POLSKAŚWIAT

Rozmowa Biden – Duda. „USA i NATO gwarantują bezpieczeństwo w Polsce”

Najazd nazistowskiej Rosji na Ukrainie

Godzinną rozmowę telefoniczną o sytuacji związanej z wydarzeniami na Ukrainie odbył 4 marca prezydent Andrzej Duda z prezydentem USA Joe Bidenem.

– Cały Sojusz Północnoatlantycki twardo za nami stoi – przekazał Andrzej Duda.

– Pan Prezydent Biden podkreślił bardzo mocno, że jest wdzięczny za naszą postawę i żebyśmy byli spokojni, ponieważ artykuł 5. Traktatu NATO działa i Stany Zjednoczone razem z pozostałą częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego gwarantują nasze bezpieczeństwo – relacjonował Andrzej Duda. – Chcę to bardzo mocno podkreślić, bo wiem, że wiele niepokoju jest wśród rodaków – możecie być Państwo przekonani, że jesteśmy częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego i cały Sojusz Północnoatlantycki twardo za nami stoi.

Do rozmowy doszło z inicjatywy Joe Bidena. Jak mówił Andrzej Duda, amerykańskiemu przywódcy zależało na poznaniu oceny sytuacji z polskiej perspektywy.

– Polskie bezpieczeństwo to zarazem bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego – dodał Andrzej Duda. Jak wskazał, tę odpowiedzialność NATO podkreśla m.in. obecność w Polsce ponad 10 tys. żołnierzy USA, ponadto żołnierzy kanadyjskich, brytyjskich i rumuńskich.

Wiceprezydent USA Kamala Harris przyleci do Polski i Rumuni w dniach 9-11 marca.

Prezydent był też na Podkarpaciu. W Rzeszowie spotkał się z żołnierzami 21 batalionu dowodzenia 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, następnie pojechał na polsko–ukraińskie przejście graniczne Korczowa–Krakowiec w gminie Radymno.

Andrzej Duda na polsko-ukraińskim przejściu granicznym (fot. KPRP)

Andrzej Duda na polsko-ukraińskim przejściu granicznym

Andrzej Duda, który w piątek przebywał na Podkarpaciu, złożył wizytę na polsko–ukraińskim przejściu granicznym Korczowa–Krakowiec w gminie Radymno. Po rozmowie z pogranicznikami i uchodźcami z Ukrainy, prezydent zapewnił w wypowiedzi dla dziennikarzy: Każdemu udzielana jest pomoc.

– Przyjmiemy wszystkich, którzy będą tego potrzebowali – powiedział Andrzej Duda. Dodał, że jeśli w kolejnych tygodniach skala migracji będzie przekraczała nasze możliwości, Polska zwróci się o międzynarodowe wsparcie.

Andrzej Duda na polsko-ukraińskim przejściu granicznym (fot. KPRP)

Od początku agresji Rosji na Ukrainę granicę z Polską przekroczyło ponad 800 tys. uchodźców, pochodzących ze 170 państw na całym świecie; część – jak np. studenci z Indii – wróciła już do swoich ojczyzn. – Każdemu udzielana jest pomoc na równych zasadach. Rozumiemy doskonale, co się dzieje, witamy przybyszów z otwartymi sercami – mówił Andrzej Duda.

Prezydent podziękował też wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc uchodźcom. – Polska jest solidarna z Ukrainą i zrobimy wszystko, by jej pomóc – powtórzył.
(KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button