POLSKA

Sytuacja epidemiczna na Śląsku. Jacek Sasin na kwarantannie

Koronawirus

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach prezydent Andrzej Duda zapoznał się z oceną sytuacji na Śląsku w związku z pandemią koronawirusa.

– Wszystkim, którzy tu na co dzień walczą z koronawirusem, chcę powiedzieć: Jesteśmy z Wami! Wierzę, że Śląsk jest już na dobrej drodze, by wyjść z pandemii – powiedział Andrzej Duda po spotkaniu.

Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych na kwarantannie

– Ucinając spekulacje: podczas roboczego spotkania z przedstawicielami górniczych związków zawodowych, jakich ostatnio wiele, miałem kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Obecnie odbywam kwarantannę. Odpoczynku nie planuję – pracuję na regularnych obrotach w formie zdalnej – napisał na Twitterze Sasin.

Bieżąca sytuacja epidemiczna na Śląsku

Szef rządu Mateusz Morawiecki wraz z prezydentem Andrzejem Dudą wzięli udział w wideokonferencji Wojewódzkiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. To kolejne rozmowy premiera ze służbami zaangażowanymi w walkę z koronawirusem w regionie.

Sytuacja na Śląsku jest objęta szczególną troską rządu. Odpowiednie służby na bieżąco monitorują przyrost liczby zachorowań. Dążą także do tego, aby przebadać jak największą liczbę osób w regionie. Wszystkie te działania mają doprowadzić do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Szczególnie wśród górników i ich rodzin.

Niemal połowę przypadków na Śląsku stanowią górnicy

Do 25 maja w województwie śląskim potwierdzono 7071 przypadków zakażenia koronawirusem. Niemal połowę stanowią górnicy (3375 osób). Zatem poza sektorem wydobywczym odsetek zakażeń na Śląsku jest podobny do występującego na terenie reszty kraju.

Najwięcej chorych jest w należących do PGG kopalniach: Jankowice (670), Sośnica (454) i Murcki-Staszic (221).

Ponad 100 tys. testów w regionie

Po wykryciu pierwszych ognisk zakażeń w kopalniach podjęto natychmiastową decyzję o przeprowadzeniu badań przesiewowych wśród górników. Na Śląsku wykonano już ponad 100 tys. badań genetycznych w kierunku wykrywania koronawirusa. Ponad 38 tys. z nich to badania przesiewowe wśród górników.

Do górników dojeżdża prawie 60 wymazobusów

Badaniami przesiewowymi obejmowane są kolejne zakłady górnicze. Do górników oraz ich rodzin dociera także ok. 60 tzw. „wymazobusów”.

Od 7 do 10 maja zrealizowano pierwszy etap badań, podczas którego łącznie pobrano ponad 20 tys. próbek. Następnie od 15 do 17 maja – w drugim etapie badań przesiewowych – wykonano testy wśród 15,8 tys. górników, którzy w pierwszym badaniu mieli wynik ujemny.

Pobrane próbki trafiają do placówek diagnostycznych na terenie całego kraju. W województwie śląskim działa 11 akredytowanych laboratoriów, które są w stanie wykonywać 2,2 tys. badań na dobę.

Testy na niespotykaną dotychczas skalę

Sztaby kryzysowe wojewody śląskiego odbywają się codziennie. Przedstawiciel rządu w terenie jest w stałym kontakcie z szefami spółek górniczych i powiatowymi inspektorami sanitarnymi, którzy koordynują proces badań przesiewowych.

Badania przesiewowe wśród górników są działaniem na niespotykaną dotychczas skalę i prowadzą do opanowania trudnej sytuacji związanej przede wszystkim z rozprzestrzenianiem się koronwirusa. Mają również ogromne znaczenie dla przywracania pracy w sektorze wydobywczym.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce (stan na 26 maja): 21 867/1 013 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button