ŚWIAT

Spotkanie ministrów obrony państw NATO w Brukseli

Ministrowie obrony NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu

Szef MON uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli.

Sesja Rady Północnoatlantyckiej (NAC), która odbyła się w środę poświęcona była m. in. sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

– Rozmawialiśmy o wdrażaniu decyzji Sojuszu Północnoatlantyckiego dotyczących polityki odstraszania i obronności oraz o inicjatywie gotowości. Tu jest bardzo duży wkład Polski, polskich sił zbrojnych, zarówno w domenie sił powietrznych, lądowych, jak i w domenie morskiej. Szczególnie utkwiły mi w pamięci słowa Sekretarza Generalnego Jensa Stoltenberga, który stwierdził że nasz wkład w domenę sił powietrznych zadeklarowany podczas szczytu głów państw w Londynie przesądził o sukcesie tego szczytu – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Brukseli.

Omawiając sytuację bezpieczeństwa w Iraku szef MON poinformował, że wszyscy ministrowie obrony byli zgodni co do tego, że misja NATO w tym kraju zostanie utrzymana.

– Oczywiście czekamy na zdanie rządu irackiego – ono będzie miało olbrzymie znaczenie. Zależy nam na tym, aby zagrożeniom terrorystycznym skutecznie przeciwdziałać. Ta misja ma charakter szkoleniowy i taki charakter będzie miała. Obecnie w Iraku są polscy żołnierze i w Iraku pozostaną. Nie wycofywaliśmy naszego kontyngentu. Trzymamy się zasady „together in, together out”. Okazujemy solidarność naszym sojusznikom, bo takiej solidarności oczekujemy w potencjalnej sytuacji kryzysowej – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Minister Mariusz Błaszczak odbył także bilateralne spotkanie z sekretarzem obrony USA Markiem Esperem. – Rozmawialiśmy na temat współpracy polsko–amerykańskiej, doświadczeń wynikających z obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz wypełnianiu deklaracji podpisanych przez prezydentów w ubiegłym roku – poinformował szef MON. Jak zaznaczył, jednym z tematów poruszanych podczas spotkania były kwestie związane z rozpoczynającym się wkrótce ćwiczeniem Defender Europe, które będzie sprawdzianem możliwości przerzutu wojsk amerykańskich z USA do Europy, a potem także innych wojsk sojuszniczych przez Polskę do państw bałtyckich. Ćwiczenia będą sprawdzeniem interoperacyjności całych sił sojuszu NATO.

Podczas wizyty w Brukseli szef MON o zacieśnianiu współpracy bilateralnej rozmawiał m.in. z ministrami obrony: Ukrainy, Włoch, Rumunii oraz Chorwacji. Po spotkaniu z ministrem obrony Włoch, minister Błaszczak poinformował, że Polska będzie rozwijała współpracę dwustronną w obszarze sił powietrznych, a polscy piloci będą korzystać z doświadczeń włoskich pilotów samolotów F35.

Jak poinformował minister Błaszczak wszystkie spotkania odbyły się na prośbę partnerów z sojuszu. – Odbieram to jako świadectwo polskiej aktywności w NATO – dodał minister.

Szef polskiego resortu obrony uczestniczył także w spotkaniu ministrów obrony Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Wielkiej Brytanii, podczas którego poruszono kwestię współpracy po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. – Usłyszeliśmy zapewnienie, że będziemy pracować na rzecz zacieśnienia współpracy pomiędzy Wielką Brytanią a Grupą V4. (…) Rozmawialiśmy, jak te relacje utrzymać i w przyszłości wzmacniać – powiedział szef MON.
(MON)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button