SKOKI NARCIARSKIE

PolSKI Turniej – triumf Austrii. Wyniki polskich zawodników w pozostałych sportach zimowych

Za nami PolSKI Turniej, który swój finał miał oczywiście na Wielkiej Krokwi w Zakopanem.

Polacy ostatecznie zajęli w nim 6. lokatę. Świetną passę w ten weekend miała Joanna Kil, która wygrała swoje pierwsze zawody w Pucharze Kontynentalnym w kombinacji norweskiej, a następnie zajęła dwukrotnie 2. miejsca w kolejnych konkursach. W narciarstwie alpejskim z niezłej strony pokazała się Magdalena Łuczak, a Magdalena Bańdo zdobyła Mistrzostwo Czech. Z kolei w snowboardzie swój najlepszy wynik w tym sezonie osiągnął Oskar Kwiatkowski. W dalszym ciągu trzymamy kciuki za polskich sportowców. Zapraszamy na podsumowanie tygodnia Od Deski Do Deski i startów Polaków na światowych arenach.

Skoki narciarskie

Miniony tydzień obfitował w wiele wydarzeń w świecie skoków narciarskich. Nasi sportowcy rywalizowali w Pucharze Świata, Pucharze Kontynentalnym oraz w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży, przywożąc z ostatniej z wyżej wymienionych imprez medal.

3. miejsce Łukasza Łukaszczyka w YOG Gangwon 2024

Ze świetnej strony zaprezentowali się nasi młodzi skoczkowie podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży Gangwon 2024. W zmaganiach indywidualnych chłopców na obiekcie normalnym kompleksu Alpensia Ski Jumping Centre w Pjongczangu brązowy medal wywalczył Łukasz Łukaszczyk. 16-latek prowadził po pierwszej serii po 105-metrowej próbie. W finale poleciał jeszcze dalej, lecz skok na 108,5 metra zakończył upadkiem. Pomimo bardzo niskich not za styl dzięki imponującej odległości udało mu się obronić miejsce na podium zawodów. Na 7. pozycji sklasyfikowany został nasz drugi junior – Kacper Tomasiak, który na półmetku zajmował 2. lokatę.

W rywalizacji dziewcząt wzięły udział dwie Polki. Najlepiej spisała się Pola Bełtowska, która zajęła 14. miejsce. 22. pozycja przypadła Sarze Tajner. Odbył się również konkurs drużyn mieszanych – ten Polska zakończyła na 5. lokacie, a w nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej najwyższą notę uzyskał Kacper Tomasiak.

Biało-czerwoni na 6. miejscu w PolSKIm Turnieju

Premierowa edycja PolSKIego Turnieju rozgrywanego w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem padła łupem Austriaków. Reprezentacja Polski zajęła w ostatecznym rozrachunku 6. pozycję. W Szczyrku na największej skoczni kompleksu Skalite zdołano rozegrać jedynie kwalifikacje, w których najlepszym z naszych był Paweł Wąsek. Konkurs indywidualny odwołano ze względu na zbyt silny wiatr.

W piątek rywalizacja przeniosła się na Wielką Krokiew w Zakopanem. W sobotnim konkursie drużynowym w stolicy Tatr reprezentacja Polski walczyła o miejsce na podium do samego końca zmagań. Przed ostatnim skokiem podopieczni trenera Thomasa Thurnbichlera tracili do trzecich Japończyków zaledwie 3,2 punktu. Słabsza próba Dawida Kubackiego sprawiła, że finalnie zakończyliśmy zawody na 6. lokacie. W niedzielę byliśmy świadkami najlepszego konkursu indywidualnego w wykonaniu Polaków tej zimy. Po pierwszej rundzie apetyty kibiców rozbudził Aleksander Zniszczoł, który z niewielką stratą do podium plasował się na czwartej pozycji.

Ostatecznie 29-latek sklasyfikowany został na 11. miejscu, co jest jego trzecim najlepszym rezultatem w karierze. Do czołowej trzydziestki awansowało sześciu reprezentantów Polski.

Premierowe punkty PŚ polskich skoczkiń

W Zao na skoczni HS102 odbyły się kolejne konkursy z cyklu Pucharu Świata kobiet. Nasza drużyna w składzie Natalia Słowik i Anna Twardosz w pierwszym, historycznym występie w rywalizacji duetów zajęła 12. miejsce. To dało Polsce 10 punktów do drużynowej klasyfikacji generalnej. Indywidualnie nasze skoczkinie uplasowały się w jedynym konkursie indywidualnym rozegranym w piątek poza czołową czterdziestką. Niedzielne zmagania zostały odwołane ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne.

W Japonii w Pucharze Kontynentalnym rywalizowali także nasi skoczkowie. Na Okurayamie punktowali Jan Habdas (dwukrotnie 28.) oraz Klemens Joniak (27.).

Biegi narciarskie

Kamil Bury w „30”PŚ. Zuzanna Fujak piąta w PK w Jakuszycach

Kamil Bury pierwszy raz w tym sezonie awansował do finałów sprintu Pucharu Świata. Zawody w Oberhofie zakończył na 30. miejscu. W weekend, 20-21 stycznia w Jakuszycach po raz pierwszy w Polsce odbył się Puchar Kontynentalny FIS FESA w biegach narciarskich w Jakuszycach. W sobotę zawodnicy pobiegli na 10 km stylem dowolnym, a drugiego dnia stylem klasycznym na trzech różnych dystansach. Kamil Bury zajął 26. miejsce w kwalifikacjach sprintu stylem klasycznym w Oberhofie i awansował do finałów. W swoim ćwierćfinale zajął 6. miejsce i zawody Pucharu Świata zakończył na 30. miejscu z czasem 2:53.21.

Maciej Staręga był 40. w kwalifikacjach

Najlepszą Polką w Pucharze Kontynentalnym FIS FESA w Jakuszycach była Zuzanna Fujak, która w sobotnim biegu na 10 km stylem dowolnym zajęła 7. miejsce, a dzień później na 10 km stylem klasycznym była piąta. W czołowej dziesiątce na 10 km stylem dowolnym znalazła się Andżelika Szyszka. Z kolei najlepiej z Polaków zaprezentował się Piotr Jarecki, który w rywalizacji stylem dowolnym zajął 12. miejsce.W Pucharze Kontynentalnym FIS FESA w biegach narciarskich w Jakuszycach wystąpiło ponad 160 zawodniczek i zawodników z 21 krajów.

Narciarstwo alpejskie

Miniony tydzień obfitował w wiele międzynarodowych zawodów z udziałem naszych alpejek i alpejczyków. Po raz szósty w tym sezonie Magdalena Łuczak zdobyła punkty Pucharu Świata. W sobotnim slalomie gigancie w Jasnej na Słowacji zajęła 27. miejsce. Z dobrej strony pokazał się nasz junior Mateusz Szczap, który zajął trzecie miejsce w zawodach FIS w Niemczech. Najlepsze slalomowe wyniki w karierze zanotowały za to Magdalena Bańdo i Patrycja Florek.

Na ten weekend (20-21 stycznia) czekało wielu polskich fanów narciarstwa alpejskiego. Wszystko dlatego, że Puchar Świata zawitał to położonej nieopodal naszej granicy Jasnej-Chopok na Słowacji. Na starcie sobotniego slalomu giganta nie zabrakło oczywiście Maryny Gąsienicy-Daniel oraz Magdaleny Łuczak, które na mecie wspierało wiele polskich kibiców.

Niestety wymagające warunki i trudne ustawienie pierwszego przejazdu spowodowało, że przetasowania w czołówce były bardzo duże. Po zaciętej walce awans do drugiego przejazdu udało się uzyskać młodszej z naszych reprezentantek, która na półmetku zajmowała 29. miejsce. Dosyć nieoczekiwanie ta sztuka nie udała się Gąsienica-Daniel, która była 35., a do „30” Leny Duerr straciła tylko 0,24 sekundy.

Drugi przejazd był już bardziej przyjazny dla zawodniczek, a z dobrej strony pokazała się Łuczak, która z 24. czasem finałowej odsłony awansowała na 27. miejsce. Dla Łodzianki był to szósty start w tym sezonie zakończony punktami Pucharu Świata. Tego dnia równych sobie nie miała Szwedka Sara Hector, która o ponad półtorej sekundy pokonała drugą Mikaelę Shiffrin ze Stanów Zjednoczonych. W niedzielnym slalomie to jednak Amerykanka okazała się najlepsza. Młodsza z Polek nie ukończyła pierwszego przejazdu i nadal czeka na premierowe punkty w tej konkurencji.

W klasyfikacji generalnej za slalom gigant Maryna zajmuje 21. (70 pkt.), a Magda 27. miejsce (40 pkt). Na prowadzenie wysunęła się Szwajcarka Lara Gut-Behrami. Następny slalom gigant cyklu odbędzie się 30 stycznia na słynnej trasie Erta w włoskim ośrodku Kronplatz. Na starcie nie zabraknie naszych dwóch narciarek.

Mateusz Szczap zajął w niedzielę trzecie miejsce w zawodach FIS w slalomie gigancie w Oberwiesenthal, zaliczając najlepsze w sezonie 41.72 FIS-punkty. Do zwycięstwa zabrakło mu zaledwie 0,30 sekundy. Dzień wcześniej najwyżej z Polaków był 9. Igor Kaczmarek. Na tym samym miejscu w sobotę uplasowała się Hanna Zięba, a dzień później 16. była Patrycja Florek.

Magdalena Bańdo z mistrzostwem Czech w supergigancie

Nasza reprezentantka z kadry B w środę 17 stycznia zajęła pierwsze i drugie miejsce w międzynarodowych mistrzostwach Czech i Słowacji w supergigancie w Szpindlerowym Młynie. Wyniki reprezentantów Polski: 27 i 26. Mateusz Szczap, 45. i 22. Igor Kaczmarek, 32. i 31. Wojciech Gałuszka.

Najlepszy slalomowy wynik Bańdo i Patrycji Florek

To nie koniec dobrych wyników polskiej juniorki, bowiem w czwartek i piątek wraz z Patrycją Florek zanotowała życiowe FIS-punkty w slalomie. Obie dokonały tego podczas zawodów FIS w niemieckim Schoeneck (18-19 stycznia). Bańdo była 9. i 12. (37.07 i 37.75 FIS-punktów), a Florek 10. i 13. (37.16 i 38.63 FIS-punkty). W tych samych zawodach najlepszy z Polaków w czwartek był Jan Łodziński, który zajął ósme miejsce (42.28 FIS-punktów). Dzień później najwyżej sklasyfikowany został 9. Mateusz Szczap (46.25 FIS-punkty).

Snowboard alpejski

Za naszymi snowboardzistami alpejskimi intensywny czas w Pucharze Świata. Najpierw przez dwa dni startowali w austriackim Bad Gastein, gdzie najwyżej z Biało-Czerwonych sklasyfikowany był 24. Oskar Kwiatkowski. Później walczyli w weekend z bułgarskim Pamporowie, które po raz pierwszy gościło zawody najwyższej rangi. Tam w sobotę nasz reprezentant zajął najwyższe w sezonie 13. miejsce, a od awansu do ćwierćfinału dzieliło go zaledwie 0,08 sekundy.

Polscy snowboardziści alpejscy rozpoczęli tydzień od wtorkowego (16 stycznia) startu w slalomie równoległym w austriackim Bad Gastein. Najbliżej awansu do finałów był Oskar Kwiatkowski, któremu zabrakło niewiele ponad pół sekundy! Pucharowe punkty zdobyła jeszcze 28. Maria Bukowska-Chyc. Na 31. miejscu uplasował się Michał Nowaczyk, a swojego przejazdu nie ukończyła Olimpia Kwiatkowska.

Dzień później odbyły się pierwsze w sezonie zawody drużynowe, w których Polska wystawiła dwa składy. Para Oskar Kwiatkowski i Marysia Bukowska-Chyc zajęła 18. miejsce, a Michał Nowaczyk i Olimpia Kwiatkowska 20. Obie nie awansowały do finałów.

Oskar Kwiatkowski z najlepszym wynikiem w sezonie

Później Puchar Świata przeniósł się do Bułgarii, a dokładniej do Pamporowa, które po raz pierwszy gościło zawody najwyższej rangi. W sobotnim slalomie równoległym jako jedyny z naszych do finałów awansował Oskar Kwiatkowski, który w kwalifikacjach był 11. Nasz mistrz świata w 1/8 finału przegrał z Austriakiem Andreasem Prommeggerem o zaledwie 0,08 sekundy i zajął ostatecznie 13. miejsce, co jest jego najlepszym rezultatem w tym sezonie.

W czołowej „30” znaleźli się jeszcze 19. Weronika Dawidek, 27. Maria Bukowska-Chyc i 28. Olimpia Kwiatkowska. Michał Nowaczyk był 38., a Mikołaj Rutkowski 46.

Kwiatkowski blisko drugiego finału

W drugim slalomie równoległym w Pucharze Świata w Pamporowie punkty zdobyła trójka naszych snowboardzistów alpejskich. Najlepsi okazali się Weronika Dawidek, której zabrakło 1,35 sekundy do awansu oraz Oskar Kwiatkowski, który był tylko pół sekundy od finałów. Maria Bukowska Chyc zajęła 23. miejsce, a Michał Nowaczyk 44. Olimpia Kwiatkowska oraz Mikołaj Rutkowski nie ukończyli swoich przejazdów.

To jednak nie koniec emocji w Pamparowie, bo już we wtorek i środę odbędzie się tam Puchar Europy w slalomie równoległym. Na starcie zobaczymy pięcioosobową reprezentację Polski. Z kolei kolejny start w Pucharze Świata odbędzie się już w czwartek 25 stycznia w słoweńskiej Rogli.

Kombinacja norweska

Joanna Kil w Pucharze Kontynentalnym w Klingenthal w kombinacji norweskiej trzy razy z rzędu. W piątek odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w karierze.

W piątek po rywalizacji na skoczni zajmowała 5. miejsce, ale po bardzo dobrym biegu awansowała na pierwszy stopień podium, wyprzedzając o ponad 12 sekund drugą Sofię Eggensberger z Niemiec. To pierwsze i historyczne zwycięstwo dla reprezentantki Polski. Do tej pory jej najlepszym wynikiem były 4. miejsca w Pucharze Kontynentalnym.

W sobotę Joanna Kil zajęła 2. Miejsce. Po skokach zajmowała tę samą lokatę, a do pierwszej Jeny Nowak straciła ostatecznie niespełna minutę.

W niedzielę kombinatorka norweska również zajęła drugie miejsce w Pucharze Kontynentalnym w Klingenthal ze stratą +1,8s do pierwszej Sophii Maurus. Dzięki kolejnemu podium nasza reprezentantka umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej cyklu. W rywalizacji mężczyzn najlepszy z naszych był 37. Andrzej Szczechowicz.
(PZN)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button