ŚWIAT

Andrzej Duda poleciał do USA i Kanady. Czy pojedzie do Whistler na narty i spotka się z Donaldem Trumpem?

Kolejna "wycieczka" Dudy na koszt podatników. Czyżby poleciał na "narty"?!

Prezydent Andrzej Duda z małżonką udali się z wizytą do Stanów Zjednoczonych i Kanady.

W planie pobytu w Nowym Jorku są spotkania w Organizacji Narodów Zjednoczonych. A w Kanadzie m.in. rozmowa z premierem Justinem Trudeau, udział w Konwencji Wodorowej, a także spotkania z Polonią.

– Za chwilę rozpoczniemy bardzo ważną wizytę, kolejną z cyklu wizyt budujących i umacniających bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO – mówił prezydent na briefingu przed wylotem.

– Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jakie znaczenie mają nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi. USA są gwarantem bezpieczeństwa Europy, są gwarantem bezpieczeństwa NATO, a z naszego punktu widzenia przede wszystkim gwarantem bezpieczeństwa Polski – podkreślał Andrzej Duda, dodając, że dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi, niezależnie kto rządzi, mają fundamentalne znaczenie. Przypomniał swoją wizytę w Waszyngtonie przed miesiącem i rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem oraz kongresmenami.

– Pilnie potrzebujemy umacniać nasze bezpieczeństwo i robimy to we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi – zaznaczył.

Nowy Jork, ONZ

Prezydent powiedział, że w ONZ rozpocznie się Tydzień Zrównoważonego Rozwoju. Dodał, że rok temu została uchwalona z polskiej inicjatywy rezolucja dotycząca wpływu rozwoju infrastruktury na zrównoważony rozwój oraz budowania zrównoważonego rozwoju poprzez rozwój infrastruktury. Wskazywał, że kanwą do powstania tej rezolucji były doświadczenia współpracy w ramach Trójmorza.

– Będę przekazywał nasze doświadczenia z budowania bezpieczeństwa, ale przede wszystkim równego, sprawiedliwego rozwoju kraju poprzez rozwój infrastruktury drogowej, komunikacyjnej, a także edukacyjnej – zapowiedział.

W środę w siedzibie ONZ polski przywódca spotka się z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem, z Przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Dennisem Francisem i Przewodniczącą Rady Gospodarczej i Społecznej ECOSOC Paulą Narváez.

A w czwartek prezydent weźmie udział w sesji otwarcia wydarzenia na temat budowania globalnej odporności i promowania zrównoważonego rozwoju przez powiązania infrastrukturalne Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, gdzie planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy.

Na briefingu przed wylotem prezydent był pytany, czy ma w planach spotkanie z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Jak widzimy poleciały z nim pseudotwory, akurat w tym przypadku wszystkie pisowskie.

– Dobrze się znamy; nie jest dla mnie żadną nową sytuacją spotykanie się z moimi przyjaciółmi, którzy pełnili urzędy prezydenta i z którymi prowadziłem polskie sprawy na arenie międzynarodowej – mówił.

– Jeżeli będzie taka możliwość – bo to zależy też od kalendarza – spotkam się także towarzysko z prezydentem (to on jest obecnym prezydentem USA. To EX – red.) Donaldem Trumpem. Wstępne takie ustalenie w Nowym Jorku rzeczywiście było, ale to wszystko zależy od możliwości, jakie będą w danym momencie – dodał.

W kolejnych dniach wizyty polski przywódca będzie przebywał w Kanadzie, gdzie odwiedzi Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej oraz Edmonton w Albercie.

Kanada, Vancouver

Czyżby Andrzej Duda pojedzie do Whistler na narty?! Miasto to znajduje się w prowincji Kolumbia Brytyjska, 125 km na północ od Vancouver. Są tam trasy narciarstwa alpejskiego.

W sobotę prezydent RP spotka się z premierem Kanady Justinem Trudeau, które odbędzie się w Bazie marynarki wojennej Canadian Forces Base Esquimalt.

– Będziemy rozmawiali o zbliżającym się szczycie NATO, o bezpieczeństwie Europy, o tym w jaki sposób wspierać wydajniej Ukrainę, ale przede wszystkim chcę też z Panem Premierem Justinem Trudeau omówić ideę podniesienia wydatków na obronność z 2 proc. do 3 proc. PKB w państwach NATO – zapowiedział prezydent, dodając, że to jest niezwykle istotna kwestia dla budowania systemu bezpieczeństwa europejskiego, dla udzielenia skutecznej odpowiedzi na rozwijający się cały czas imperializm rosyjski. – Ta odpowiedź, w moim przekonaniu, jest konieczna – zaznaczył.

W Vancouver zaplanowany jest m.in. udział prezydenta RP w seminarium „Transatlantic Security in the Shadow of Russia’s Long War”, a także spotkania z porucznik Gubernator Kolumbii Brytyjskiej Janet Austin i premierem prowincji Kolumbia Brytyjska Davidem Eby.

Para Prezydencka będzie uczestniczyła również w obchodach 80. rocznicy powstania Kongresu Polonii Kanadyjskiej oddział Kolumbia Brytyjska. Andrzej Duda złoży też kwiaty przy Pomniku Pamięci o Holokauście w Kolumbii Brytyjskiej oraz na grobie założyciela Kongresu Polonii Kanadyjskiej oddział Kolumbia Brytyjska Jakuba Chaima Kaliskiego w 81. rocznicę Powstania.

Kanada, Edmonton

W niedzielę Andrzej Duda z małżonką spotkają się z Polonią w Prowincji Alberta.

A w poniedziałek, prezydent będzie uczestniczył w seminarium gospodarczym z elementami networkingowymi dla firm polskich i kanadyjskich „Polish–Canadian Hydrogen – collaboration and seeking opportunities”.

Andrzej Duda będzie brał udział w uroczystej sesji Zgromadzenia Legislacyjnego Prowincji Alberta oraz spotka się z Przewodniczącym Zgromadzenia Nathanem Cooperem. Zaplanowane są także rozmowy z porucznik Gubernator Prowincji Alberta Salmą Lakhani i premier Prowincji Alberta Danielle Smith.

We wtorek przewidziane jest wystąpienie polskiego przywódcy podczas Canadian Hydrogen Convention. Prezydent spotka się też z przedstawicielami firm wodorowych w Kanadzie oraz odwiedzi polski pawilon (PAIH) na Konwencji Wodorowej „Made in Poland„, gdzie spotka się z polskimi firmami.

Prezydent wskazywał, że Polska jest trzecim w UE i piątym na świecie producentem wodoru. – Będziemy mówili o rozwoju nowoczesnych technologii wodorowych, także o możliwości wykorzystania wodoru choćby w przemyśle motoryzacyjnym – przekazał Andrzej Duda.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button