POLSKA

Szkolenia polskich pilotów na myśliwcach F-35. Jeden z etapów już za nimi

Wojsko Polskie

11 kwietnia w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej wziął udział w odprawie załóg samolotów F-35, które zakończyły jeden z etapów szkolenia.

Samoloty F-35, które trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, to uniwersalne platformy dostosowane do realizacji misji rozpoznawczych, prowadzenia walki radioelektronicznej, wsparcia komponentu lądowego, czy zwalczania statków powietrznych przeciwnika, zarówno w ramach prowadzonych operacji narodowych, jak i w układzie sojuszniczym.

„Przed chwilą wręczyłem certyfikaty najlepszym z najlepszych, czyli tej grupie pilotów i techników, którzy rozpoczną szkolenie na F-35. To najnowocześniejsze samoloty na świecie. W przyszłym roku już trafią w ręce właśnie polskich pilotów i polskich techników”- powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak.

Zakończenie szkolenia załóg myśliwców F-35 (fot. MON)

32 myśliwce F-35A Lightning II Block 4 wraz z systemem wsparcia i szkolenia MON zamówiło pod koniec stycznia 2020 r. Polska jest dziesiątym państwem NATO pozyskującym tego typu maszyny. Dzięki nim polskie siły powietrzne wchodzą w nowy etap rozwoju, dołączając do elitarnego grona państw, które posiadają F-35, będące swoistymi centrami dowodzenia podczas operacji powietrznych. F-35 wyróżniają się interoperacyjnością, współpracując np. z systemem PATRIOT, zakupionym przez Polskę w 2018 r. i z samolotami F-16, użytkowanymi przez Siły Powietrzne RP.

Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz naziemny system szkoleniowy, w tym Zintegrowane Centrum Szkoleniowe i 8 symulatorów lotu.

W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych, informatyczny system zarządzania eksploatacją oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej samolotów. W ramach umowy zapewnione jest pełne wsparcie logistyczne statków powietrznych oraz pozostałego sprzętu do 2030 roku.

Umowa obejmuje również pakiet modernizacyjny, zgodnie z którym na samolotach dostarczonych w ramach wcześniejszych transzy zaimplementowane zostaną wprowadzone później, w trakcie trwania umowy, przez producenta modyfikacje.

Zakończenie szkolenia załóg myśliwców F-35 (fot. MON)

– Po podpisaniu zamówienia na F-35 w styczniu 2020 roku rozpoczęliśmy szkolenia: taktyczne i na symulatorach. W przyszłym roku rozpoczną się szkolenia na polskich samolotach F-35. Stany Zjednoczone zdecydowały o takiej formie szkolenia (…) Tak się dzieje w przypadku również innych państw, które wyposażyły swoje siły powietrzne w F-35 – mówił wiceprezes Rady Ministrów.

Pozyskanie samolotów F-35A dla Sił Zbrojnych RP wynika ze zdefiniowanych potrzeb i wymagań operacyjnych służących nie tylko utrzymaniu obecnie posiadanego potencjału Sił Powietrznych, ale również jego rozbudowie wynikającej z pozyskania dodatkowych zdolności operacyjnych, jakie zapewniają samoloty piątej generacji.

– Dlaczego F-35 są najlepsze na świecie? Przez swoją sieciocentryczność. Będą funkcjonalne i będą odpowiadały naszym oczekiwaniom, jeżeli chodzi o odstraszanie i obronność. Będą świetnie współpracowały np. z Himarsami. (…) Konsekwentnie wybieraliśmy uzbrojenie pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, albo kompatybilne z uzbrojeniem amerykańskim – koreańskie samoloty FA-50. (…)  To jest niezwykle ważny argument jeżeli chodzi właśnie o budowę siły Wojska Polskiego, jeżeli chodzi także o całą naszą NATO-wską politykę obrony i odstraszania – mówił w Krzesinach szef MON.

Dostawy samolotów F-35A dla Polski będą realizowane w latach 2024-2030. Pierwsze 6 samolotów czasowo zostanie rozmieszczonych w latach 2024-2025 w jednej z baz lotniczych na terytorium USA z przeznaczeniem do szkolenia personelu latającego i technicznego Sił Powietrznych RP. Przylot pierwszych samolotów do kraju przewidywany jest na przełomie roku 2025/26.

Wicepremier Mariusz Błaszczak mówiąc o wzmacnianiu potencjału Wojska Polskiego przypomniał także o zakupach czołgów Abrams, które wzmocnią wojska lądowe. Podkreślił, że jednym z priorytetów MON jest również konsekwentne zwiększanie liczebności Wojska Polskiego.

Zakończenie szkolenia załóg myśliwców F-35 (fot. MON)

– Mogę też powiedzieć z dumą i satysfakcją, że odkąd rozpocząłem swoją misję jako Minister Obrony Narodowej, w tym czasie Wojsko Polskie bardzo się zmieniło. (…) Szeregi Wojska Polskiego powiększyły się z 95 tysięcy na 167 tysięcy ludzi pod bronią, wliczając również żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. (…) W 2018 roku podpisałem kontrakt w sprawie Patriotów, w 2019 w sprawie Himarsów, w 2021 w sprawie czołgów Abrams. Ten sprzęt albo już jest na wyposażeniu Wojska Polskiego, albo niebawem na wyposażenie Wojska Polskiego trafi.

Zarówno czołgi K2 jak i armatohaubice K9 już są na wyposażeniu Wojska Polskiego. Rok temu pojechałem do Seulu, rozpocząłem rozmowy, które zaowocowały podpisanymi umowami i dostarczeniem pierwszych egzemplarzy czołgów i armatohaubic jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Teraz te dostawy są konsekwentnie realizowane. Już niedługo do Polski trafią samoloty FA-50. Mówię o tym, żeby podkreślić, że przestrzegając przed agresywną polityką Rosji środowisko Prawa i Sprawiedliwości miało rację.(…)

Byłem krytykowany za to, że powołałem 18 Dywizję Zmechanizowaną na gruzach zlikwidowanej przez rząd koalicji PO-PSL 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, że ustawiam wojsko na granicy. To doświadczenia z Ukrainy, te tragiczne doświadczenia pokazały, że mieliśmy rację. Nie można dopuścić do tego, żeby chociażby skrawek polskiej ziemi był okupowany. (…)  Wojsko ma bronić każdego skrawka polskiej ziemi mówił wicepremier M. Błaszczak.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button