LOTNICZE NEWSYRÓŻNOŚCI

Straż Graniczna: pamiętaj o swoim bagażu pozostawionym na lotnisku! Problemy + mandat

W trakcie wizyty na lotnisku zadbaj o swój bagaż!

Każdego dnia funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach zapewniają bezpieczeństwo podróżnym przebywającym na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach.

W ubiegłym roku funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach aż 62 razy podejmowali działania w związku z bagażami i przedmiotami pozostawionymi bez opieki, a od początku tego roku interweniowali już wobec 26 pozostawionych bagaży.

Decydując się na podróż samolotem trzeba bezwzględnie pamiętać, że w trakcie wizyty na lotnisku należy zadbać o swój bagaż. Każdy bagaż bez widocznego nadzoru traktowany jest przez służby jako potencjalne zagrożenie i powoduje wszczęcie odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Wyznaczana jest wtedy strefa bezpieczeństwa, a niejednokrotnie zarządzana jest także ewakuacja i powoływany jest sztab kryzysowy. W takich przypadkach swoje określone zadania mają do zrealizowania funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej w Katowicach – Pyrzowicach. Sprawdzają oni każdy podejrzany bagaż, wykorzystując do tego specjalistyczny sprzęt oraz psy służbowe szkolone do wykrywania materiałów wybuchowych. Zdarza się, że bagaż musi zostać zneutralizowany, co oznacza jego całkowite zniszczenie. Przeprowadzenie tych procedur może spowodować opóźnienia lotów.

Zgodnie z przepisami Ustawy Prawo Lotnicze osobie pozostawiającej bagaż bez opieki grozi mandat. Oprócz mandatów za bagaże pozostawione bez nadzoru, zdarzają się też mandaty, którymi ukarani zostają pasażerowie za niemądre żarty o posiadaniu bomby. Najczęściej osoby te żartują sobie, że mają przy sobie bombę. W takich sytuacjach również Straż Graniczna podejmuje działania i nigdy taki przypadek nie może zostać zbagatelizowany. Każdy żartowniś musi liczyć się z tym, że za swoje zachowanie poniesie odpowiedzialność.

Nie należy również brać od nieznajomych osób pakunków i bagażu o nieznanej zawartości. Jeśli spotkamy się z podobną propozycją powinniśmy natychmiast powiadomić o zdarzeniu służby lotniskowe.

Pamiętaj: Nie rozstawaj się ze swoim bagażem nawet na chwilę, ponieważ każdy bagaż bez widocznego nadzoru traktowany jest przez służby jako potencjalne zagrożenie. Nie bierz przesyłek od nieznajomych.
(SG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button