POLSKA

Dodatkowe pieniądze dla żołnierzy wojsk specjalnych. Pokaz wyszkolenia specjalsów

Święto Wojsk Specjalnych

25 maja prezydent Andrzej Duda i Mariusz Błaszczak spotkali się z żołnierzami wojsk specjalnych w Gliwicach.

Obaj obserwowali m.in. dynamiczny pokaz wyszkolenia specjalsów oraz obejrzeli najnowszy sprzęt będący na wyposażeniu jednostek.

– Dziękuję Wam za codzienną służbę. Za to, że jesteście tak świetnie wyszkoleni, że zawsze można na Was liczyć. Jestem pod wrażeniem waszych umiejętności. Dziś piloci z GROM udowodnili jak wspaniale pilotują śmigłowce Black Hawk, ale żeby mogli rozwijać swoje umiejętności muszą dysponować najnowocześniejszym sprzętem. Tak jak powiedział Pan Prezydent, zakup nowoczesnych śmigłowców to nie jest ostatni etap, a wręcz przeciwnie – jest to pierwszy etap związany z wyposażaniem Wojska Polskiego w najnowocześniejsze śmigłowce – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami wojsk specjalnych.

Podczas spotkania minister Mariusz Błaszczak poinformował, że wzrosną uposażenia żołnierzy z tych jednostek wojsk specjalnych, które do tej pory nie miały przyznanych dodatków.

– Gdyby nie prezydent Andrzej Duda, Zwierzchnik Sił Zbrojnych, to też nie byłoby tych regulacji płacowych, najwyższych podwyżek w historii ostatnich lat w Wojsku Polskim. Mam dobrą wiadomość dla żołnierzy wojsk specjalnych, szczególnie dla AGAT-u i NIL-u – te podwyżki dotyczą także dodatków dla żołnierzy z tych dwóch oddziałów – poinformował szef MON.

Minister Błaszczak poinformował także o zmianach, które są obecnie procedowane i które dotyczą wykorzystania doświadczenia żołnierzy wojsk specjalnych, którzy kończą służbę zawodową.

– Jesteśmy już na ostatnim etapie prac związanych z wykorzystaniem umiejętności żołnierzy wojsk specjalnych, którzy kończą swoją służbę. Chodzi o to, żeby zdobyte bardzo wysokie umiejętności mogły być wykorzystywane w ramach ćwiczeń rezerwy. A więc kolejny projekt, którego celem jest wzmocnienie zdolności obronnych Rzeczypospolitej Polskiej – zaznaczył minister.

Szef MON podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za zaangażowanie w sprawy obronności, bezpieczeństwa oraz służby żołnierzy Wojska Polskiego.

– Gdyby nie to, co wydarzyło się 5 lat temu, a więc objęcie prezydentury przez Andrzeja Dudę, który jest realnym, rzeczywistym Zwierzchnikiem Sil Zbrojnych, który przywiązuje dużą wagę do tego, żeby Wojsko Polskie było dobrze wyposażone w nowoczesny sprzęt, żeby było liczniejsze, żeby było wyszkolone, to nie mielibyśmy do czynienia dziś z pokazem takiej sprawności – zaznaczył szef MON.

Podczas spotkania prezydent A. Duda podziękował żołnierzom za perfekcyjną realizację zadań dla Rzeczpospolitej, za codzienną wytrwałą służbę, za budowanie systemu bezpieczeństwa nie tylko w kraju, ale też w znaczeniu sojuszniczym.

– Chcę wszystkich państwa zapewnić, że ze swojej strony będziemy dokładali wszelkich starań, byście służąc byli wyposażeni w jak najlepszy sprzęt, aby warunki służby były jak najbardziej dogodne i bezpieczne, bo wśród tego wszystkiego co można zobaczyć, nawet w najbardziej wyspecjalizowanych jednostkach wojskowych, gdzie jest najlepszy, najdroższy sprzęt, nie ma nic cenniejszego niż człowiek – żołnierz, jego życie, hart ducha, jego przygotowanie, jego służba są najcenniejsze, są absolutnie bezcenne – mówił do specjalsów prezydent Andrzej Duda.

W trakcie spotkania prezydent i minister obrony narodowej wyróżnili żołnierzy wojsk specjalnych pamiątkowymi ryngrafami.

Pokaz wyszkolenia specjalsów w Gliwicach (fot. st. szer Wojciech Król/CO MON)

Wojska Specjalne

Dowództwu Komponentu Wojsk Specjalnych podlegają jednostki Wojsk Specjalnych: Jednostka Wojskowa GROM, Jednostka Wojskowa Komandosów, Jednostka Wojskowa FORMOZA, Jednostka Wojskowa NIL, Jednostka Wojskowa AGAT oraz Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych a także, operacyjnie – znajdująca się w strukturze sił powietrznych – 7. eskadra działań specjalnych przeznaczona do wsparcia działań specjalnych z powietrza.

DKWS podlega bezpośrednio Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Wojska Specjalne są przeznaczone do prowadzenia operacji specjalnych w kraju i poza jego granicami, w okresie pokoju, kryzysu i wojny. Stanowiąc integralną część Sił Zbrojnych RP, wpisują się w ich wszystkie misje. Działania są prowadzone przez komandosów wspólnie z siłami konwencjonalnymi lub samodzielnie. Wojska Specjalne utrzymują gotowość sił i środków do wsparcia innych służb w zwalczaniu terroryzmu na terenie państwa. Poprzez zaangażowanie w operacje Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz dyżury w Siłach Odpowiedzi NATO wojska te wnoszą istotny wkład w stabilizację sytuacji międzynarodowej.

Personel DKWS stanowi trzon Sojuszniczego Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych Sił Odpowiedzi NATO (SON), którego dowódcą jest gen. bryg. dr inż. Sławomir Drumowicz, na co dzień Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych.

Roczny dyżur Sojuszniczego Komponentu Operacji Specjalnych w ramach Sił Odpowiedzi NATO rozpoczął się 1 stycznia 2020 roku. Żołnierze polskich Wojsk Specjalnych występują w tej roli po raz kolejny, pierwszy dyżur w ramach SON pełnili w 2015 roku.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button