ŁÓDŹPOZNAŃ

Ruszają kolejne edycje programu in vitro w Łodzi i Poznaniu

In vitro

Rusza łódzki program in vitro na lata 2021–2025. Miasto przekaże dofinansowanie do leczenia par.

Pary już mogą zgłaszać się na kwalifikację do programu do dwóch klinik: Gameta oraz Salve Medica.

– W poprzednim programie in vitro, który realizowaliśmy od 2016 do 2020 roku urodziło się 258 maluchów. Wśród nich mamy aż 15 par bliźniąt – chwali program Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi, inicjator łódzkiego programu in vitro.

Adam Wieczorek, wiceprezydent miasta Łodzi, drugi z pomysłodawców wprowadzenia miejskiego programu in vitro dodaje, że w nowym programie wprowadzono pewne zmiany.

– Nie zmieniła się kwota dofinansowania – to maksymalnie 5000 zł do każdego zabiegu. A z programu mogą skorzystać panie w wieku od 20 do 40 lat. Natomiast w nowym programie z dotacji mogą skorzystać tylko te pary, które rozliczały podatki w Łodzi minimum 3 miesiące przed kwalifikacją – dodaje wiceprezydent Wieczorek.

Przez najbliższe 5 lat pary będą leczone w klinikach Gameta i Salve Medica.

– Współpracowaliśmy z miastem już przy poprzednim programie. To był sukces miasta. Możemy się pochwalić 142 urodzonymi u nas maluchami. Kolejne przyszłe mamy są zaś w ciąży. Przyznam, że już wczoraj rozpoczęliśmy kwalifikacje do nowej edycji programu. Oczekiwanie ze strony zainteresowanych par było ogromne. Telefony urywają się od wielu dni – mówi Aleksandra Gozdek–Piekarska, pełnomocnik zarządu ds komunikacji społecznej Kliniki Gameta.

– Być może Państwo sobie nie zdają z tego sprawy, ale o wiele łatwiej jest współpracować z parą, która nie jest aż tak bardzo obciążona myśleniem o finansach. Dotacja na leczenie jest bardzo potrzebna. Dodam, że my mamy już 3 pary, którym z programu urodziło się dwoje dzieci. I nie są to bliźnięta. Podeszli do procedury raz jeszcze, skorzystali z zamrożonych zarodków – dodaje Małgorzata Wójt, kierownik Laboratorium Embriologicznego w Salve Medica.

SKUTECZNOŚĆ IN VITRO W ŁODZI (fot. UMŁ)

Ruszył nabór na dofinansowanie do in vitro w Poznaniu

Poznańskie pary, które w najbliższych latach chcą ubiegać się o dofinansowanie do procedur in vitro, mogą się już zgłaszać. Ruszył nabór do kolejnego miejskiego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Program „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Poznania w latach 2021-2024” powstał, by wesprzeć te pary, dla których in vitro jest jedyną szansą na dzieci. W czerwcu ubiegłego roku przyjęli go radni, a w styczniu 2021 rozstrzygnięto konkurs na realizatorów – czyli placówki medyczne, które będą przeprowadzać zabiegi. Teraz rusza nabór.

Kto może wziąć udział?

Do programu zostaną zakwalifikowane pary, które są w związku (małżeńskim lub partnerskim) i spełniają ustawowe warunki do podjęcia leczenia metodą in vitro. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-43 lata. Osoby, które chcą wziąć udział w programie, powinny co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku mieszkać w Poznaniu i tu rozliczać podatki.

Podstawowe informacje

W ramach programu będą realizowane następujące procedury: zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem własnych gamet pary (dawstwo partnerskie) lub z wykorzystaniem nasienia dawcy (dawstwo inne niż partnerskie), zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem żeńskich komórek rozrodczych od anonimowej dawczyni oraz procedura adopcji zarodka.

Program będzie realizowany przez 3 placówki lecznicze, wybrane w konkursie. To Medi Partner sp. z o.o – InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz IVI sp. z o.o – Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian 4. Uczestnicy mogą wybrać jedną, do której się zgłoszą, by przejść rekrutację.

Jak się zgłosić?

Aby wziąć udział w programie, trzeba złożyć odpowiedni wniosek oraz niezbędne dokumenty. To m.in oświadczenia, mówiące o tym, że para leczyła się wcześniej, ubiega się o dofinansowanie do pierwszej, drugiej lub trzeciej procedury, pozostaje w związku, mieszka w Poznaniu (uwaga: to należy potwierdzić osobnym dokumentem) i tu się rozlicza (koniecznie będzie potwierdzenie z PIT).

Podstawą uczestnictwa w programie jest kwalifikacja medyczna. Pary są zobowiązane do składania dokumentów w wybranej placówce – jednej z trzech wyżej wymienionych. O kolejności dofinansowania decyduje kolejność złożonych kompletnych wniosków. Uwaga: każde dofinansowanie wymaga osobnego wniosku.

Po spełnieniu wymogów formalnych oraz po kwalifikacji medycznej, wniosek o dofinansowanie trafi do Urzędu Miasta Poznania. Uczestnicy programu mają szansę na trzykrotne wsparcie w wys. 5 000 zł (do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie) lub 2 000 zł (do procedury adopcji zarodka) – pod warunkiem, że poprzednie dofinansowane procedury nie były skuteczne. Maksymalnie można dostać wsparcie finansowe do 3 zabiegów.

W budżecie miasta na realizację procedur in vitro zarezerwowano 1,83 mln zł na każdy rok realizacji programu – co daje 7, 34 mln zł do 2024 roku.

Dlaczego warto?

To już drugi program dofinansowujący procedurę zapłodnienia pozaustrojowego, jaki prowadzi miasto. Poprzedni obowiązywał w latach 2017-2020. Dzięki dofinansowanym przez miasto zabiegom potwierdzono 476 ciąż, z których urodziło się już 274 dzieci. Wszystkie obowiązujące w programie procedury są zgodne z prawem i najnowszymi osiągnięciami współczesnej medycyny.
(UMP, UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button