ŚWIAT

Szwajcaria. Zełenski spotkał się z Kamalą Harris. USA z kolejną kwotą pomocową dla Ukrainy

Wojna na Ukrainie

Na marginesie Światowego Szczytu Pokojowego w Szwajcarii prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z wiceprezydent USA Kamalą Harris, która stała na czele amerykańskiej delegacji na Szczyt.

Głowa państwa ukraińskiego podziękowała prezydentowi USA Joe Bidenowi i jego zespołowi za podpisane we Włoszech dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie, a także Kongresowi USA, obu partiom i izbom, za zatwierdzenie pakietu pomocowego dla naszego kraju w kwietniu br.

„Putin próbuje rozszerzyć wojnę i uczynić ją jeszcze bardziej krwawą. Ale wspólnie z Ameryką i wszystkimi partnerami chronimy życie naszych obywateli i otwieramy nowe możliwości dla dyplomacji” – zauważył prezydent.

Wołodymyr Zełenski podziękował także Stanom Zjednoczonym za wsparcie Szczytu Pokojowego, a Kamali Harris za udział w tym wydarzeniu.

„Ukraina zawsze wierzyła w siłę dyplomacji. Wojna nie jest naszym wyborem, to wybór Putina. Na dzisiejszym Szczycie Pokojowym zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby rozpocząć drogę do prawdziwego pokoju poprzez dyplomację. Pomoc Stanów Zjednoczonych w zaprowadzeniu pokoju jest rzeczywiście niezbędna. Dziękuję” – powiedział.

Podczas spotkania omówiono dynamikę napływu na pole walki broni z zapowiadanych pakietów pomocowych, stan kadrowy brygad, sytuację na froncie, w szczególności w obwodzie charkowskim, a także stan realizacji porozumień w sprawie dodatkowych Systemy Patriot.

Kamala Harris podkreśliła, że ​​Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu bronić wartości demokratycznych i przeciwstawiać się dyktatorom.

„Jestem tutaj, w Szwajcarii, aby wraz z Ukrainą i przywódcami z całego świata okazać wsparcie dla sprawiedliwego i trwałego pokoju dla Ukrainy” – powiedział wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

Kamala Harris ogłosiła także, że Stany Zjednoczone przeznaczą na ten cel ponad 1,5 miliarda dolarów na potrzeby humanitarne i energetyczne Ukrainy.

W szczególności 824 miliony dolarów – na przezwyciężenie najpilniejszych wyzwań w sektorze energetycznym, w tym napraw infrastruktury, 379 mln dolarów – na zapewnienie żywności, wody, schronienia i innych usług humanitarnych, kolejne 300 milionów – na bezpieczeństwo publiczne, w tym wsparcie wszystkich organów ścigania.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button