POLSKA

Stan epidemii w Polsce wprowadzony. 30 tys. zł kary za złamanie kwarantanny. Szkoły zamknięte do Wielkanocy

Koronawirus COVID-19

Rząd wprowadził stan epidemii, który daje odpowiednim organom państwowym nowe uprawnienia, ale na nas wszystkich nakłada również nowe obowiązki.

Wprowadzenie „stanu epidemii” nie przekłada wyborów prezydenckich.

– Robimy wszystko, żeby przygotować Polskę na te trudne nadchodzące tygodnie. Działamy profilaktycznie i z myślą o przyszłości – poinformował szef rządu podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz ministrem edukacji narodowej Dariuszem Piontkowskim. Jak dodał, „dziś podjęliśmy kolejne trudne, ale konieczne decyzje”.

Zawieszone zostały zajęcia edukacyjne aż do Świąt Wielkanocnych. Lekcje będą odbywać się poprzez platformy e-learningowe.

W związku z wprowadzonym stanem epidemii w Polsce podjęliśmy decyzję o przedłużeniu zawieszenia funkcjonowania uczelni do 10 kwietnia. Uczelnie nie są zamknięte, kontynuowane będą zajęcia online oraz, w miarę możliwości, badania naukowe – ogłosił premier Jarosław Gowin, minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podwyższone zostały kary za złamanie kwarantanny.

Kara za złamanie kwarantanny wzrosła do 30 tys. złotych!

Państwo nie może być pobłażliwe w czasie, gdy miarą jego skuteczności jest liczba zarażonych, a ceną za nieposłuszeństwo – czyjeś zdrowie lub życie.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że „kwarantanna narodowa, nie będzie oznaczała złagodzenia reguł, a najbliższe tygodnie muszą być czasem zbiorowej dyscypliny”. Poinformował również o wdrażaniu aplikacji, która ma za zadanie wsparcie w dochowaniu kwarantanny.

„Ogłoszenie stanu epidemii w kraju – to trudna decyzja, ale gdy popatrzymy na wzrosty w krajach takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, to trudne decyzje i niezwykle odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków, są decyzjami ratującymi czyjeś życie” – zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ustawa o chorobach zakaźnych pozwala m.in. ministrowi zdrowia wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób, w zwalczaniu epidemii na terenie Polski. Wojewodowie mają takie upoważnienie na terenie swoich województw.

Z kolei minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował o decyzji przedłużenia zamknięcia placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy. Dodał, że będzie wprowadzony „obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca, aby nauczyciele mogli systematycznie przekazywać wiedzę i mogli wystawiać oceny”.

„Nasze dzieci nie tylko będą bezpieczne, ale też wyjdą z tego z dobrze wykorzystanym czasem i nowymi umiejętnościami oraz wiedzą” – podsumował minister edukacji narodowej.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce: 439/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Na świecie zakażonych tym wirusem jest prawie 276 tys. osób w 166 państwach.

Stan epidemii pozwala m.in.

– na ograniczeniu w przemieszczaniu się po kraju,

– wprowadzenie zakazu prowadzenia danej działalności,

– ograniczenie lub zakaz obrotu / używania danych przedmiotów lub produktów spożywczych,

– obowiązkowe przeprowadzenie szczepień ochronnych,

– wprowadzenie zakazu organizowania, np. zgromadzeń ludności,

– tworzenie zamkniętych stref, tzw. stref zero czy stref buforowych. Dzięki temu jest możliwe zamykanie miast, osiedli czy małych obszarów.

Strefa zero jest obszarem, na którym wystąpił stan epidemii. Znajduje się obok ogniska wirusa. Teren ten podlega zakazom, nakazom oraz kontrolom.

Strefa buforowa to obszar wokół strefy zero, która też podlega ograniczeniom, np. zakaz przemieszczania się ludzi.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button