POLITYKA

Skandal! Order Orła Białego. Antoni Macierewicz otrzymał najwyższe państwowe odznaczenie

Polska PiS

23 września Antoni Macierewicz otrzyma od prezydenta Andrzeja Dudy Order Orła Białego.

Kancelaria Prezydenta potwierdziła tę informację.

Ordery Orła Białego w 46. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników – komunikat KPRP:

„W dniu 46. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników, podczas uroczystości w Belwederze, Duda wręczy najwyższe odznaczenia państwowe, Ordery Orła Białego, założycielom i działaczom KOR.

Orderem Orła Białego zostaną odznaczeni:

Mirosław CHOJECKI

Działacz opozycji antykomunistycznej, współorganizator Komitetu Obrony Robotników, odpowiedzialny za powielanie pierwszych czasopism niezależnych – „Biuletyn informacyjny” i „Komunikat KOR”. Współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej „NOWa”, największego wydawnictwa działającego poza cenzurą Na emigracji członek Biura Zagranicznego „Solidarności”.

Antoni MACIEREWICZ

Jeden z liderów opozycji antykomunistycznej, aresztowany po wydarzeniach Marca ’68, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Twórca podziemnego pisma „Głos”, jednej z pierwszych niezależnych publikacji w PRL. Więzień polityczny, aresztowany ponad dwadzieścia razy.

Piotr NAIMSKI

Działacz opozycji antykomunistycznej, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”.”

Tę informację trzymano w tajemnicy.

Były szef MON Antoni Macierewicz to osoba, która miała wyjaśnić katastrofę Smoleńską.

Zgodnie z ustawą o orderach i oznaczeniach z 1992 r. art. 3 ust. 1 z wnioskiem o nadanie Orderu Orła Białego posłowi można wystąpić po wygaśnięciu jego mandatu. Czy zatem Macierewicz rezygnuje z mandatu poselskiego?

„Prezydent Andrzej Duda odznacza Macierewicza orderem Orła Białego. Szok. Czy naprawdę osoba, która rozbiła polski kontrwywiad, niszczyła polską armię, prowadzi lipną komisję smoleńską za 30 mln., która niczego nie odkryła, zasłużyła na najwyższe polskie odznaczenie?” – napisała Wanda Nowicka, posłanka Lewicy.

„Przyznanie Orderu Orła Białego dla A. Macierewicza to policzek dla wszystkich, który go wcześniej otrzymali! Wstyd i hańba dla Polski!” – Krzysztof Gawkowski, Lewica.

„Macierewicz z Orderem Orła Białego. PiS odziera Polskę z godności” – skomentował przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka.

„W kolejce Piotrowicz, Mejza, Rachoń i Rydzyk. Powiedz mi, jakich masz bohaterów, a powiem ci, kim jesteś” – europoseł PO Radosław Sikorski.

„Kłamstwo nagrodzone. Dyspozycja Nowogrodzkiej. Zero złudzeń do niezależności prezydenta Andrzeja Dudy” – poseł PO Michał Szczerba.

„To mówicie, że Macierewicz za kłamstwo Smoleńskie za publiczne pieniądze i rozbrojenie polskiej armii, ma zamiast wyroku dostać Order Orła Białego? Grubo Panie Prezydencie” – napisała posłanka KO, była przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

„Wręczenie Orderu Orła Białego dla A. Macierewicza to niebywały skandal. Najwyższe odznaczenie państwowe dla człowieka, którego główną zasługą jest sianie nienawiści i kłamstw?! WSTYD i HAŃBA!” – prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Odznaczeni Orderem Orła Białego (fot. KPRP)

Aktualizacja

– Jestem dumny, że w rocznicę powstania KOR mogę wręczyć Ordery Orła Białego i mogę przeprosić za to, że wolna Polska dopiero po ponad trzydziestu latach honoruje tym najwyższym w Polsce odznaczeniem założycieli i działaczy tego ruchu – mówił prezydent RP podczas uroczystości.

Jak dodał, „łatwo jest być w opozycji w demokratycznym i wolnym kraju, gdzie możesz powiedzieć, co chcesz, i – poza tym, że ktoś się z tobą nie zgodzi – to nic ci nie grozi”. – Ale ciężko jest zebrać się na odwagę, mając świadomość tego, że ci, którzy ostro protestowali przede mną, bardzo często zginęli. Tak jak ginęli Żołnierze Niezłomni i ci, którzy byli w antykomunistycznym podziemiu w latach 50. aż do lat 60. XX wieku – przypomniał Andrzej Duda.

Podkreślił, że odznaczenia dla założycieli i działaczy KOR zostały nadane z jego własnej inicjatywy. – Prezydent ma taki przywilej – przypomniał. Dodał, że ze strony Kapituły Orderu nie było jakiegokolwiek głosu wątpliwości, co do słuszności tej decyzji.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują je najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button