INNEWODNY

Regaty w Olsztynie. Załoga Energa 77 Racing triumfuje w Pucharze Polski

Puchar Polski 2020 regat w Olsztynie

Energa 77 Racing zdobył Puchar Polski podczas regat w Olsztynie.

Team Piotra Tarnackiego wygrał siedem z dziewięciu wyścigów. Zawody odbyły się w dniach 11-12 lipca na jeziorze Ukiel. To drugie zwycięstwo żeglarzy z Gdańska w tym sezonie, których głównym celem są mistrzostwa świata w klasie Micro.

Załoga teamu Energa 77 Racing w składzie Piotr Tarnacki, Grzegorz Banaszczyk i Bartosz Makała na jeziorze w Olsztynie pływała na nowej łodzi, zbudowanej specjalnie do obrony tytułu mistrza świata.

– Po poprzednich regatach, które zainaugurowały tegoroczny sezon, bardzo wiele dyskutowaliśmy i analizowaliśmy nasze żeglowanie i regulacje osprzętu. W kwestii ustawień bardzo wiele uwag wniósł Grzegorz Banaszczyk, wielki znawca technicznych aspektów klasy Micro. Ja z Bartoszem Makałą skupiliśmy się na elementach typowo żeglarskich, czyli pracy załogi i poprawie naszej techniki, szczególnie podczas manewrów „górna boja” oraz „dolna boja” – mówił sternik załogi Piotr Tarnacki. – Przy okrążaniu nawietrznego znaku przydałoby się bowiem jeszcze więcej prędkości i dynamiki, jak to mówimy: „więcej gazu”, który pozwoliłby skrócić czas trwania tego manewru. Na regatach w Olsztynie już dobrze czuliśmy naszą nową łódkę. Właściwie odczytywaliśmy zmiany wiatru i potrafiliśmy je skutecznie wykorzystywać. Nasza prędkość była bardzo zadowalająca. Coraz lepiej też radzimy sobie z ultranowoczesnymi żaglami North Sails 3Di. Opanowywanie całego zestawu sprawia wiele satysfakcji.

Podczas regat Pucharu Polski w Olsztynie dwanaście załóg w klasie Micro żeglowało w bardzo zmiennych warunkach wiatrowych. Szkwały o różnej sile wraz z częstymi zmianami kierunku wiatru były dobrym sprawdzianem dla wszystkich.

Przewaga teamu Energa 77 Racing nad rywalami podczas kilku konfrontacji była wyraźna. Załoga z każdą godziną treningu i zawodów coraz lepiej wykorzystuje atuty nowej łodzi, zbudowanej specjalnie do obrony tytułu mistrzów świata.

– Podczas całych regat wykonaliśmy kilka tysięcy zwrotów. Staramy się wykorzystywać każdą chwilę na wodzie, żeby stawać się coraz lepszym. Mamy taką zasadę w załodze, że nasze ściganie traktujemy bardzo poważnie. Jak prowadzimy w wyścigu nie odpuszczamy nawet na sekundę. Pełna koncentracja do ostatnich metrów rywalizacji. Jak czasem zostaniemy w tyle, też staramy się gonić i nadrabiać ile się da! Do samego końca nie tracimy nadziei i walczymy do końca – podkreśla lider Energa 77 Racing.

Następny start w Poznaniu w ostatni weekend lipca. W Gdańsku 9-krotnego mistrza świata w klasie Micro i jego załogę będzie można obserwować podczas mistrzostw Polski ORC w dniach 20-23 sierpnia a od 24 do 29 sierpnia podczas mistrzostw świata w Gdyni.

77 Racing Team to gdański team, liderem i jego założycielem jest Piotr Tarnacki. Zawodowo żegluje od 1999 roku, od 2003 pod własnym szyldem. W klasie Micro zdobył najwyższe trofea, jest dziewięciokrotnym mistrzem świata, kilkanaście razy wygrywał mistrzostwa Polski, jest triumfatorem Pucharu Świata i Europy. Dwukrotnie odbierał nagrodę Żeglarza Roku.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button