ŚWIAT

Steadfast Defender 24. Największe ćwiczenia NATO od dziesięcioleci

We are NATO

MONS, Belgia. Ćwiczenia Steadfast Defender 24, największe ćwiczenia NATO od dziesięcioleci, rozpoczęły się w środę, 24 stycznia 2024 r.

Statek desantowy USS Gunston Hall (LSD 44) opuścił Norfolk w Wirginii w Stanach Zjednoczonych i po serii operacji rozpocznie się jego tranzyt przez Atlantyk.

Wypłynięcie USS Gunston Hall oznacza pierwszy taktyczny ruch Steadfast Defender 24. Kanadyjski statek Jego Królewskiej Mości Charlottetown wypłynie z Halifax w Nowej Szkocji w Kanadzie i uda się do Europy jeszcze w tym miesiącu.

Sojusz zademonstruje swoją zdolność do wzmocnienia obszaru euroatlantyckiego poprzez transatlantycki ruch sił z Ameryki Północnej

Planowany na kilka lat projekt Steadfast Defender 24 uwydatni zdolność NATO do szybkiego rozmieszczenia sił z Ameryki Północnej i innych części Sojuszu w celu wzmocnienia obronności Europy.

„Sojusz zademonstruje swoją zdolność do wzmocnienia obszaru euroatlantyckiego poprzez transatlantycki ruch sił z Ameryki Północnej” – powiedział generał Christopher Cavoli, Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie (SACEUR). „Steadfast Defender 2024 będzie wyraźną demonstracją naszej jedności, siły i determinacji, aby chronić siebie nawzajem, nasze wartości i porządek międzynarodowy oparty na zasadach”.

Steadfast Defender 24 odbędzie się w kilku lokalizacjach, a towarzyszące mu ćwiczenia potrwają do 31 maja 2024 r. Będą to pierwsze ćwiczenia NATO na dużą skalę, podczas których zostaną wprowadzone w życie nowe plany obronne.

Pokaże, że NATO może prowadzić i utrzymywać złożone operacje wielodziedzinowe przez kilka miesięcy, na dystansie tysięcy kilometrów, od Dalekiej Północy po Europę Środkowo-Wschodnią i w każdych innych warunkach.

W ćwiczeniach weźmie udział około 90 000 żołnierzy z 31 państw członkowskich i Szwecji. Ćwiczenia rozpoczną się w Norfolk w Wirginii wraz z rozmieszczeniem sił w Europie kontynentalnej.

Steadfast Defender 2024 składa się z serii ćwiczeń, które będą kontynuowane w całym obszarze odpowiedzialności SACEUR przez pierwszą połowę 2024 r.

Ostatnimi równoważnymi ćwiczeniami NATO na dużą skalę były REFORGER w 1988 r., w którym wzięło udział 125 000 uczestników oraz ćwiczenia Trident Juncture 2018, w których wzięło udział 50 000 żołnierzy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button