WARSZAWA

Stołeczna straż miejska walczy z plagą kradzieży na Powązkach

Trwa intensywna akcja przeciw złodziejom okradającym groby na Powązkach

Trwa intensywna akcja przeciw złodziejom okradającym groby na Powązkach.

Straż miejska walczy z plagą kradzieży, która dotknęła najbardziej rozpoznawalny, zabytkowy cmentarz w Warszawie.

Od 4 grudnia br., w związku z narastającą falą kradzieży, Straż Miejska m.st. Warszawy objęła Powązki intensywną obserwacją.

– Kradzieże cmentarne, naruszanie powagi miejsca spoczynku bliskich wielu warszawiaków to czyny szczególnie bulwersujące. Dodatkowo na Powązkach dochodzi do niszczenia zabytków będących częścią historii Warszawy – mówi Komendant Zbigniew Leszczyński. – Jest niedopuszczalne, żeby w tak wyjątkowym miejscu dochodziło do bezczeszczenia nagrobków i do aktów wandalizmu. Mówimy stanowcze „nie” temu procederowi – dodaje Komendant.

Strażnicy patrolują zarówno teren cmentarza, jak i jego okolice. Działania nasilają się po zmroku i trwają do późnych godzin nocnych. Rutynowe kontrole prowadzone są także w ciągu dnia, chociaż wówczas zagrożenie kradzieżami i aktami wandalizmu jest mniejsze.

– Na prośbę administratora Powązek obserwację intensyfikujemy po godzinie 15, kiedy robi się ciemno – wyjaśnia dowodzący akcją Naczelnik Oddziału Specjalistycznego Marcin Gocławski.
Oprócz Oddziału Specjalistycznego w akcji uczestniczy IV Oddział Terenowy. Strażników wyposażono w specjalistyczny sprzęt, m.in. w noktowizory.

Znieważenie miejsca spoczynku zmarłego oraz kradzieże nagrobne to przestępstwa zagrożone na mocy Kodeksu Karnego karami – odpowiednio do 2 i 8 lat pozbawienia wolności (art. 262 KK).
(SM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button