POLITYKAPOLSKA

Ruch Wspólna Polska nowym pomysłem Rafała Trzaskowskiego. „PiS nie radzi sobie z epidemią i oskarża lekarzy”

Ruch Wspólna Polska

17 października 2020 roku w Warszawie Rafał Trzaskowski zainaugurował ruch Wspólna Polska.

Ze względu na bardzo trudną sytuacje epidemiologiczną prezentacja założeń ruchu, nazwy, logotypu i pierwszych inicjatyw miała miejsce w specjalnie zaaranżowanym na to wydarzenie nowoczesnym studiu telewizyjnym.

Nowa inicjatywa Trzaskowskiego nie będzie się jednak nazywała „Nowa Solidarność”, ale „Ruch Wspólna Polska”.

Inaugurując działalność ruchu Rafał Trzaskowski podkreślił przede wszystkim konieczność odcięcia się od przeszłości i koncentracji na tym, co przed nami. Jak powiedział: „Musimy przestać skupiać się na tym, co nas dzieli i zacząć poszukiwać tego, co nas łączy”, w ten sposób uzasadniając wybór nazwy i tłumacząc główną ideę ruchu.

W pierwszych miesiącach ruch Wspólna Polska skupi się przede wszystkim na działaniach w zakresie edukacji, zdrowia, klimatu i pracy, a jednym z najważniejszych projektów, które zainicjuje w ramach tego ostatniego obszaru, będzie powołanie związku zawodowego. Będzie on walczył o prawa wszystkich tych, którzy działając w formie samozatrudnienia, umów zlecenia, umów o dzieło lub w ramach tzw. wolnych zawodów czują się dziś zaniedbani i opuszczeni przez państwo. Jak stwierdziła Henryka Krzywonos, która w imieniu ruchu Wspólna Polska będzie pomagała koordynować projekt związku zawodowego: „To oni są dziś współczesną klasą robotniczą”. „Nowa Solidarność”, która według spekulacji medialnych miała być nazwą ruchu, zostanie wykorzystana właśnie jako nazwa związku zawodowego.

Bardzo ważnym obszarem działalności ruchu Wspólna Polska będzie wielka diagnoza potrzeb i problemów Polaków, która zostanie przeprowadzona przy wykorzystaniu wolontariuszy w najbliższych miesiącach. Ruch będzie także przestrzenią współpracy samorządowców, ekspertów, społeczników i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Jak wyjaśnił Rafał Trzaskowski, efektem tej pracy ma być między innymi przygotowanie szczegółowych rozwiązań programowych na dzień po wyborach.

Przypomnę słowa, które powtarzałem w każdym mieście: trzeba się zająć problemami najważniejszymi, czyli ZDROWIEM, BEZPIECZEŃSTWEM W SZPITALACH I SZKOŁACH, PROBLEMAMI RATOWANIA MIEJSC PRACY.

Obecna władza uwielbia zatrzymywać ludzi, szukać wszędzie winnych tylko nie u siebie, ale jest bezradna kiedy trzeba poradzić sobie z epidemią.

Sam sobie zadawałem dzisiaj rano pytanie, czy teraz jest czas na inicjowanie Ruchu politycznego?
I odpowiadam: W momencie kiedy dzisiejsza władza nie radzi sobie z opanowaniem sytuacji, konieczna jest współpraca wszystkich, którzy troszczą się o Polskę.

Dziś Premier, Prezydent zamiast oskarżać lekarzy, zamiast lekceważyć nauczycieli powinni w pierwszej kolejności wszystkim podziękować. Dać nam nadzieję. Zmobilizować do pracy. Zamiast tworzyć wzajemne pretensje – zjednoczyć nas do wspólnej pracy.

W imieniu wszystkich samorządowców chciałbym tym, którzy są na pierwszej linii walki w szpitalach i szkołach podziękować i zapytać. Jak można Wam pomóc?

Powołujemy ruch, który chce Polski, w której cel nigdy nie uświęca środków. Polski, w której prawo jest fundamentem działania państwa i zawsze jest na pierwszy miejscu, nawet jeśli stoi w sprzeczności z interesem władzy.

Powołujemy ruch, który chce Polski, w której każdy ma takie same prawa i obowiązki, niezależnie od narodowości, wyznawanej religii, poglądów politycznych, pochodzenia czy orientacji seksualnej.

Powołujemy ruch, który chce Polski, w której władza działa z myślą zarówno o mieszkańcach wsi, jak i mieszkańcach małych i dużych miast. Polski, w której media publiczne informują, edukują, kształcą i bawią, bez obłudy, kłamstwa i manipulacji.

Powołujemy ruch, który chce Polski, w której miłość do ojczyzny i troska o polską kulturę i tradycję nie stoi w sprzeczności z szacunkiem wobec Unii Europejskiej.

Powołujemy ruch, który chce Polski, w której politycy skupiają na rozwiązywaniu konkretnych problemów: służby zdrowia, nierówności w edukacji oraz jakości kształcenia, walki o każde miejsce pracy, czy podjęcia wyzwań wynikających z katastrofy klimatycznej.

Powołujemy ruch, który chce Polski, w której silniejsi pomagają słabszym, pełnosprawni niepełnosprawnym, zdrowi chorym, urzędnicy obywatelom, a bogatsi tym, którzy potrzebują wsparcia.

Apeluję o oddanie 2 mld zł na ochronę zdrowia zamiast marnować je na propagandę i sianie nienawiści. W czasie pandemii, niedofinasowania szpitali, brakujących łóżek nieprzyzwoite jest przekazywanie tak gigantycznych środków na propagandę Kurskiego.

Wspólnie z Henryką Krzywonos założymy związek zawodowy NOWA SOLIDARNOŚĆ, aby reprezentować tych wszystkich, którzy mają poczucie, że Państwo tylko od nich bierze. Związek będzie dbał o to, żeby było stabilne prawo, żeby składki ZUS nie rosły z dnia na dzień.

– Rafał Trzaskowski.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button