INNELEKKOATLETYKA

Stadion Śląski Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym

Legendarny "Kocioł Czarownic"

Od teraz Stadion Śląski w Chorzowie jest Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym.

Informację przekazał Premier RP Mateusz Morawiecki, który wraz z Minister Sportu Danutą Dmowską-Andrzejuk odsłonił pamiątkową tablicę.

Decyzję w tej sprawie podjął Polski Związek Lekkiej Atletyki. Uchwałę przekazał Marszałkowi Województwa Śląskiemu Jakubowi Chełstowskiemu, Prezes PZLA Henryk Olszewski. W uroczystości uczestniczył także w Wojewoda Śląski – Jarosław Wieczorek.

– Chciałbym pogratulować i podziękować wszystkim, którzy tak mocno dbają o to, żeby Stadion Śląski był we właściwy sposób wykorzystywany. Dzisiaj staje się mekką polskich atletów – powiedział Premier RP.

Stadion Śląski w Chorzowie (fot. Łukasz Szeląg/Memoriał J. Kusocińskiego)

Stadion Śląski – legendarny „Kocioł Czarownic”

To znaczące miejsce dla polskiej, europejskiej oraz światowej lekkoatletyki. Obiekt spełnia najwyższe normy niezbędne do organizacji międzynarodowych wydarzeń lekkoatletycznych. Po modernizacji, która zakończyła się w 2017 roku, obiekt dysponuje m.in. 9-torową bieżnią lekkoatletyczną, 2 skoczniami do skoku wzwyż, czy też 2 rzutniami do rzutu młotem i dyskiem. Posiada on również certyfikat IAAF Class 1, który potwierdza najlepsze parametry i zgodność wymogów niezbędnych do organizacji Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce.

Przypomnijmy, że Stadion Śląski to miejsce wyjątkowe dla polskiej lekkoatletyki. Już w dniu otwarcia obiektu, 22 lipca 1956 roku, odbyły się na nim zawody lekkoatletyczne. W 1957 roku podczas meczu lekkoatletycznego Polska – NRD na Stadionie padały kolejne rekordy Polski, m.in. Henryka Grabowskiego w skoku w dal oraz Zbigniewa Lewandowskiego w skoku wzwyż. Królowa sportu przez lata odgrywała znacząca rolę na Śląskim. Warto wymienić m.in. mecz lekkoatletyczny Polska – ZSRR, który odbył się 1 i 2 lipca 1967, a podczas którego to Irena Szewińska wyrównała własny rekord świata tym samym ustanawiając pierwszy w historii Stadionu rekord globu. Kolejny pobity został 1969 roku, kiedy to Nadieżda Czyżowa, 24-latka z Syberii, jako pierwsza kobieta na świecie pchnęła kulę poza granicę 20 metrów.

W 2018 oraz w 2019 roku na Stadionie Śląskim zorganizowane zostały Memoriały Janusza Kusocińskiego oraz Kamili Skolimowskiej, które zgromadziły kilkudziesięciotysięczną widownię. Były one okazją do ustanawiania kolejnych rekordów, m.in. świata Ronniego Bakera w biegu na 100 m, czy Europy U23 w pchnięciu kulą Konrada Bukowskiego. Natomiast tegoroczne edycje tych zawodów odbędą się odpowiednio 25 sierpnia oraz 6 września. Dodajmy, że Memoriał Kamili Skolimowskiej znalazł się w gronie prestiżowych mityngów rozgrywanych w ramach nowego cyklu World Athletics Gold Continental Tour. To po Diamentowej Lidze drugi najważniejszy cykl zawodów lekkoatletycznych na świecie.

– Już w maju 2021 roku Stadion Śląski będzie miejscem organizacji World Athletics Relays, czyli mistrzostw świata w sztafetach. To dla nas ogromny zaszczyt, że zostaliśmy wyróżnieni w ten sposób przez World Athletics. Obecnie jesteśmy natomiast jednym z dwóch kandydatów do organizacji mistrzostw Europy w lekkiej atletyce w 2024 roku. Decyzję European Athletics poznamy jesienią, ale wierzę, że nasze szanse są spore i trzymam kciuki, bo Stadion Śląski na pewno zasługuje na taką imprezę – stwierdza Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Bartłomiej Kowalski.

Stadion Śląski, od dziś Narodowy Stadion Lekkoatletyczny, to drugi największy stadion w Polsce i legendarny obiekt, którego oficjalne otwarcie miało miejsce w 1956 roku. Przez lata odbywały się na nim zarówno największe imprezy sportowe, jak i kulturalne. Nazywany „Kotłem Czarownic”, co nawiązuje do historycznego określenia nadanego przez brytyjskiego dziennikarza. Dziś uznawany za sportowy symbol województwa śląskiego.
(pras.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button