INNE

Specustawa o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich 2023 podpisana

III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska

Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę dotyczącą Igrzysk Europejskich.

W uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim wziął udział wicepremier Jacek Sasin.

– To zamknięcie najważniejszego etapu przygotowań formalnych, które umożliwiają organizację wydarzenia – podkreśla Jacek Sasin, minister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. koordynacji działań przygotowawczych do organizacji III Igrzysk Europejskich.

Specustawa z podpisem prezydenta

– Zakończył się najważniejszy etap przygotowywań do III Igrzysk Europejskich. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zapewnia organizatorom finansowanie – mówi wicepremier Jacek Sasin.

Ustawa ws. Igrzysk Europejskich została przyjęta przez Sejm w grudniu. Przepisy dają organizatorom gwarancje finansowe, określają warunki realizacji przedsięwzięć niezbędnych do przeprowadzenia imprezy, sposób finansowania lub dofinansowywania niektórych kosztów organizacji, a także wprowadzają pewne uproszczenia w procedurach administracyjnych.

Dokument przewiduje, że minister właściwy do spraw kultury fizycznej oraz minister właściwy do spraw transportu będą mogli określić – każdy we własnym zakresie – program wsparcia przygotowania Igrzysk.

III Igrzyska Europejskie odbędą się w Polsce

22 czerwca 2019 roku, na nadzwyczajnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Mińsku, został wskazany gospodarz III Igrzysk Europejskich w 2023 roku – Miasto Kraków oraz Region Małopolska.

W 2023 roku w Polsce najlepsi sportowcy Starego Kontynentu będą rywalizować w 23 dyscyplinach. Przypomnijmy, w dwóch poprzednich edycjach w Baku i w Mińsku sportowcy rywalizowali – kolejno w 20 i 15 dyscyplinach sportowych.

Igrzyska Europejskie

To sztandarowa impreza sportowa rozgrywana co cztery lata z udziałem 50 reprezentacji krajów europejskich. Inauguracyjna edycja Igrzysk Europejskich 2015 odbyła się w Baku (Azerbejdżan). II edycja Igrzysk odbyła się w 2019 roku w Mińsku (Białoruś). Gospodarzem III Igrzysk Europejskich w 2023 roku będzie Kraków oraz Region Małopolska. W czerwcu ma zapaść oficjalna decyzja o włączeniu w poczet organizatorów województwa śląskiego.

Igrzyska Europejskie w Polsce

III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 odbędą się w dniach 21 czerwca-2 lipca 2023 roku. Na ten moment rywalizacja w randze Mistrzostw Europy lub kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 odbędzie się w:

  • kolarstwie (MTB, BMX),
  • pięcioboju nowoczesnym,
  • szermierce,
  • łucznictwie,
  • judo (drużynowe),
  • lekkoatletyce (drużynowe),
  • badmintonie (drużynowe).
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button