękały w szwach – i to długo po zakończeniu akcji. Szczegóły kampanii, zasady i relacje z poprzednich lat znajdują się na stronie Rowerowego Maja.

Szpitale na nowo

W dzień Matki, zainaugurował działalność Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet. Placówka przy ul. Inflanckiej, zapewnia kompleksową opiekę ginekologiczną warszawiankom w każdym wieku – od juniorki do seniorki. Ratusz zainwestował też 33 mln zł w potężny remont w Szpitalu Wolskim oraz 200 mln w budowę i wyposażenie nowego skrzydła Szpitala Bielańskiego.

Tramwaj do Wilanowa i nie tylko

Na początku roku 2023 budowlańcy zaczynali prace na Puławskiej. Dziś ulica jest przejezdna, otwarto też sąsiednią Spacerową. Przybywa torów. Cała trasa będzie liczyła 8 km i skróci dojazd z Miasteczka Wilanów do centrum do 25 minut. Tramwaje mają tam pojechać z rozpoczęciem roku szkolnego 2024/2025. Wcześniej, wiosną 2024 tramwaje pojadą odnogą przez Gagarina do Czerniakowskiej, a za rok – odnogą na Stegny.

Uczniowski rzecznik świętuje rocznicę

Minął pierwszy rok pracy Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich – Damiana Jaworka. W tym czasie około 3 tysięcy uczniów wzięło udział w spotkaniach i debatach, które odbyły się w ponad 70 szkołach.

Wodny recykling

W lecie Zakład Oczyszczania Miasta przeprowadził kolejną akcję recyklingu wody z miejskich pływalni. Wodę, spuszczaną z basenów podczas wakacyjnych przerw technicznych, wykorzystywał do sprzątania miasta. Od czerwca do września z 10 ośrodków sportowych pobrano 2,5 mln wody napełniając łącznie 270 pojazdów służb oczyszczania. W prowadzonej od trzech lat akcji drugie życie zyskało łącznie 9 mln litrów wody.

Zielono nam

W 2023 roku dzielnice i miejskie jednostki posadziły w mieście około 100 tys. drzew. Warszawa z roku na rok coraz bardziej staje się godna miana „stolicy zieleni”. Władze miasta przyjęły Zieloną Wizję Warszawy – kluczowy dokument, który wskazuje w jaki sposób stolica może osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button