INNEREPREZENTACJA

Rugby Europe Championship. Skład Polaków na mecz z Belgią

Spotkanie o trofeum gen. Stanisława Maczka

Christian Hitt podał skład na sobotni mecz w trzeciej kolejce Rugby Europe Championship, w którym Polska zmierzy się z Belgią.

Drużyny po raz drugi będą walczyć nie tylko o punkty, ale również o ustanowione przed rokiem, przechodnie trofeum im. gen. Stanisława Maczka – bohatera zarówno nad Wisłą, jak i w krajach Beneluksu.

W marcu 2022 roku reprezentacja Polski w rugby zmierzyła się z Belgami w rozgrywkach Rugby Europe Trophy. Przy tej okazji, w 130. rocznicę urodzin generała Stanisława Maczka ustanowiono przechodnie trofeum, które jest stawką każdego pojedynku między tymi dwiema drużynami.

Generał Maczek jest bohaterem zarówno wojny z bolszewikami w 1920 roku, kampanii wrześniowej w 1939, jak i ofensywy Aliantów w Normandii w 1944 roku. To jego oddziały wyzwoliły w 1945 belgijskie miasta Gandawy, Ypres oraz niderlandzką Bredę. W uznaniu zasług, ten wybitny dowódca otrzymał nawet honorowe obywatelstwo Holandii. Wybór patrona wspólnego trofeum był więc dla obu federacji oczywisty. Puchar do Gdyni przywieźli Belgowie, którzy wygrali wiosną 2022 roku 41:11, ale „Biało-Czerwoni” zrobią wszystko, by je odzyskać.

W meczu Rugby Europe Championship, którego stawką będzie trzecie miejsce w grupie i przywilej rozgrywania meczu półfinałowego na własnym terenie, Polacy zagrają w mocnym zestawieniu. Christian Hitt mógł tym razem wybierać w szerszym gronie kadrowiczów, niż podczas poprzednich meczów i z pewnością miał twardy orzech do zgryzienia. W składzie meczowym zabrakło niestety niezwykle walecznego Daniela Gduli, który w piątek przeszedł operację pękniętej rzepki kolanowej. Na debiut będzie też musiał poczekać Brandon Olow, grający na co dzień w Australii drugoliniowiec, który nabawił się urazu mięśnia dwugłowego uda.

W sobotę 18 lutego o 21:15 na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni, reprezentacja Polski zmierzy się z Belgami w następującym składzie:

 1. Tom Fidler
 2. Grzegorz Buczek
 3. Zenon Szwagrzak
 4. Michał Krużycki
 5. Mateusz Bartoszek
 6. Jan Cal
 7. Aleksander Nowicki
 8. Piotr Zeszutek
 9. Dawid Plichta
 10. Jędrzej Nowicki
 11. Robert Wójtowicz
 12. Peter Hudson
 13. Grzegorz Szczepański
 14. Ross Cooke
 15. Wojciech Piotrowicz

Zmiennicy

 1. Kamil Bobryk
 2. Jake Wiśniewski
 3. Craig Bachurzewski
 4. Max Loboda
 5. Kacper Palamarczuk
 6. Vaha Halaifonua
 7. Mateusz Plichta
 8. Dominik Morycki
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button