REPREZENTACJASIATKÓWKA

Reprezentacja Polski. Nowi trenerzy siatkarek i siatkarzy

Siatkówka

Włoch Stefano Lavarini i Serb Nikola Grbić zostali trenerami reprezentacji Polski siatkarek i siatkarzy. 

Po zakończeniu sezonu reprezentacyjnego, obie polskiej drużyny narodowe zostały bez trenerów. Jacek Nawrocki, który pracował z kobieca kadrą od 2015 roku, po mistrzostwach Europy niespodziewanie podał się do dymisji, choć jego umowa obowiązywała do 2022 roku. Od września prowadzi Grupę Azoty Chemika Police, aktualnego mistrza kraju.

Męska reprezentacja w 2021 roku zdobyła dwa medale: srebrny Ligi Narodów i brązowy mistrzostw Europy. Niestety, w najważniejszej imprezie, jaką były igrzyska olimpijskie w Tokio, Polska odpadła w ćwierćfinale. Dlatego szefowie PZPS podjęły decyzję o nieprzedłużaniu kontraktu z Vitalem Heynenem, pracującym z kadrą seniorów od 2018 roku.

We wrześniu zmieniły się też władze związku. Nowy prezes Sebastian Świderski i jego współpracownicy z zarządu zdecydowali, że następcy Nawrockiego i Heynena zostaną wybrani w konkursie. Kandydaci mieli ocenić potencjał kadry, przedstawić koncepcję pracy i cele krótko – (na 2022 roku) i długoterminowe (2024). Z siatkarkami chciało pracować 24 trenerów.

– Wśród zgłoszeń jest jedno wysłane przez polskiego trenera. W gronie aplikujących jest wiele bardzo ciekawych kandydatur – mówiła Aleksandra Jagieło, przewodnicząca Komisji Siatkówki Kobiet.

Tomasz Paluch z prezydium zarządu PZPS, który nadzorował konkurs na selekcjonera męskiej kadry, zdradził, że napłynęło sześć ofert, co ciekawe, wszystkie w ostatnim tygodniu. Po weryfikacji obie komisje wybrały po cztery kandydatury. Chętni do pracy z siatkarzami zastrzegli swoje nazwiska, zaś selekcjoner kobiecej reprezentacji miał być wybrany spośród: Stephane Antigi (Developres Rzeszów), Alessandro Chiappiniego (Legionovia), Daniele Santerelliego (Imoco Volley Conegliano) i Stefano Lavariniego (Igor Gorgonzola Novara). 

Zarząd PZPS zdecydował, że kobiecą kadrę poprowadzi Lavarini, a męską – Grbić. 43-letni Włoch większość kariery spędził w Foppapedretti Bergamo, zdobywając z nim w 2016 roku puchar kraju. W latach 2017-2019 prowadził Minas, zostając dwa lata temu mistrzem Brazylii. Obecnie pracuje w Igor Gorgonzoli Novara, wiceliderze włoskiej Serie A. – Jeden z polskich trenerów stwierdził, że to TOP 3 szkoleniowców na świecie w kobiecej siatkówce – opowiada Świderski.

Grbić jako zawodnik został mistrzem olimpijskim w Sydney. Największy trenerski sukces odniósł w maju 2021 roku, wygrywając Ligę Mistrzów z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Po triumfie odszedł do Sir Safety Perugii, która zajmuje drugie miejsce we włoskiej ekstraklasie.

Kto prowadził reprezentacje Polski w siatkówce

W powojennej historii u pań będzie to selekcjoner numer 31, a u panów – 28.

Jacek Nawrocki, który po ubiegłorocznych mistrzostwach Europy podał się do dymisji, był 30 trenerem, który po wojnie prowadził żeńską reprezentację Polski. Pracował aż sześc lat, najdłużej po wojnie. Największe sukcesy drużyny w czasie kadencji Nawrockiego, to srebrny medal Igrzysk Europejskich (2015), czwarte miejsce w mistrzostwach Europy (2019) i awans do turnieju finałowego Ligi Narodów (2019).

Dłuższy, bo ośmioletni staż, miał Zygmunt Krzyżanowski, jednak podzielony on  był na trzy etapy. Pierwszy raz przejął kadrę w 1951 roku, następnie w 1955 i 1971 roku. Odszedł trzy lata później. Dwukrotnie prowadzili reprezentację Stanisław Poburka, Andrzej Niemczyk i Jerzy Matlak.

Wiadomo już, że Nawrockiego zastąpi cudzoziemiec, bo w finałowej czwórce, spośród których wybrany będzie selekcjoner, jest trzech Włochów i Francuz, a do konkursu zgłosił się tylko jeden Polak. Tym rodzynkiem był Marco Bonitta (2007-2008), do grudnia prowadzący Indykpol AZS Olsztyn w PlusLidze.

Byli szkoleniowcy, którzy trenowali reprezentacje kobiet i mężczyzn. Pierwszym był pod koniec lat 40. ubiegłego wieku Romuald Wirszyłło, a później jeszcze Zygmunt Kraus i Hubert Jerzy Wagner. Ciekawa jest historia z Krausem, który w 1951 roku pojechał jako selekcjoner na mistrzostwa Europy kobiet, w zastępstwie Zygmunta Krzyżanowskiego, któremu władze PRL odmówiły wydania paszportu.

Najdłużej bez przerwy selekcjonerem był Tadeusz Szlagor (w latach 1966 – 1973). O rok dłużej na tym stanowisku był w sumie Wagner, ale od pierwszego zatrudnienia do ostatniej dymisji upłynęło aż ćwierć wieku (1973 – 1976; 1983 – 1986; 1996 – 1998).

Od 2005 roku męską reprezentację Polski prowadzą już tylko obcokrajowcy. Najdłuższy staż miał pierwszy z nich – Raul Lozano – blisko czteroletni. Najkrócej szkolił kadrę Ferdinando de Giorgi – zaledwie dziewięć miesięcy.

Trenerzy reprezentacji Polski siatkarek (1948-2021)

Walenty Kłyszejko, Romuald Wirszyłło, Lotar Geyer, Kazimierz Strycharzewski, Zygmunt Krzyżanowski, Lucjan Tyszecki, Zygmunt Krzyżanowski, Zbigniew Szpyt, Jerzy Szewczyk, Stanisław Mazur, Stanisław Poburka, Benedykt Krysik, Gwidon Grochowski, Zygmunt Krzyżanowski, Adam Żelazny, Andrzej Niemczyk, Hubert Wagner, Poburka, Andrzej Dulski, Jerzy Matlak, Jan Ryś, Janusz Badora, Edward Superlak, Tadeusz Chojnacki, Leszek Piasecki, Jerzy Skrobecki, Zbigniew Krzyżanowski, Niemczyk, Ireneusz Kłos, Marco Bonitta, Matlak, Wiesław Popik, Alojzy Świderek, Piotr Makowski, Jacek Nawrocki.

Trenerzy reprezentacji Polski siatkarzy (1948-2021)

Romuald Wirszyłło, Zygmunt Kraus, Wiesław Piotrowski, Kraus, Leonard Michniewski, Jacek Busz, Józef Śliwka, Gwidon Grochowski, Kraus, Tadeusz Szlagor, Hubert Jerzy Wagner, Jerzy Welcz, Aleksander Skiba, Wagner, Stanisław Gościniak, Leszek Milewski, Edward Skorek, Zbigniew Zarzycki, Ryszard Kruk, Wiktor Krebok, Wagner, Ireneusz Mazur, Ryszard Bosek, Waldemar Wspaniały, Gościniak, Raúl Lozano, Daniel Castellani, Andrea Anastasi, Stéphane Antiga, Ferdinando De Giorgi, Vital Heynen.
(PZPS)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button