ŚWIAT

Bruksela. 13. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. Propozycje

Unia Europejska

Głównymi tematami spotkania, które odbyło się 22 stycznia br. w Brukseli, były agresja Rosji wobec Ukrainy oraz sytuacja w regionie Bliskiego Wschodu.

Przyszłość Ukrainy jest w Unii Europejskiej, a decyzja grudniowej Rady Europejskiej o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych wymaga jak najszybszego wdrożenia – to ważne konkluzje posiedzenia.

Polska uznaje za niezbędne zabezpieczenie odpowiednich funduszy na dalsze wsparcie militarne Ukrainy, wskazał podczas spotkania minister Radosław Sikorski i dodał, że istotne jest przyspieszenie produkcji przemysłu obronnego w całej Unii Europejskiej w wymaganej ilości i jakości.

– Polska popiera unijne inicjatywy mające na celu wsparcie wojskowe Ukrainy, w tym tzw. inicjatywę amunicyjną, mającą zapewnić dostawy miliona sztuk amunicji 155 mm do marca br. – zapewnił minister.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił znaczenie Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (European Peace Facility – EPF) i zaapelował o jak najszybsze wznowienie prac nad Funduszem Pomocy Ukrainie w ramach EPF.

– Musimy także odblokować 8. transzę EPF, abyśmy mogli kontynuować korzystanie z już przewidzianego wsparcia – wskazał minister Sikorski. Szef MSZ wyraził przekonanie, że Rosja powinna ponieść prawne konsekwencje swoich działań oraz w pełni odpowiadać finansowo za wszelkie zniszczenia i ukraińskie straty materialne, które powstały podczas toczącego się konfliktu.

– Jesteśmy zadowoleni, że temat wykorzystania zamrożonych aktywów rosyjskich znajduje się na agendzie prac Unii Europejskiej podczas prezydencji belgijskiej – dodał minister. Proponowane wykorzystanie dochodów od zamrożonych aktywów Rosyjskiego Banku Centralnego to krok we właściwym kierunku, choć w naszej ocenie całość zamrożonych rosyjskich aktywów powinna zostać przeznaczona na wsparcie Ukrainy, podkreślił minister Sikorski i wskazał na konieczność szybkiego przyjęcia aktów prawnych dotyczących wykorzystania zamrożonych aktywów.

Podczas dyskusji na temat konfliktu Izrael – Hamas szef polskiej dyplomacji wskazał, że rozwiązanie dwupaństwowe musi pozostać podstawą działań UE. Jednoczenie minister podkreślił, iż jego osiągnięcie nie będzie możliwe bez gotowości obu zainteresowanych stron, której w chwili obecnej nie dostrzegamy w wypowiedziach i działaniach władz Izraela.

Polska i kraje bałtyckie wysłały do Komisji Europejskiej propozycje dotyczące 13. pakietu unijnych sankcji wobec Rosji. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka usłyszała, że

13. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. Propozycje

  • zakaz importu gazu LNG,
  • zakaz importu aluminium,
  • zakaz współpracy naukowej i finansowania badań naukowych,
  • zaostrzenia sankcji w sektorze lotniczym,
  • rozszerzenie listy zakazanych produktów wykorzystywanych do produkcji dronów,
  • embargo na import produktów rolnych z Rosji do Europy,
  • większe zwalczenie obchodzenia sankcji.

Prowadzone przez władze białoruskie masowe zatrzymania wśród byłych więźniów sumienia oraz rodzin więźniów politycznych wymagają zdecydowanej reakcji.
Przyjęcie kolejnego pakietu sankcji przeciwko Białorusi powinno nastąpić jak najszybciej i powinien być tak sam jak rosyjski.

„Zgodziliśmy się politycznie, że zamrożone dochody z aktywów Banku Centralnego Rosji zostaną przekazane Ukrainie. To bardzo ważne ustanowienie zasady, że to agresor powinien zapłacić za szkody, które wyrządza.

Na agendzie spotkań:

  • priorytety na forach ONZ w dziedzinie praw człowieka,
  • wsparcie Ukrainy i 13. pakiet sankcji przeciwko Rosji,
  • sytuacja na Bliskim Wschodzie.”
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button