TENIS

Tenis. Jan Zieliński i Kacper Żuk najlepsi w Talex Open

Talex Open 2020

Tytuł deblowy Talex Open 2020 trafił w ręce Jana Zielińskiego i Kacpra Żuka.

Reprezentanci Polski w Pucharze Davisa pokonali 7:5, 6:2 inny polski duet – Mikołaja Lorensa oraz Wojciecha Marka i zgarnęli czek o wartości 1550 dolarów. W sobotę, Żuk wygrał także swój mecz singlowy, dzięki czemu awansował do niedzielnego finału.

KACPER ŻUK, JAN ZIELIŃSKI, WOJCIECH MAREK i MIKOŁAJ LORENS (fot. LOTOS PZT Polish Tour)

Rozstawiony z czwartym numerem Kacper Żuk w półfinale zawodów rozgrywanych na kortach poznańskiego AZS-u zmierzył się z Timem Van Rijthovenem. Holender, którego trenerem swego czasu był Richard Krajicek (zwycięzca Wimbledonu z 1996 r.) dość niemrawo rozpoczął pojedynek. Zawodnik sklasyfikowany na 345. pozycji światowego rankingu już po pierwszym gemie poprosił o pomoc turniejowego lekarza i wydawało się, że trudno będzie mu nawiązać równorzędną walkę z Żukiem. Pierwszy set potwierdził wspomniane obawy – Holender urwał Polakowi tylko jednego gema i nie był stanie wynieść swojej gry na poziom półfinału. W drugiej partii Van Rijthoven zaczął zdecydowanie lepiej serwować, szybko zdobył przewagę przełamania i dowiózł zaliczkę jednego breaka do końca partii.

Kacper Żuk i Jan Zieliński (fot. LOTOS PZT Polish Tour)

Ku zaskoczeniu kibiców, spotkanie się wyrównało. W trzecim gemie decydującego seta Holender miał nawet szansę na objęcie prowadzenia z przełamaniem, ale Żuk utrzymał wysoki poziom gry i zwycięsko wyszedł z trudnej sytuacji. O przebiegu ostatniej partii zadecydowało jedno przełamanie. W niedzielę Polak zagra o drugi tytuł ITF w sezonie – w lutym, przed przerwą w rozgrywkach, był najlepszy w turnieju tej samej rangi w brytyjskim Barnstaple.

Kacper Żuk (fot. LOTOS PZT Polish Tour)

– W pierwszym secie grałem na świetnym poziomie, czego przeciwnik by nie zrobił, to ja byłem w stanie to przetrzymać. W drugim secie myślałem, że rywal odpuści, a on pokazał się ze znakomitej strony. W trzeciej partii grałem już na swoim wysokim poziomie i wiedziałem, że uda mi się ten mecz wygrać” – ocenił Żuk sobotni pojedynek chwilę po jego zakończeniu.

Dimitar Kuzmanov (fot. LOTOS PZT Polish Tour)

Rywalem 21-latka z Nowego Dworu Mazowieckiego będzie Dimitar Kuzmanov. Zwycięzca Międzynarodowych Mistrzostw Wielkopolski sprzed dwóch lat wygrał w sobotę z Jelle Sellsem 5:7, 6:3, 6:4 i w niedzielę spróbuje opuścić Poznań z kolejnym trofeum.

W wewnątrzpolskim finale gry podwójnej zwyciężyli Jan Zieliński i Kacper Żuk. Ubiegłoroczni mistrzowie Polski zdobyli tym samym trzeci tytuł ITF w tym roku. Zieliński świetnie podsumował tym samym swoje znakomite dokonania deblowe w cyklu PZT Polish Tour – po trudnym początku wygrał sześć kolejnych turniejów z rzędu.

– Na tę chwilę trudno cokolwiek zaplanować. Plany są takie, że wspólnie z Kacprem powoli staramy się dostać do Challengerów, a jeśli się nie uda to spróbujemy swoich sił w turniejach ITF 25.000$ – zapowiedział Zieliński, który przedłużył dwie znakomite serie: dwudziestu zwycięstw z rzędu w ITF oraz w Narodowym Pucharze Polski.

Niedzielny finał gry pojedynczej Talex Open rozpocznie się o godzinie 11:00.