Na marginesie Światowego Szczytu Pokojowego w Szwajcarii prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z wiceprezydent USA Kamalą Harris, która stała na czele amerykańskiej delegacji na Szczyt.
Głowa państwa ukraińskiego podziękowała prezydentowi USA Joe Bidenowi i jego zespołowi za podpisane we Włoszech dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie, a także Kongresowi USA, obu partiom i izbom, za zatwierdzenie pakietu pomocowego dla naszego kraju w kwietniu br.
„Putin próbuje rozszerzyć wojnę i uczynić ją jeszcze bardziej krwawą. Ale wspólnie z Ameryką i wszystkimi partnerami chronimy życie naszych obywateli i otwieramy nowe możliwości dla dyplomacji” – zauważył prezydent.
Wołodymyr Zełenski podziękował także Stanom Zjednoczonym za wsparcie Szczytu Pokojowego, a Kamali Harris za udział w tym wydarzeniu.
„Ukraina zawsze wierzyła w siłę dyplomacji. Wojna nie jest naszym wyborem, to wybór Putina. Na dzisiejszym Szczycie Pokojowym zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby rozpocząć drogę do prawdziwego pokoju poprzez dyplomację. Pomoc Stanów Zjednoczonych w zaprowadzeniu pokoju jest rzeczywiście niezbędna. Dziękuję” – powiedział.
Podczas spotkania omówiono dynamikę napływu na pole walki broni z zapowiadanych pakietów pomocowych, stan kadrowy brygad, sytuację na froncie, w szczególności w obwodzie charkowskim, a także stan realizacji porozumień w sprawie dodatkowych Systemy Patriot.
Kamala Harris podkreśliła, że Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu bronić wartości demokratycznych i przeciwstawiać się dyktatorom.
„Jestem tutaj, w Szwajcarii, aby wraz z Ukrainą i przywódcami z całego świata okazać wsparcie dla sprawiedliwego i trwałego pokoju dla Ukrainy” – powiedział wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.
Kamala Harris ogłosiła także, że Stany Zjednoczone przeznaczą na ten cel ponad 1,5 miliarda dolarów na potrzeby humanitarne i energetyczne Ukrainy.
W szczególności 824 miliony dolarów – na przezwyciężenie najpilniejszych wyzwań w sektorze energetycznym, w tym napraw infrastruktury, 379 mln dolarów – na zapewnienie żywności, wody, schronienia i innych usług humanitarnych, kolejne 300 milionów – na bezpieczeństwo publiczne, w tym wsparcie wszystkich organów ścigania.