TENIS

Tenis stołowy. 91. IMP w Płocku. Jakub Dyjas i Katarzyna Węgrzyn podwójnymi złotymi medalistami

Indywidualne Mistrzostwa Polski

Dyjas i siostry Węgrzyn obronili tytuły IMP w tenisie stołowym.

Aż w 3 z 5 konkurencji mistrzowie kraju obronili tytuły wywalczone przed rokiem w Częstochowie.

W 91. Indywidualnych MP w Płocku ponownie zwyciężyli Jakub Dyjas i Katarzyna Węgrzyn w singlu, a także siostry Węgrzyn – Katarzyna i Anna – w deblu. Nowych złotych medalistów mamy w mikście i męskim deblu.

Jakub Dyjas triumfował w singlu po raz 4, a Katarzyna Węgrzyn 2, tak jak w grze podwójnej z bliźniaczką Anną. Po złoto sięgnęli też Jakub Dyjas/Patryk Lewandowski i Tomasz Kotowski/Zuzanna Wielgos.

Czy w poprzednich latach zdarzyło się, aby w IMP tenisiści stołowi bronili tytuły w co najmniej 3 konkurencjach?

W latach 2019-20 triumfowali: Natalia Bajor w singlu (zwyciężyła też w 2018 i 2021 roku), Konrad Kulpa/Tomasz Kotowski w deblu (po 3 złoto sięgnęli rok temu) i Samuel Kulczycki/Katarzyna Węgrzyn. Seria tych ostatnich zakończyła się po 3 tytule w 2021 roku. W kolejnej edycji nie mógł wystąpić Samuel Kulczycki.

Z kolei w okresie 2016-17 w IMP zwyciężali: Li Qian w singlu (wcześniej nie miała sobie równych w 2009, 2011, 2012 roku), a także Daniel Górak/Jakub Dyjas i Natalia Partyka/Katarzyna Grzybowska-Franc w grze podwójnej. Wymieniony duet pingpongistek stanął na najwyższym stopniu również w 2008, 2012, 2014, 2018 roku.

Szukając Mistrzów Polski, którzy zachowali tytuły w singlu, a także zawodników wygrywając rok po roku w jeszcze innej konkurencji, należy cofnąć się do… 1996 roku. W grze pojedynczej złoto z IMP 95 powtórzyli Lucjan Błaszczyk i Alina Mikijaniec, a w żeńskim deblu najlepszy były Anna Januszyk/Alina Mikijaniec (1994-96). Natomiast w mikście złoto trafiło do Błaszczyka i Jolanty Langosz.

91. IMP w Płocku: Jakub Dyjas i Katarzyna Węgrzyn podwójnymi złotymi medalistami

Jakub Dyjas (Dekorglass Działdowo) po raz czwarty oraz Katarzyna Węgrzyn (KU AZS UE Wrocław) po raz drugi zostali złotymi medalistami Indywidualnych Mistrzostw Polski w grze pojedynczej. W Płocku od piątku do niedzieli rozgrywana była 91. edycja krajowego czempionatu.

W niedzielnym finale gry pojedynczej mężczyzn Jakub Dyjas, który sięgał po mistrzowskie tytuły w latach 2018, 2020 i 2022, pokonał dobrze dysponowanego przez trzy dni w Arenie Tomasza Lewandowskiego (UKS Dojlidy Białystok) 4:1 (4:11, 11:9, 11:5, 11:5, 11:5).

Wśród kobiet po raz drugi z rzędu mistrzynią kraju w grze pojedynczej została Katarzyna Węgrzyn. Tenisistka stołowa wrocławskiego KU AZS UE w finale wygrała z 17-letnią Wiktorią Wróbel (MRKS Gdańsk) 4:2 (11:3, 11:8, 6:11, 7:11, 11:5, 11:7).

Brązowe medale w rywalizacji singlowej wywalczyli Samuel Kulczycki i Maciej Kubik (obydwaj Dekorglass Działowo) w gronie mężczyzn oraz Anna Węgrzyn (KU AZS UE Wrocław) i Paulina Krzysiek (MUKS Start Nadarzyn).

Jakub Dyjas z płockiej Areny wyjechał ostatecznie z dwoma złotymi krążkami. Do triumfu w grze pojedynczej, najwyżej skalsyfikowany Polak w rankingu światowym dorzucił zwycięstwo w grze podwójnej wspólnie ze swoim klubowym kolegą Patrykiem Lewandowskim. Przedstawiciele Warmii i Mazur w finałowej konfrontacji ograli Tomasza Lewandowskiego (UKS Dojlidy Białystok) i Miłosza Redzimskiego (Bogoria Grodzisk Mazowiecki) 3:0 (11:8, 11:9, 11:6). Na najniższym stopniu podium rywalizację ukończyli Patryk Bielecki (ZKS Zielona Góra) i Patryk Dziuba (Politechnika Rzeszów) oraz obrońcy trofeum sprzed roku – Tomasz Kotowski i Konrad Kulpa (Energa KTS Toruń).

W ślady Jakuba Dyjasa poszła także Katarzyna Węgrzyn, która podobnie jak tenisista stołowy Dekorglassu zwyciężyła w Płocku w grze pojedynczej i grze podwójnej. Wraz ze swoją siostrą bliźniaczką – Anną Węgrzyn, wyprzedziły w końcowej klasyfikacji Roksanę Załomską (KU AZS AJD Częstochowa) i Katarzynę Galus (Politechnika Rzeszów), Zuzannę Wielgos (Politechnika Rzeszów) i Natalię Bogdanowicz (Warmia Lidzbark Warmiński) oraz Wiktorię Wróbel (MRKS Gdańsk) i Ilonę Sztwiertnię (SKTS Sochaczew).

Podczas mistrzostw rozgrywanych w płockiej Arenie rozdano także medale w grze mieszanej. Po raz pierwszy od czterech lat złoty medal w tej konkurencji nie powędrował do Katarzyny Węgrzyn, która krajowy czempionat wygrywała w latach 2019-2022 (w latach 2019, 2020, 2021 w parze z Samuelem Kulczyckim a w 2022 roku w duecie z Maciejem Kubikiem).

W tegorocznych mistrzostwach na najwyższym stopniu podium zmagania w mikście ukończyli Tomasz Kotowski (Energa KTS Toruń) i Zuzanna Wielgos (Politechnika Rzeszów), którzy w finale pokonali Konrada Kulpę (Eenrga KTS Toruń) i Natalię Bogdanowicz (Warmia Lidzbark Warmiński). Z brązowymi medalami z Płocka w tej konkurencji wyjechali Szymon Malicki (KS AZS AWFiS Gdańsk) i Katarzyna Ślifirczyk (MUKS Start Nadarzyn) oraz Maciej Kubik (Dekorglass Działdowo) i Ilona Sztwiertnia (SKTS Sochaczew).

91. Indywidualne Mistrzostwa Polski w Płocku z pewnością na długo pozostaną w pamięci kibiców. Turniej dostarczył wiele zaskakujących wyników. Szczególnie dobrze w Arenie zaprezentowali się zawodnicy młodego pokolenia – Patryk Dziuba (Politechnika Rzeszów) i Michał Małachowski (Ostródzianka Ostróda), którzy dotarli do ćwierćfinałowych zmagań w grze pojedynczej. Za niespodziankę należy uznać brak w strefie medalowej gry podwójnej rozstawionych z „jedynką” Samuela Kulczyckiego i Macieja Kubika (Dekorglass Działdowo) czy porażkę w 1/8 finału gry mieszanej Natalii Bajor (KTS Enea Tarnobrzeg) i Marka Badowskiego (Bogoria Grodzisk Mazowiecki).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button