POLSKAŚWIAT

Rejs Niepodległości. Żaglowiec Daru Młodzieży w Dżakarcie

Rejs Niepodległości

Dżakarta to kolejny port, który znalazł się na trasie Rejsu Niepodległości.

Z tej okazji, z oficjalną wizytą do stolicy Indonezji przybyła Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Wizyta Daru Młodzieży w Indonezji była okazją do odnowienie międzynarodowych relacji oraz rozmów pomiędzy przedstawicielami dyplomacji rządowej obu krajów.

Na pokładzie Daru Młodzieży Minister Anna Moskwa spotkała się z przedstawicielami rządu oraz przedstawicielami sektora biznesu. Rozmowy dotyczyły rozwijania współpracy związanej z gospodarką morską oraz rybołówstwem. Przedstawiciele obu stron dyskutowali na temat wykorzystania potencjału inwestycyjnego Polski i Indonezji oraz transferu technologii oraz dobrych praktyk. W założeniu kooperacja obu krajów ma dotyczyć przede wszystkim inwestowania w budowę małych i średnich promów pasażerskich.

Archipelag wysp Indonezji ma wiele do zaoferowania w kontekście współpracy międzynarodowej związanej z sektorem rybołówstwa, który jest wysoko rozwinięty zarówno w Indonezji jak i w Polsce.

Powitanie Daru Młodzieży

Żaglowiec Daru Młodzieży, wpłynął do portu Tanjung Priok w Dżakarcie. Wprowadzenie statku jak zwykle cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz przedstawicieli mediów. Nie zabrakło oficjalnej asysty orkiestry dętej oraz specjalnie przygotowanego na tę okazję występu.

Tego samego dnia na pokładzie naszej fregaty odbyło się spotkanie uczestników Rejsu Niepodległości oraz całej załogi Daru Młodzieży z grupą młodzieży z Indonezji. W spotkaniu wziął udział nuncjusz apostolski Indonezji – Piero Pioppo oraz Deborah Ho Ng de Cogley, ambasador Panamy w Dżakarcie.

Spotkanie rozpoczęło się od wygłoszenia przemów gości honorowych oraz błogosławieństwa nuncjusza apostolskiego. Następnie uczestnicy Rejsu opowiadali o Polsce. W przybliżeniu zebranym naszej historii i obyczajów pomogła prezentacja oraz pokaz tradycyjnych strojów regionalnych obrazujących folklor naszego kraju.

Uczestnicy Rejsu Niepodległości podkreślali, że ta wyprawa ma charakter przygody życia. Mówili o tym, że na co dzień spotykają się z nowymi, ciekawymi wyzwaniami, np.: zmaganie się z obowiązkami na wachcie podczas zmiennej pogody. Wszyscy zgodnie przyznali, że jest to ważna szkoła życia oraz niesamowite wyróżnienie.

Dla załogi i uczestników przystanek w Dżakarcie jest pierwszą od miesiąca okazją zejścia na stały ląd.

5 października Dar Młodzieży opuścił wybrzeże Indonezji. W kolejnym porcie na trasie Rejsu Niepodległości, w Singapurze nastąpi kolejna wymiana uczestników. Następnie żaglowiec popłynie do Osaki.

Dar Młodzieży, który od pięciu miesięcy opływa świat dookoła z 1000 młodych żeglarzy na pokładzie przepłynął już 18 987 mil morskich w Rejsie Niepodległości.

Od 20 maja „Darem Młodzieży” płynęło już 623 młodych Ambasadorów, którzy odwiedzili 13 portów, między innymi: Tallin, Kopenhagę, Bordeaux, Dakar i Kapsztad. Statek zawinął do 11 państw i dwukrotnie przekroczył równik.
(MGMiŻŚ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button