WODNY

Regaty Paris 2024 Test Event. Maja Dziarnowska bez medalu

Żeglarskie legendy w Gdyni

Maja Dziarnowska zakończyła na 7. miejscu regaty Paris 2024 Test Event.

Na akwenie olimpijskim w Marsylii rozegrano wyścigi medalowe. Ambasadorka Sailing Team Poland rozpoczęła od ćwierćfinału z udziałem 7 zawodniczek, które po eliminacjach zajmowały w klasyfikacji generalnej miejsca 3-10. Cel na ten wyścig to pierwsza dwójka, bo takie rozstrzygnięcie dawało awans do wyścigu półfinałowego. 

– Dzisiaj były moje warunki, wiał słaby wiatr i wiedziałam, że mam szansę. Miałam perfekcyjny start, na pierwszą boję wpłynęłam jako liderka wyścigu. Niestety, zaraz potem trafiłam na falę zrobioną przez przepływającą motorówkę, skrzydło wyszło mi z wody i w efekcie upuściłam żagiel. Szybko się wykaraskałam z opresji, ale dużo straciłam i potem musiałam odrabiać starty. Skończyłam czwarta, na więcej zabrakło czasu. Odczuwam duży niedosyt – mówi Maja Dziarnowska. 

Ostatecznie zawodniczka SKŻ Sopot została sklasyfikowana na 7. miejscu. Regaty wygrała Sharon Kantor (Izrael), srebrny medal wywalczyła Emma Wilson (Wlk. Brytania), a na najniższym stopniu podium stanęła Sara Wennekes (Holandia).

7. miejsce Mai Dziarnowskiej to, obok 6. miejsca Maksa Żakowskiego w klasie Formula Kite, najlepszy wynik polskich żeglarzy w regatach Paris 2024 Test Event. Pozostali Polacy nie zdołali awansować do wyścigów medalowych

– Wyniki są na pewno poniżej oczekiwań i poniżej możliwości naszych żeglarzy. Abstrahując już od problemów technicznych, jak awaria w czasie transportu, przez co połowa sprzętu dotarła do nas z dużym opóźnieniem i zawodnicy przez kilka dni nie mieli na czym trenować, to jednak spodziewaliśmy się lepszych wyników. Regaty spełniły jednak swoje zadanie, mamy sporo materiałów do analizy. Ważne, że zawodnicy poczuli klimat olimpijskiej rywalizacji, bo Igrzyska Olimpijskie to zawody zupełnie inne od każdych innych. Nasi żeglarze mogli poczuć presję, ale przede wszystkim przetestować olimpijski akwen. Test Event był też świetnym sprawdzianem dla trenerów i całego zespołu wsparcia – mówi Dominik Życki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Teraz przed polskimi żeglarzami najważniejsza impreza sezonu. W dniach 10-20 sierpnia w Hadze rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata Klas Olimpijskich. Będzie to pierwsza okazja do uzyskania kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wyniki Polaków w Paris 2024 Test Event:

Maksymilian Żakowski (AZS Poznań) – 6 miejsce w klasie Formula Kite

Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski) – 7 miejsce w klasie Formula Kite

Mikołaj Staniul / Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk) – 15 miejsce w klasie 49er

Aleksandra Melzacka / Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań) – 15 miejsce w klasie 49erFX

Agata Barwińska (SSW MOS Iława) – 12 miejsce w klasie ILCA 6

Julia Damasiewicz (AZS Poznań) – 12 miejsce w klasie Formula Kite

Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski) – 15 miejsce w klasie iQFoil

Plejada żeglarskich gwiazd i mnóstwo emocji w Gdyni. Drugi tydzień Gdynia Sailing Days za nami

Medaliści Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, zwycięzcy regat Pucharu Świata, a do tego najzdolniejsza, perspektywiczna żeglarska młodzież – taką obsadę miały w ten weekend regaty w ramach festiwalu Gdynia Sailing Days. Z medali cieszyli się m.in. Mateusz Kusznierewicz i Agnieszka Skrzypulec.

Drugi tydzień Gdynia Sailing Days zamknął się mocnym, prawdziwie gwiazdorskim akcentem. Na wodach Zatoki Gdańskiej rywalizowały załogi w ramach Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej, odbyły się też Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski Załóg Wieloosobowych, a serię eliminacyjną zakończyli młodzi żeglarze rywalizujący w Mistrzostwach Europy Juniorów w olimpijskiej klasie ILCA 6.

W składach załóg startujących w Polskiej Lidze Żeglarskiej nie brakuje utytułowanych żeglarzy, również z doświadczeniem olimpijskim. W załodze YKP Szczecin startuje Agnieszka Skrzypulec, srebrna medalistka Igrzysk w Tokio w klasie 470, która dziś po emocjonującej walce na wodzie, wywalczyła drugiej miejsce w regatach Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Triumfowała inna szczecińska załoga, Pogoń Szczecin, której sternikiem jest Tadeusz Kubiak, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w klasie ILCA 7.

W innych załogach są też żeglarze z doświadczeniem olimpijskim, nie brakuje też reprezentantów Polski w najróżniejszych klasach regatowych, m.in. Magdalena Kwaśna (Tokio, klasa ILCA 6), Monika Bronicka (Sydney, Ateny, klasa Europa), Anna Weinzieher (Londyn, klasa ILCA 6), Wiktoria Gołębiowska (czołowa zawodniczka świata w klasie ILCA 6), Tytus Butowski i Łukasz Machowski (reprezentanci Polski w klasie 49er), Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (mistrzowie Europy juniorów w klasie 49er).

– Żeglarstwo to sport, który daje wiele możliwości i zawsze zachęcam czynnych zawodników do tego, by próbować swoich sił na różnych łódkach. To czasami jest trudne, zwłaszcza gdy pływa się regatowo na poziomie kadry narodowej, ale warto wykorzystywać każdą wolną chwilę, aby posmakować różnego żeglarstwa. Cieszę się, że taką możliwość stwarza Polska Liga Żeglarska – mówi Agnieszka Skrzypulec.

Srebrna medalistka olimpijska z Tokio do Gdyni przyjechała wprost z Francji, gdzie wywalczyła mistrzostwo Europy w klasie 505. Wcześniej też była członkiem załogi SSL Team Poland, która przygotowywała się do żeglarskiego mundialu (regaty odwołano), żeglowała również na I Love Poland.

Wiele żeglarskich aktywności podejmuje również Mateusz Kusznierewicz, który w niedzielę wywalczył złoty medal w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski załóg wieloosobowych. Najbardziej utytułowany polski żeglarz (m.in. złoto i brąz Igrzysk Olimpijskich w klasie Finn) był członkiem załogi jachtu Aspire (YC Sopot), który startował w kategorii ORC B.

– Żeglarstwo uprawiam przez zdecydowaną większość mojego życia. Zdobyłem wiele medali, w tym najcenniejszy, złoty podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. A i tak wsiadając na taki jacht, jak Aspire mogłem nauczyć się czegoś nowego. Załogowe żeglarstwo morskie to zupełnie inny wymiar żeglarstwa i cieszę się, że mogę tego doświadczać – mówi Mateusz Kusznierewicz.

Mateusz Kusznierewicz (fot Szymon Sikora)

W kategorii ORC A (największe jachty) złoty medal wywalczyła załoga WindWhisper, która kilka tygodni temu zakończyła udział w słynnym wyścigu The Ocean Race wygrywając klasyfikację VO65 Sprint Cup oraz klasyfikację wyścigów portowych. Większość załogi, która zapisała tę piękną kartę w historii polskiego żeglarstwa, zjawiła się w Gdyni.

W kategorii ORC C (najmniejsze jachty) mistrze Polski został Piotr Adamowicz na jachcie Neoprofil (Akademicki Klub Morski w Gdańsku).

Równolegle w Gdyni toczą się wyścigi w mistrzostwach Europy juniorów w klasie ILCA 6. Bierze w nich udział prawie 400 zawodników z 41 krajów. W niedzielę zakończono eliminacje. W rywalizującej o medale Złotej Flocie znalazło się 11 polskich żeglarzy – siedem dziewcząt i czterech chłopców. Liderami są mistrzowie świata z Dziwnowa, Włosi Emma Mattivi i Matia Cesana. Wśród chłopców najwyżej sklasyfikowani Polacy to Jacek Kalinowski (ChKŻ Chojnice), który jest szósty, a tuż za nim plasuje się Filip Olszewski (MKS Dwójka Warszawa). Najlepsza z Polek, Natalia Nadrzewia (UKŻ Zalew Kielce) zajmuje 15. miejsce.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button