Tenis stołowy. Młodzieżowe mistrzostwa Europy U21. Polacy z pięcioma medalami, w tym dwa złote

Miłosz Redzimski mistrzem Europy. Samuel Kulczycki i Zuzanna Wielgos mistrzami Europy w grze mieszanej

Niespełna 17-letni Miłosz Redzimski z Bogorii Grodzisk Mazowiecki został mistrzem Europy do lat 21 w grze pojedynczej w tenisie stołowym.

Brąz w tej konkurencji przypadł w udziale Samuelowi Kulczyckiemu, który w Sarajewie bronił mistrzowskiego trofeum.

W jednym z dwóch półfinałów gry pojedynczej mężczyzn w Sarajewie doszło do bezpośredniej konfrontacji dwóch reprezentantów naszego kraju – Miłosza Redzimskiego i Samuela Kulczyckiego. Po zaciętym i wyrównanym meczu zwyciężył rozstawiony z „jedynką” Redzimski, który pokonał obrońcę mistrzowskiego tytułu 4:2 (10:12, 11:9, 9:11, 12:10, 11:5, 12:10).

Wspaniale zakończyły się dla naszej reprezentacji Mistrzostwa Europy do lat 21 w Sarajewie. W ostatnim spotkaniu turnieju – finale gry pojedynczej mężczyzn, niespełna 17-letni Miłosz Redzimski pokonał Węgra Csabę Andrasa 4:1 (12:10, 7:11, 11:8, 11:4, 11:6) i po raz pierwszy w swojej karierze został mistrzem Starego Kontynentu do lat 21.

Warto podkreślić, że po raz drugi z rzędu złoty medal ME U21 w grze pojedynczej zdobywa Polak. Przed rokiem na najwyższym stopniu podium stanął Samuel Kulczycki, który start w Sarajewie zakończył z brązowym medalem w rywalizacji singlistów.

Tenis stołowy. Miłosz Redzimski (fot. PZTS)

Samuel Kulczycki i Zuzanna Wielgos mistrzami Europy U21 w grze mieszanej

Samuel Kulczycki i Zuzanna Wielgos zostali w Sarajewie mistrzami Europy do lat 21 w grze mieszanej. Po raz pierwszy w historii złote medale w tej konkurencji wywalczyli reprezentanci Polski.

Kulczycki i Wielgos, którzy w turnieju mikstowym rozstawieni byli z szóstym numerem startowym, w finałowym spotkaniu pokonali rumuński duet – Eduard Ionescu/Ioana Singeorzan 3:1 (9:11, 12:10, 11:6, 11:5). Wcześniej, bo w ćwierćfinale, Polacy wyeliminowali obrońców trofeum – Andreia Teodora Istrate i Lucianę Mitrofan, wygrywając 3:0 (11:9, 11:2, 11:6).

Na podium trwających w Bośni i Hercegowinie Mistrzostw Europy do lat 21 w grze mieszanej staną także Miłosz Redzimski i Anna Brzyska. Biało-czerwoni po półfinałowej porażce w Sarajewie z Eduardem Ionescu i Ioaną Singeorzan (Rumunia) 1:3 (11:8, 13:11, 11:9, 11:7) wywalczyli brązowe medale.

Mistrzostwa Europy do lat 21 w grze mieszanej rozgrywane są po raz czwarty. We wszystkich wcześniejszych edycjach zwyciężali reprezentanci Rumunii. Tytuły mistrzowskie w dotychczasowych zawodach wywalczyli: Cristian Pletea i Adina Diaconu (w 2020 roku w Varazdinie), Rares Sipos i Andrea Dragoman (w 2021 roku w 2021 w Spa) oraz Andrei Istrate i Luciana Mitrofan (w 2022 roku w Kluż-Napoka).

Samuel Kulczycki i Maciej Kubik wicemistrzami Europy do lat 21 w grze podwójnej

Samuel Kulczycki i Maciej Kubik zostali w Sarajewie (Bośnia i Hercegowina) wicemistrzami Europy do lat 21 w grze podwójnej.

To był bardzo dobry turniej w wykonaniu mistrzów Europy juniorów w grze podwójnej z 2021 roku z chorwackiego Varazdinu. Biało-czerwoni przegrali w Sarajewie tylko jeden mecz – finałowy z rewelacyjnie spisującymi się reprezentantami Francji – Hugo Deschampsem i Thibaultem Poretem 0:3 (4:11, 8:11, 10:12).

We wcześniejszych spotkaniach w Bosni i Hercegowinie Kulczycki i Kubik pokonali m.in. Eduarda Ionescu i Dariusa Movileanu z Rumunii 3:2 (11:8, 7:11, 9:11, 12:10, 11:6), Ondreja Kvetona i Radima Moravka z Czech 3:1 (11:7, 8:11, 11:1, 11:8) czy Flaviena Cotona i Alexisa Kouraichi z Francji 3:2 (11:5, 6:11, 11:6, 12:14, 11:5).

O krok od strefy medalowej w Sarajewie były dwa inne nasze deble – Miłosz Redzimski i Mateusz Zalewski oraz Anna Brzyska i Zuzanna Wielgos. Pierwsi w ćwierćfinale przegrali z Iulianem Chiritą i Andreiem Teodorem Istrate 0:3 (8:11, 8:11, 8:11), a tenisistki stołowe z Podkarpacia uległy Mii Griesel (Niemcy) i Biance Mei Rosu (Rumunia) na tym samym etapie 2:3 (9:11, 9:11, 15:13, 12:10, 4:11).

Zakończone w niedzielę Mistrzostwa Europy do lat 21 były znakomite dla naszej reprezentacji. Biało-czerwoni w Bośni i Hercegowinie zdobyli łącznie pięć medali – dwa złote, jeden srebrny i dwa brązowe. Wygrali także klasyfikację medalową.