ŚWIAT

Spotkanie szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej. „Mamy nadzieję, że Węgry wkrótce zdejmą weto”

V4 - Węgry i Słowacja problemem...

Podczas obrad ministrowie Polski, Czech, Słowacji i Węgier omawiali kwestie związane z rosyjską agresją wobec Ukrainy, aktualną sytuacją na Bliskim Wschodzie oraz perspektywy dalszego rozszerzenia Unii Europejskiej.

Motywem przewodnim rozmów było opracowanie możliwości wielowymiarowego wsparcia Ukrainy, w tym dalszego zaangażowania państw Grupy we wszechstronną pomoc dla tego kraju. Minister Sikorski docenił działania Republiki Czeskiej mające na celu dostarczenie Ukrainie pocisków artyleryjskich oraz zaapelował do partnerów o wsparcie wojskowe dla Kijowa. Zwrócił ponadto uwagę na problem obchodzenia sankcji oraz na konieczność kontynuowania prac nad nowym pakietem sankcji wobec Rosji, a także Białorusi. Podkreślił, że są to sprawy o strategicznym znaczeniu dla interesów Grupy Wyszehradzkiej.

Ministrowie ustosunkowali się również do roli Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, doceniając jego działania na rzecz wzmacniania więzi pomiędzy społeczeństwami państw V4 oraz wkład we wsparcie dla narodu ukraińskiego.

– Polska ma do otrzymania 450 milionów euro z Europejskiego Funduszu Pokoju za wcześniejsze dostawy broni dla Ukrainy. Mamy nadzieję, że Węgry wkrótce zdejmą swoje weto w tej sprawie – powiedział Sikorski.

Spotkanie ministrów było pierwszym na tym szczeblu i w tej formule od czasu przejęcia przez Czechy 1 lipca 2023 r. prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button