KATOWICEPOLSKA

Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach. Ćwiczenia sztabowe śląskich policjantów [WIDEO]

Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach

Śląscy policjanci ćwiczyli współdziałanie pododdziałów zwartych i zespołów antykonfliktowych w związku z planowanym szczytem COP24.

Mundurowi doskonalili sposoby reagowania podczas zabezpieczeń manifestacji i kontrmanifestacji, gdzie może dochodzić do różnego rodzaju łamania prawa i zakłócenia porządku.

Policjanci ćwiczą przed szczytem klimatycznym (fot. policja)

W Oddziale Prewencji Policji w Katowicach odbyły się ćwiczenia sztabowe śląskich policjantów związane z zabezpieczeniem grudniowego szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. Szkolenie zorganizował Wydział Sztab Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. COP24 odbędzie się w dniach 3-14 grudnia, ale śląscy policjanci już od dłuższego czasu przygotowują się do tego wydarzenia. Niedawno pisaliśmy o ćwiczeniach policyjnych antyterrorystów m.in. z wykorzystaniem śmigłowca, a tym razem mundurowi z pododdziałów zwartych policji oraz zespołu antykonfliktowego doskonalili sposoby reagowania podczas zabezpieczenia manifestacji i kontrmanifestacji.

Ćwiczenia zakładały kilka odmiennych scenariuszy, bowiem w czasie tego typu wydarzeń nie zawsze jest spokojnie. Często dochodzi do łamania prawa, zakłócania porządku i starć uczestników. Mundurowi musieli wykorzystać swoje umiejętności rozwiązywania problemów podczas zgromadzeń oraz zaprezentować różne sposoby działania w sytuacjach zagrożenia, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno uczestnikom manifestacji, jak i osobom postronnym. Jedno z założeń przewidywało prowadzenie negocjacji przez zespół antykonfliktowy, które zakończyły się sukcesem i niedopuszczeniem do starć pomiędzy uczestnikami. Kolejne założenia były odmienne i zakładały konieczność użycia środków przymusu bezpośredniego wobec agresywnego tłumu. Policjanci użyli armaty wodnej, broni gładkolufowej oraz granatów hukowych.

W ćwiczeniach wzięli udział także dowódcy odpowiedzialni za zabezpieczenie poszczególnych odcinków podczas planowanej operacji związanej ze szczytem klimatycznym, a nadzorowali je dowódca katowickiego oddziału prewencji oraz kierownictwo sztabu z komendy wojewódzkiej policji.
(KWP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button