TENIS

Tenis. LOTOS PZT Polish Tour 2020 – Narodowy Puchar Polski zainaugurowany w Gdańsku

Ruszył LOTOS PZT Polish Tour 2020

Aż 48 tenisistów rozpoczęło 17 czerwca na kortach Gdańskiej Akademii Tenisowej rywalizację w pierwszym turnieju zaliczanym do LOTOS PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski.

W skład całego cyklu wchodzi osiem imprez oraz Mistrzostwa Polski w tenisie, które w dniach 13–19 lipca odbędą się w Bytomiu.

W środę zaplanowano rozegranie aż 32 meczów, pierwsze spotkania rozpoczęły się równo o godzinie 09:00. Na gdańskich kortach obejrzeć mogliśmy występy m.in. Katarzyny Kawy, Magdaleny Fręch, Daniela Michalskiego, czy Kacpra Żuka.

W rywalizacji Pań spotkania wygrały m.in. Magdalena Fręch [2], Katarzyna Piter [3], Anastasiya Shoshyna [4], Weronika Falkowska [6] oraz Aleksandra Wierzbowska. Z powodu zapadających ciemności na kortach w Gdańsku mecze Katarzyny Kawy z Weroniką Ewald, Martyny Kubki z Marceliną Podolińską oraz Stefanii Rogozińskiej-Dzik z Paulą Kanią zostały przerwane i przełożone na czwartek.

– Dawno nie korzystałam z rakiety i wiedziałam, że nie mogę oczekiwać od siebie zbyt wiele, ponieważ jestem w okresie przygotowawczym do turniejów WTA. Tak naprawdę zdecydowaliśmy się tutaj zagrać na ostatnią chwilę, ponieważ bardzo chciałam zobaczyć, jak ostatnie treningi zmieniły moją grę – powiedziała nam po swoim wygranym meczu „turniejowa dwójka” Magdalena Fręch.

Wśród Panów wielu niespodzianek nie było, ponieważ za wyjątkiem Macieja Rajskiego [7] i Jana Zielińskiego [4] większość rozstawionych zawodników wygrało swoje dzisiejsze spotkania. Dlatego też w meczach ćwierćfinałowych zobaczymy Kacpra Żuka [1], Daniela Michalskiego [2], Michała Dembka [3], Pawła Ciasia [6], Michała Mikułę [8] oraz nierozstawionych: Filipa Kolasińskiego i Piotra Matuszewskiego. Warto dodać, że spotkanie 2. rundy pomiędzy Wojciechem Markiem i Dominikiem Nazarukiem zostało przerwane i przeniesione na czwartek.

– Wyszedłem na kort jak zawsze i dodatkowej presji z powodu powrotu po przerwie nie czułem. Cieszę się z pierwszego zwycięstwa i…teraz już z górki, mam nadzieję – powiedział Kacper Żuk, rozstawiony z najwyższym numerem, po awansie do ćwierćfinału.

Ruszył LOTOS PZT Polish Tour 2020

Tegoroczna edycja LOTOS PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski to dziewięć turniejów rozgrywanych w ośmiu miastach. W środę rano ruszyły pierwsze mecze rozgrywane na kortach Gdańskiej Akademii Tenisowej.

– Budżet tegorocznego LOTOS PZT Polish Tour to 1,3 miliona złotych. Nagrody w turniejach to 8 tysięcy złotych dla zwycięzcy, natomiast w Narodowych Mistrzostwach Polski w Bytomiu będzie rekordowa pula nagród, bo wynosi 200 tysięcy złotych, z czego zwycięzca otrzyma 27 tysięcy. We wszystkich turniejach zawodnicy zdobywają też punkty do rankingu. Naszym dużym osiągnięciem jest to, że cały cykl jest finansowany z budżetu PZT. Wcześniej, kiedy turnieje były organizowane, PZT jedynie wspierał organizatorów. W tym roku związek pokrywa 100 procent kosztów turniejów, co jest ogromnym wysiłkiem finansowym i organizacyjnym.

W pierwszych turniejach cyklu nie zagra Iga Świątek, bo zdaje maturę. Mamy nadzieję, że zagra w Mistrzostwach Polski, które będą miały obsadę, jakiej jeszcze nie miały. Być może w Bytomiu wystąpi też Hubert Hurkacz. Czekamy na potwierdzenie z jego strony – powiedział na konferencji prasowej Mirosław Skrzypczyński, prezes Polskiego Związku Tenisowego.

– To szczególne wydarzenie dla ministerstwa. Od 13 marca, kiedy zgrupowania i wszelkie imprezy sportowe zostały zablokowane, to pierwsze zawody w Polsce, które przeprowadza Polski Związek Tenisowy. Musiał on przedstawić stosowne procedury, uzyskać zgodę COMS-u. Jeśli chodzi o patronaty, patronat honorowy jest szczególnym wyróżnieniem zawodów, podkreśla ich rangę. W tej chwili wchodzą poszczególne etapy odmrażania sportu. Pierwsze było 4 maja, potem 16 maja i teraz trzeci kolejny – 29 maja. Przeprowadziliśmy dwie konsultacje zanim była zgoda na rozpoczęcie: w Spale i Wałczu. Zawodnicy był poddani kwarantannie, przeszli testy. Zakończyli proces szkoleniowy, byli poddani nowej siedmiodniowej izolacji, te zgrupowania zakończyły się sukcesem, zawodnicy są zdrowi, nie wykryto koronawirusa – powiedział Jacek Janowicz, Dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego Ministerstwa Sportu.

Druga edycja LOTOS PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski składa się z dziewięciu turniejów. Z Gdańska rywalizacja przeniesie się do Szczecina (21-24 czerwca) i do Wrocławia (6-9 lipca), a czwartą imprezą cyklu będą Narodowe Mistrzostwa Polski w Bytomiu (13-19 lipca), w których pula nagród dla uczestników wyniesie 200 tysięcy złotych.

Kolejne turnieje zostaną rozegrane w Kozerkach (25-28 lipca), Łodzi (29 lipca-1 sierpnia), Bydgoszczy (15-18 sierpnia), w Poznaniu – w Parku Tenisowym Olimpia (22-25 sierpnia) oraz na kortach AZS Poznań (26-29 sierpnia), gdzie nastąpi zamknięcie cyklu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button