ŁÓDŹ

Święta na Piotrkowskiej. Inauguracja Jarmarku Bożonarodzeniowego w Łodzi

Łódzki Jarmark Bożonarodzeniowy

W sobotę, 1 grudnia spacery główna ulicą miasta będą miały specjalną, świąteczną oprawę.

Piotrkowską rozświetlą nastrojowe lampki i iluminacje, a w pasażu Schillera usłyszmy wyjątkowych artystów na otwarcie Łódzkiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.

1 grudnia łodzianie tradycyjnie zgromadzą się przy miejskiej choince, aby wziąć udział w inauguracji zaplanowanej na godz. 16:30. Prezydent Hanna Zdanowska rozpocznie spotkanie od świątecznych życzeń dla mieszkańców, a następnie zaprezentowane zostaną tegoroczne świetlne ozdoby ulicy. Po uruchomieniu iluminacji oraz lampek na miejskiej choince w kierunku pasażu Schillera ruszy barwna parada kolędników.

Na pierwszych zwiedzających czekać będzie występ charyzmatycznych polskich artystów, a także animacje, konkurs na najciekawsze stroje świąteczne oraz bogata oferta stoisk handlowych i gastronomicznych mających tego dnia swój sprzedażowy debiut. W wyjątkowy nastrój wprowadzą nas w pasażu Schillera Snowman, poznański zespół muzyki wymykającej się sztywnym ramom muzycznym oraz Szymon Żurawski, muzyk, wokalista, pisarz swoich tekstów w jednym, znany jako Szymonmówi.

Harmonogram:

16.30 – uroczyste otwarcie, iluminacje świąteczne, start parady z orkiestrą (pl. Wolności),
17.00 – start Jarmarku, koncerty zespołów SNOWMAN oraz SZYMONMÓWI (pasaż Schillera).

W ramach otwarcia Jarmarku odbędzie się konkurs na najciekawsze stroje świąteczne, którego zasady podano poniżej.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Świąteczny Korowód Kolędników

Magiczna parada kolędników rozpocznie przemarsz od Placu Wolności. Udział w nim zapowiedzieli św. Mikołaj w swym konnym zaprzęgu wraz z aniołami na szczudłach, skrzatami, elfami oraz Panią Zimą. Korowód będzie maszerował w rytmie wygrywanym przez Orkiestrę Poczty Polskiej.

Orkiestra Poczty Polskiej

W roku 1928 powstało przedsiębiorstwo państwowe „Polska Poczta, Telegraf i Telefon”, a prawie 16 lat wcześniej – pocztowa orkiestra dęta w Łodzi. Inicjatorem i założycielem orkiestry był Stefan Radzikowski.

Koncert Snowman

Snowman zadebiutował na polskim rynku fonograficznym w 2008 roku krążkiem Lazy. Płyta została entuzjastycznie przyjęta zarówno przez słuchaczy jak i krytyków. Po niezapomnianym koncercie premierowym w Studio im. A. Osieckiej zespół uzyskał nominację do prestiżowej nagrody Mateusze 2009 radiowej Trójki. Do jednego z najbardziej znanych projektów zespołu należy udział w akcji T.Cover, w ramach którego przebój T.love – „Jest super” zyskał nowe, klimatycznie i niezwykle aktualne brzmienie. Dla scharakteryzowania ich muzyki użyto wielu określeń: post rock, jazz, elektronika, trans jazz, rock progresywny, psychodelia, gitarowa alternatywa lub po prostu eksperyment. Drugą płytą „The Best Is Yet To Come“ Snowman pokazał swoje nowe oblicze – zdecydowanie bardziej piosenkowe, melodyjne i dynamiczne. Muzycy udowodnili, że potrafią z pasją eksploatować nowe obszary i wciąż twórczo poszukują nowych form ekspresji. Pokazali nowy repertuar i odświeżoną muzyczną formę – energetyczną, krzykliwą i angażującą! W 2017 Snowman powrócił na rynek z płytą „Gwiazdozbiór”, pierwsza, cyfrowa odsłona nowego materiału miała miejsce w serwisie Tidal w studyjnej jakości Master Quality. 5 maja Gwiazdozbiór trafił do sklepów formie tradycyjnej. Tym razem zespół powrócił z płytą w całości polskojęzyczną. Nowy album to zbiór utworów pełnych emocji, melodii i tego co prawdziwe. Repertuar to kompozycje, które stanowią spójną całość, dojrzałe, energetyczne brzmienie i intrygujące teksty podkreślone przez rewelacyjny wokal lidera Michała Kowalonka. Album „Gwiazdozbiór” został bardzo wysoko ocenioną przez dziennikarzy muzycznych, którzy okrzyknęli Snowmana jednym z najbardziej oryginalnych zespołów na polskiej scenie. Zespół przygotował też niedawno zbiór remiksów utworów z płyty „Gwiazdozbiór” pod tytułem „Reworked & Remixed, który dostępny jest w wersji cyfrowej i portalach steamingowych od 23 lutego. Zestaw zawiera: ” Mów do mnie” zmiksowany przez QLHEAD, An On Bast i Phila Hollinsa (Mów do mnie QLHEAD remix, Mów do mnie An On Bast remix, Mów do mnie Phil Hollins remix) oraz największy przebój z płyty, utwór „Znów jesteś sobą” w remiksie TRE oraz CJ Viann (Znów jesteś sobą, TRE remix , Znów jesteś sobą CJ Viann edit i CJ Viann club edit).

Koncert Szymonmówi

Szymonmówi to projekt wokalisty, kompozytora i tekściarza Szymona Żurawskiego, który tworzy piosenki inspirowane filmami i komiksami, a potem wyśpiewuje je wysokim, nieoczywistym wokalem. Wszystko okraszone jest smutnymi opowieściami o dekonstrukcji naszego społeczeństwa z perspektywy wchodzącego w dorosłość mężczyzny. Razem z nim występuje banda rzezimieszków potrafiących ładnie grać i być fajnymi. Aktualnie zespół bierze udział w konkurs Programu 3 Polskiego Radia „Start NaGranie”. Współpraca ze znajomymi muzykami zaowocowała epką artysty o nazwie „Coś się zepsuło”. Artysta sam określa swój materiał mówiąc, że gra „najpiękniejsze piosenki o najgorszych rzeczach”. Występ utrzymany będzie w świątecznych, tanecznych i nostalgicznych klimatach.

Zasady konkursu na najciekawsze stroje świąteczne

Podczas korowodu animatorzy będą wyłaniać spośród uczestników najciekawsze stroje świąteczne. Konkurs poprowadzi „Pani Zima” przy pomocy skrzatów. W skład jury wchodzić będzie trzy osobowy zespół organizatora jarmarku. Nagrody:

Dorośli:
1 miejsce – 10 kubków grzanego wina;
2 miejsce – 7 kubków;
3 miejsce – 4 kubki.

Dzieci:
1 miejsce – 10 kubków gorącej czekolady;
2 miejsce – 7 kubków;
3 miejsce – 4 kubki.

Punkty przyznawane będą wg. następujących kryteriów: kreatywność, oryginalność, świąteczna estetyka.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button