Roland Garros. Iga Świątek, Hubert Hurkacz i Jan Zieliński w 3. rundzie

French Open 2022

Liderka rankingu WTA – Iga Świątek wygrała 31. mecz z rzędu i awansowała do trzeciej rundy wielkoszlemowego turnieju na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa.

W jej ślady poszedł Hubert Hurkacz, natomiast 1/8 finału w deblu osiągnął Jan Zieliński.

W czwartek po południu Świątek pokonała 6:0, 6:2 Amerykankę Alison Riske, 43. na świecie. Ten mecz, rozgrywany na drugim największym stadionie im. Suzanne Lenglen, trwał 61 minut. Pierwszy set Iga rozstrzygnęła na swoją korzyść w ciągu 22 minut, a pierwszego gema straciła dopiero na po wygraniu pierwszych dziewięciu.

Drugi raz w meczu Riske zdołała utrzymać podanie na 2:4, ale więcej nie udało się jej osiągnąć, choć przy stanie 2:5 efektownie obroniła pierwszego meczbola – asem z drugiego serwisu.

20-letnia Polka prowadzi w rankingu tenisistek nieprzerwanie od 4 kwietnia. Natomiast od lutego nie znalazła na korcie pogromczyni, triumfując kolejno w imprezach rangi WTA 1000 w Dausze, Indian Wells i Miami, WTA 500 w Stuttgarcie oraz obroniła tytuł w WTA 1000 w Rzymie. W kwietniu wygrała jeszcze dwa mecze w reprezentacji narodowej, pomagając jej w pokonaniu w Radomiu drużyny Rumunii 4-0, a także pierwszym awansie do finałowego turnieju o Billie Jean King Cup.

W sobotnim meczu trzeciej rundy Świątek spotka się z Danką Kovinic z Czarnogóry, 95. na świecie. Będzie to ich pierwszy pojedynek.

Jako pierwszy do 1/16 finału awansował w czwartek Hubert Hurkacz, rozstawiony z numerem 12. Polak bez straty seta uporał się z Włochem Marco Cecchinato 6:1, 6:4, 6:2. Pojedynek tych tenisistów trwał półtorej godziny, bez jednej minuty i przez cały czas Polak kontrolował rozwój wydarzeń na korcie.

Teraz, w sobotę, Hurkacz spotka się z Belgiem Davidem Goffinem, z którym w maju przegrał w dwóch tie-breakach w turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie. Wrocławianin będzie więc miał okazję do rewanżu za tamtą porażkę.

Na starcie 126. edycji Roland Garros w singlu stanęło pięcioro Polaków. Pierwsze mecze, choć po zaciętej walce, przegrała w Paryżu dwójka zawodników PZT Team. Magdalena Fręch (KS Górnik Bytom) w trzech setach poniosła porażkę z byłą liderką rankingu WTA – Niemką Angelique Kerber, a Kamil Majchrzak (Centralny Klub Tenisowy Grodzisk Mazowiecki) uległ w pięciu Amerykaninowi Brandonowi Nakashimie.

Drugą rundę osiągnęła za to Magda Linette (AZS Poznań), która na otwarcie wyeliminowała w trzech setach Ons Jabeur, rozstawioną z numerem szóstym. Jednak w kolejnym meczu poniosła porażkę z Włoszką Martiną Trevisan. W deblu Polka, razem z Amerykanką Bernardą Perą (rozstawione z numerem 15.), przegrały w czwartek w pierwszej rundzie z Ukrainką Martą Kostiuk (KT Kubala Ustroń) i Rumunką Eleną-Gabrielą Ruse 6:3, 2:6, 3:6.

Za to Jan Zieliński (Centralny Klub Tenisowy Grodzisk Mazowiecki) awansował do 1/8 finału gry podwójnej, w swoim drugim wielkoszlemowym występie (zadebiutował w styczniu w Australian Open). Zawodnik PZT Team i Hugo Nys z Monako pokonali w drugiej rundzie Francuza Benoita Paire’a i Hiszpana Alberta Ramosa-Vinolasa 6:2, 6:3. Swoich kolejnych rywali para Zieliński-Nys pozna w piątek.

W drugiej rundzie odpadł natomiast debel Łukasz Kubot (Centralny Klub Tenisowy Grodzisk Maz.) i Edouard Roger-Vasselin. Polak i Francuz przegrali z Brazylijczykiem Rafaelem Matosem i Hiszpanem Davidem Vegą-Hernandezem 4:6, 6:4, 0:6.

Kubot, były lider deblowego rankingu ATP i dwukrotny triumfator imprez wielkoszlemowych (Australian Open 2014 i Wimbledon 2017), występuje w Paryżu jeszcze w mikście, w parze z Alicją Rosolską (KT Warszawianka).

Po południu w pierwszej rundzie Polacy okazali się lepsi od Francuzów Oceane Dodin i Enzo Couacauda 6:1, 7:5. O ćwierćfinał zagrają z parą numer trzy w drabince – Kanadyjką Gabrielą Dabrowski i Australijczykiem Johnem Peersem.

Rosolska jest w drugiej rundzie debla, w którym zgłosiła się z Nowozelandką Erin Routliffe. Ich rywalkami w piątek będą w drugiej rundzie Amerykanka Kaitlyn Christian i Ludzija Morozawa.

W ostatniej chwili do głównej drabinki wszedł Szymon Walków, który z Holendrem Sanderem Arendsem znajdował się na czele listy par oczekujących. W czwartek zastąpili jeden z duetów, który wycofał się przed meczem pierwszej rundy. Po południu wyszli na kort, ale przegrali z Brytyjczykiem Jonnym O’Marą i Amerykaninem Jasonem Withrowem 5:7, 6:4, 1:6.

Także w pierwszej rundzie gry podwójnej z tegorocznym Roland Garros pożegnały się wcześniej Katarzyna Piter (Centralny Klub Tenisowy Grodzisk Mazowiecki), Katarzyna Kawa (BKT ADVANTAGE Bielsko-Biała), a ich los podzielił Kamil Majchrzak. Wszyscy startowali z zagranicznymi partnerami i odpadli w środę.