BIEGIINNE

Skandal. Cracovia Maraton 2022 – na starcie staną biegacze z Białorusi i Rosji

Kompromitacja organizatorów

Organizatorzy Cracovia Maraton zdecydowali jednak, że zawodnicy z Białorusi i Rosji będą mogli wystartować w tej imprezie.

W rozmowie z nami Michał Sobolewski rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie powiedział:

„Jest to nasza ostateczna decyzja. Po wielu konsultacjach zdecydowaliśmy, że wielu Rosjan i Białorusinów jednak utożsamia się z Polską. Lista startowa (do 5 tys. biegaczy) dzisiaj lub jutro i tak zostanie zamknięta”.

Czy takie tłumaczenie ma sens, pomimo śmierci tysięcy cywili na Ukrainie oraz wykluczanie białoruskich i rosyjskich zawodników z różnych imprez sportowych na świecie?!

Stanowisko w sprawie decyzji o wykluczeniu z 19. Cracovia Maraton oraz imprez towarzyszących rosyjskich i białoruskich zawodników

„7 marca opublikowaliśmy komunikat w sprawie wykluczenia rosyjskich i białoruskich zawodników z 19. Cracovia Maraton oraz imprez towarzyszących. W związku z uszczegółowieniem wykładni World Athletics, przedstawiamy nowe fakty w tej sprawie.

1 marca World Athletics (dawniej IAAF), podjęła decyzję o wykluczeniu ze skutkiem natychmiastowym sportowców z Rosji i Białorusi wraz z ekipami oraz oficjelami ze wszystkich lekkoatletycznych imprez World Athletics odbywających się w przewidywalnej przyszłości. Decyzja ta miała związek z rosyjską inwazją na Ukrainę. Po opublikowaniu naszego komunikatu, World Athletics poinformowała nas, że podjęta 1 marca decyzja dotyczy jedynie zawodów World Athletics Series. Do grupy tych zawodów nie należy Cracovia Maraton.

Mając świadomość wykładni World Athletics, podjęliśmy decyzję o zmniejszeniu zakresu wykluczenia rosyjskich i białoruskich zawodników z 19. Cracovia Maraton. Na starcie naszych biegów będą mogły stanąć osoby pochodzące z Białorusi i Rosji posiadające zezwolenie na pobyt stały w Polsce (np. kartę stałego pobytu).

Decyzja o wykluczeniu zawodników z Rosji i Białorusi z naszych imprez biegowych (19. Cracovia Maraton oraz wydarzeń towarzyszących) nie była dla nas prosta, ale zdecydowaliśmy się na ten krok w geście solidarności z naszymi wschodnimi sąsiadami, Ukraińcami, którzy w ostatnich dniach doświadczają ze strony Federacji Rosyjskiej przemocy i agresji militarnej na niespotykaną skalę. Wsłuchując się w liczne głosy wyrażające brak poparcia dla działań wojennych od osób pochodzenia białoruskiego i rosyjskiego od lat związanych z naszym krajem i miastem, postanowiliśmy zawęzić zakres naszych decyzji.

Pragniemy zaznaczyć, że nie jesteśmy jedynym organizatorem polskich wydarzeń biegowych, który podjął decyzję dotyczącą usunięcia Rosjan i Białorusinów. Co więcej, wpisuje się ona w stanowisko ONZ, NATO i Unii Europejskiej w zakresie nakładania sankcji na obywateli państw, których wojska biorą czynny udział w inwazji zbrojnej na Ukrainę.

Jesteśmy zaniepokojeni ilością negatywnych emocji i komentarzy, jakie pojawiły się w tej sprawie. Chcielibyśmy podkreślić, że nie akceptujemy żadnych przejawów agresji i apelujemy o zachowanie kultury wypowiedzi i przestrzeganie podstawowych standardów komunikacji.

Niezmiennie jesteśmy otwarci na merytoryczną dyskusję oraz konstruktywną krytykę, dlatego też dziękujemy wszystkim osobom, które w sposób rzeczowy zabrały głos w tej ważnej sprawie – szanujemy każde stanowisko i zdanie wyartykułowane w kulturalny sposób.

Na start 19. Cracovia Maraton czekaliśmy przeszło 1000 dni. Przez 3 lata okresu pandemicznego staraliśmy się utrzymać pozytywną więź z naszymi zawodnikami z całego świata, m.in. tworząc projekt Cracovia to-ge(t)-ther(e), który był wyrazem połączenia nas wszystkich poprzez sport. Mamy nadzieję, że 24 kwietnia 2022 roku spotkamy się na krakowskim Rynku Głównym, aby wspólnie, w duchu jedności i solidarności, w pokojowej atmosferze przeżywać biegowe święto”.

Rosyjscy i białoruscy zawodnicy wykluczeni z 19. Cracovia Maraton i imprez towarzyszących (komunikat z 7 marca)

Zgodnie z sankcjami nałożonymi przez World Athletics (dawniej IAAF), rosyjscy i białoruscy zawodnicy już zapisani do 19. Cracovia Maraton, który odbędzie się 24 kwietnia i do zaplanowanych na 23 kwietnia wydarzeń towarzyszących – Biegu Nocnego na 10 km oraz Cracovia Maraton na Rolkach i 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego, zostaną wykluczeni z udziału w ww. imprezach. Zawodników z tych krajów nie zobaczymy też wśród tzw. elity, która będzie rywalizować o zwycięstwo w 19. Cracovia Maraton.

Od zawodników z tych krajów nie będą również przyjmowane nowe zgłoszenia do wszystkich ww. imprez. To samo tyczy się pochodzących z Rosji zawodników o statusie ANA (Authorized Neutral Athlete) na rok 2022, którzy także zostali wykluczeni z zawodów organizowanych pod egidą World Athletics w dającej się przewidzieć przyszłości.

Zapisanym zawodnikom z Rosji i Białorusi zostaną zwrócone wniesione opłaty startowe.

Bezpłatny start dla obywateli Ukrainy

Obywateli Ukrainy, którzy chcieliby w tym trudnym czasie wziąć udział i znaleźć odskocznię w naszych wydarzeniach – 19. Cracovia Maraton, Biegu Nocnym na 10 km, Cracovia Maraton na Rolkach i 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego – zapraszamy do bezpłatnego startu.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button