KONCERTYPOZOSTAŁE

Łydka Grubasa i Nocny Kochanek na 30. Finale WOŚP w Warszawie

Koncerty

Formacja metalowa z sarkastycznym pazurem, ulubieńcy fanów ciężkiego grania, laureaci Złotego Bączka i zdobywcy Fryderyka w kategorii albumu roku.

Nocny Kochanek zaprezentuje się podczas Letniej zadymy w środku zimy w Warszawie. Ostatnio mieliśmy okazję gościć kapelę w roli gwiazdy wieczoru na Eliminacjach do 27. Pol’and’Rock Festival w Kwidzynie.

Trudno jest znaleźć kapelę, która z tak wielką konsekwencją dąży do sukcesu jak ten warszawski kwintet. Kapela Nocny Kochanek została założona w 2012 roku przez muzyków, którzy na co dzień grali klasyczny heavy metal w zespole Night Mistress. Nocny Kochanek miał być muzycznym żartem, klasycznym heavy metalem podanym w sosie żartobliwych tekstów, który tworzy portret polskiej sceny metalowej. Jednak zarówno fani, jak i znawcy ciężkich brzmień zakochali się w Kochanku – każdy z trzech albumów studyjnych kapeli pokrył się złotem, a krążek „Zdrajcy Metalu” uzyskał status platynowej płyty.

Nocny Kochanek gra klasyczny heavy metal, który przywodzi na myśl brzmienie kapel takich jak Judas Priest (przed koncertem tej legendarnej grupy na Dużej Scenie w 2018 roku Nocny Kochanek zaprezentował się rekordowej publiczności festiwalu Pol’and’Rock), AC/DC czy Iron Maiden. Zawrotnie szybkie, agresywne riffy, zwalająca z nóg perkusja oraz imponujący heavymetalowy sopran wokalisty Krzysztofa Sokołowskiego wpisują się w konwencję wzorcowego modelu ciężkiego grania.

Przełomowym dla kapeli był rok 2017, kiedy po fenomenalnym występnie na Eliminacjach, Nocny Kochanek zagwarantował sobie miejsce na Dużej Scenie Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Na Dużą Scenę kapela wróciła w 2018 roku, już jako zwycięzca plebiscytu Złotego Bączka, czyli nagrody publiczności za najlepszy występ na festiwalu. Zespół dał wtedy popis prawdziwego heavymetalowego grania, nawiązując świetny kontakt z publicznością, która ruszyła w pogo do ich pełnych prześmiewczego żartu piosenek.
30 stycznia 2022 roku kapela Nocny Kochanek zaprezentuje się podczas koncertu, który towarzyszyć będzie jubileuszowemu Finałowi WOŚP. W 2022 roku celem zbiórki będzie okulistyka dziecięca i zakup najnowocześniejszych urządzeń dla tej dziedziny medycyny.

Warszawski koncert pod Pałacem Kultury i Nauki dedykowany będzie wszystkim pracownikom i pracowniczkom ochrony zdrowia, którzy zwłaszcza w okresie pandemii, wykazali się poświęceniem ratując życie i zdrowie Polaków.

Łydka Grubasa na 27. Pol’and’Rock Festival (fot. Michał Kwaśniewski)

Festiwalowi ulubieńcy na jubileuszowym koncercie z okazji Finału WOŚP w Warszawie

Żywiołowi, pełni humoru i dystansu do otaczającego ich świata, znakomicie wyczuwający nastroje festiwalowej publiczności – Łydka Grubasa to niekwestionowani ulubieńcy fanów Pol’and’Rock Festival. Tym razem olsztyńska formacja wystąpi na koncercie, który towarzyszyć będzie Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie.

Opowieść o Łydce Grubasa na Najpiękniejszym Festiwalu Świata zaczęła się od występu kapeli na Eliminacjach. Kolejnym rozdziałem było zdobycie nagrody Złotego Bączka, która zagwarantowała kapeli koncert na Dużej Scenie. Zespół zaprezentował się też przed publicznością Najpiękniejszej Domówki Świata, występując w warszawskim studio podczas internetowej edycji Pol’and’Rock Festival. Ostatnio bywalcy Najpiękniejszego Festiwalu Świata mieli okazję zobaczyć olsztyński zespół w nowej lokalizacji festiwalu – na imponującej scenie 27. Pol’and’Rock Festival w Makowicach-Płotach.

Humor, dystans, energia i świetna zabawa – tak można podsumować muzykę tworzoną przez Łydkę Grubasa. Zespół został założony w Olsztynie w 2002 roku i początkowo miał być projektem żartu koncertowego muzyków tworzących kapelę trashmetalową Respite. Łydka Grubasa ma w dorobku 5 płyt. Debiutancka płyta zespołu, czyli „Bąż Woa” ukazała się w 2010 roku, a najnowsze wydawnictwo Łydki Grubasa to „Socjolibacja”, która pojawiła się na rynku w 2020 roku. W 2019 roku ukazało się koncertowe wydawnictwo, na którym znalazł się „złotobączkowy” występ Łydki Grubasa na Pol’and’Rock Festival.

Łydka Grubasa gra muzykę, którą sami określają mianem „rocka kulinarno-publicystycznego”, czyli połączenie alternatywy, heavy metalu z dodatkiem reggae, ze szczyptą folk metalu przyprawionego groove metalem. Na szczególną uwagę zasługują odważne, czasem wręcz budzące kontrowersje, teksty piosenek zespołu. Łydka Grubasa stawia na ostrą satyrę, nie stroniąc od gorących tematów takich jak krytyka instytucji państwowych, akceptacja osób transseksualnych, czy problemy związane z globalną migracją.

Zgodnie z hasłem 30. Finału – „przejrzyj na oczy” zbiórka będzie miała na celu zakup najnowocześniejszych urządzeń dla dziecięcej okulistyki.

Warszawski koncert pod Pałacem Kultury i Nauki dedykowany będzie wszystkim pracownikom i pracowniczkom ochrony zdrowia, którzy zwłaszcza w okresie pandemii, wykazali się poświęceniem ratując życie i zdrowie Polaków.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button