LOTNICZE NEWSY

Rozbudowa wieży kontroli lotów w Gdańsku za 25 mln złotych

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Kontrolerzy lotów będą mieli lepsze warunki pracy w Porcie Lotniczym Gdańsk.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozbuduje i zmodernizuje ośrodek kontroli ruchu na gdańskim lotnisku.

Gdański Ośrodek Kontroli Ruchu Lotniczego zostanie rozbudowany, a kontrolerzy zbliżania będą mieli nową salę operacyjną z nowoczesnymi stanowiskami, która powstanie w świeżo zaprojektowanym budynku. Modernizacja w znaczny sposób wpłynie na komfort pracy kontrolerów, nie tylko na stanowiskach zbliżania, ale również na wieży i personelu Służby Informacji Powietrznej (FIS). W nowej sali operacyjnej powstaną trzy stanowiska APP, a docelowo będzie tam można uruchomić pięć.

Rozbudowa jest konieczna ze względu ilość sprzętu i urządzeń potrzebnych do wykonywania zadań związanych z kontrolą ruchu lotniczego. Dlatego powstanie nowy 2-kondygnacyjny budynek i nowa infrastruktura techniczna, w tym nowoczesna serwerownia. Zostaną w niej zastosowane standardy, takie jak w niedawno ukończonych inwestycjach PAŻP w Krakowie, Katowicach i Poznaniu. Z kolei na dachu nowego budynku, zostaną zainstalowane zewnętrzne urządzenia techniczne.

Rozbudowa wieży kontroli lotów w Gdańsku (fot. mat. pras. PAŻP)

Za realizację inwestycji odpowiada firma API Smart, a wartość kontraktu to 25 mln złotych. Podpisano już umowę na realizację tej inwestycji. Wykonawca na realizację zadania będzie miał pół roku.

W ramach kontraktu z wykonawcą usługi modernizacyjnej – rozbudowany będzie system energetyczny i klimatyzacyjny, infrastruktura techniczna związana z funkcjonowaniem ośrodka, kontrola dostępu, BMS, ochrona p.poż, system monitoringu oraz okablowanie strukturalne. Rozbudową i nową infrastrukturą techniczną zajmie się firma API Smart, z którą została podpisana umowa na kwotę blisko 25 mln zł. Wcześniej ten sam wykonawca zrealizował projekty PAŻP przy lotniskach Kraków-Balice, Katowice-Pyrzowice czy poznańskiej Ławicy.

W 2021 r. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, zainwestowała w modernizację i zwiększenie wydajności lotnisk około 100 mln złotych, z czego ¾ na lotniskach regionalnych. Udało się m.in. sfinansować instalację systemów wspomagających lądowanie samolotu, wyposażenia nawigacyjnego, radarów, systemów antenowych, modernizację stanowisk KRL czy wież.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button