WODNY

Regaty. Mistrzostwa Świata klasy ILCA 6. Polki walczą o imienną przepustkę na IO Paryż 2024

Stawka to medale mistrzostw świata

Agata Barwińska (SSW MOS Iława) oraz Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń) rozpoczęły rywalizację na Mistrzostwach Świata klasy ILCA 6.

Regaty odbywają się w Mar del Plata w Argentynie i potrwają do środy 10 stycznia. Stawką są medale, ale w tle toczy się wewnętrzna rywalizacja o imienną przepustkę na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024.

Agata Barwińska i Wiktoria Gołębiowska to zdecydowanie dwie najlepsze polskie zawodniczki w olimpijskiej klasie ILCA 6. Ta pierwsza jest żeglarką bardziej doświadczoną i bardziej utytułowaną – ma na swoim koncie wicemistrzostwo świata, a także dwa tytuły mistrzyni Europy i brązowy medal mistrzostw Europy. Młodsza Wiktoria szybko jednak dołączyła do szerokiej światowej czołówki i zaczęła deptać po piętach swojej koleżance z kadry. Obie pod okiem australijskiego trenera Jareda Westa zrobiły duże postępy i cały czas się rozwijają, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość.

Mistrzostwa Świata w Argentynie będą pierwszym sprawdzianem formy w roku olimpijskim. Szczyt formy wszystkie zawodniczki szykują na Igrzyska, ale dla większości zawodniczek, w tym Polek, regaty te będą okazją do zyskania przewagi nad krajowymi rywalkami w walce o imienną przepustkę olimpijską. W Paryżu, a w zasadzie w Marsylii, bo tam odbędą się żeglarskie konkurencje Igrzysk, rywalizować może tylko jeden reprezentant danego kraju.

– Do Argentyny przyjechałam na ponad tydzień przed mistrzostwami i był to bardzo intensywny czas. Do tej pory mieliśmy super warunki, dużo wiatru, duże fale, każdego dnia byliśmy na wodzie sprawdzając akwen i nasz sprzęt. Spodziewam się wyczerpujących regat ze zróżnicowanymi warunkami. Te warunki lubią się tutaj zmieniać. Mój cel na to oczywiście równe, stabilne pływanie, ale ważne są dla mnie moje cele rozwojowe, tak aby po każdych tego typu regatach do kolejnych przystępować jako jeszcze lepsza żeglarka – mówi Agata Barwińska.

– Etap przygotowań do mistrzostw świata przebiegł sprawnie. Te regaty nie mają dla mnie ani mniejszej, ani większej wagi. Są po prostu kolejnymi zawodami, do których przygotowałam się najlepiej jak potrafię, a cele mam takie same jak zawsze – skupiam się na doskonaleniu techniki i taktyki żeglowania. Zrobię wszystko co mogę, by pokazać swoje najlepsze żeglowanie. Trzymajcie kciuki – mówi Wiktoria Gołębiowska.

Dla obu Ambasadorek Sailing Team Poland mistrzostwa świata w Argentynie będą ważnym elementem wewnętrznej rywalizacji o imienną kwalifikację do zbliżających się Igrzysk Olimpijskich. Przypomnijmy, kwalifikacja dla kraju w klasie ILCA 6 została wywalczona podczas sierpniowych Mistrzostw Świata World Sailing w Hadze.

– Oczywiście, mam świadomość tego, że rywalizujemy nie tylko o jak najlepszy wynik na mistrzostwach świata, ale też o przepustkę do Marsylii. Jak sobie radzę z presją? Przede wszystkim, presja to nieodłączny element naszego sportu, a dla mnie kluczem do radzenia sobie z nią jest konsekwentna realizacja założonego planu. Trzymajcie kciuki za mnie, za nasz cały polski team – dodaje Agata Barwińska.

Agata Barwińska zna już smak medalu w mistrzostwach świata. W 2021 roku w Omanie wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata. Rok później w Teksasie medalu nie było, ale Polki spisały się bardzo dobrze – Agata zajęła 7. miejsce, a Wiktoria 8. Ubiegłoroczne mistrzostwa świata w Hadze obie Polki skończyły poza czołówką – Agata Barwińska uplasowała się na 18. miejscu, Wiktoria Gołębiowska była 40. Jak będzie tym razem? W Argentynie wystartuje 105 zawodniczek z 47 krajów.

Regaty. Agata Barwińska (fot. Szymon Sikora)

Walka trwa

Agata Barwińska i Wiktoria Gołębiowska dzisiaj rozpoczynają ściganie w złotej grupie Mistrzostw Świata klasy ILCA 6 rozgrywanych w Argentynie.

Niedziela była udana tylko dla tej drugiej. Wiktoria w jedynym rozegranym wyścigu zajęła świetne 6. miejsce i zaliczyła duży awans w klasyfikacji generalnej. Aktualnie Polka plasuje się na 31. pozycji. Agata Barwińska niestety finiszowała daleko poza czołówką i spadła w „generalce” na 38. miejsce.

To był trzeci dzień mistrzostw świata w Argentynie i drugi, podczas którego nie udało się rozegrać kompletu wyścigów. Jedyny wczorajszy wyścig odbył się przy bardzo łagodnym wietrze wiejącym z południowego wschodu i skręcającym na wschodni z prędkością około 8 węzłów. Potem jednak nadeszła burza i sędziowie odwołali dalsze ściganie.

W regatach nadal prowadzi Dunka Anne-Marie Rindom. Podopieczna polskiego trenera Piotra Wojewskiego ma 1 punkt przewagi nad Szwedką Josefine Olsson i 7 punktów nad Niemką Julią Busselberg. Dzisiaj przed w planie są trzy wyścigi. Złota grupa, w której ścigać się będą obie Ambasadorki Sailing Team Poland rozpocznie rywalizację o godz. 15 polskiego czasu.

Drugi dzień

Drugi dzień Mistrzostw Świata w klasie ILCA 6 za nami. Agata Barwińska plasuje się na 30. miejscu, zaś Wiktoria Gołębiowska 47.

Wczoraj odbyły się trzy wyścigi przy stabilnym, północnym wietrze o sile od 15 do 20 węzłów. Warunki na akwenie były zdecydowanie lepsze, niż pierwszego dnia i komisji regatowej udało się nadrobić jeden wyścig.

Agata Barwińska rozpoczęła wczorajsze ściganie od miejsca 11. i 16., jednak trzeci wyścig ukończyła na 31. pozycji, który aktualnie poszedł „do odrzutki”. Wiktoria Gołębiowska po bardzo dobrym początku regat (pierwszego dnia kwalifikacji miejsce 9.), wczoraj żeglowała kolejno na 37., 30. i 17. miejscu.

Regaty prowadzi Dunka Anne-Marie Rindom z przewagą dwóch punktów nad Szwedką Josefin Olsson i czterech nad Amerykanką Charlotte Rose.

Pierwszy dzień

Oficjalnie rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w klasie ILCA 6 w Argentynie. Po pierwszym wyścigu Wiktoria Gołębiowska zajmuje 17. pozycję, a Agata Barwińska 25.

W regatach ścigają się 102 żeglarki z 46 krajów. Podczas mistrzostw świata do zdobycia jest siedem kolejnych przepustek na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Przypominamy, że Polki zakwalifikowały kraj w ubiegłym roku podczas Mistrzostw Świata w Hadze.

Pierwszy dzień tegorocznych mistrzostw rozpoczął się od niestabilnych warunków wiatrowych o sile między 8-12 węzłów. Zmienny wiatr spowodował wielokrotne próby startu dla żółtej floty, opóźniając start niebieskiej. Finalnie odbył się tylko jeden wyścig, ponieważ przed drugim, przyszła burza i komisja regatowa odesłała zawodniczki na brzeg.

W pierwszym wyścigu Wiktoria Gołębiowska przekroczyła metę na 9. pozycji, zaś Agata Barwińska na 13., co w rezultacie daje kolejno 17. i 23. miejsce ambasadorek Sailing Team Poland.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button