ŚWIAT

Kijów. Wołodymyr Zełenski spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Japonii Yoko Kamikawą

Ukraina

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przybyłą z wizytą do jego kraju Ministrem Spraw Zagranicznych Japonii Yoko Kamikawą.

Głowa państwa zauważyła, że ​​szefowa japońskiego MSZ składa pierwszą w nowym roku wizytę międzynarodową na Ukrainie co jest bardzo ważnym sygnałem wsparcia dla narodu ukraińskiego.

Wołodymyr Zełenski złożył także w imieniu swoim i wszystkich Ukraińców szczere kondolencje w związku z tragicznymi skutkami niedawnego niszczycielskiego trzęsienia ziemi w Japonii.

„Naród Japonii może liczyć na wsparcie ukraińskiego państwa i społeczeństwa” – powiedział.


Prezydent podziękował Japonii i osobiście premierowi Fumio Kishidzie za potężną pomoc dla Ukrainy w ciągu prawie dwóch lat rosyjskiej agresji na pełną skalę, w szczególności za polityczne, humanitarne i długoterminowe wsparcie finansowe ukraińskiej gospodarki.

Odnotowano także skuteczne przewodnictwo Japonii w Grupie Siedmiu w 2023 r. oraz szczególne zainteresowanie Ukrainą na tej ważnej platformie międzynarodowej.

Wołodymyr Zełenski poinformował o konsekwencjach niedawnych zmasowanych rosyjskich ataków rakietowych na ukraińskie miasta.

Głowa państwa bardzo pochwaliła przyjęcie w Wilnie Wspólnej Deklaracji Grupy Siedmiu w sprawie wsparcia Ukrainy podczas tegorocznego szczytu NATO i podkreślił znaczenie rozpoczęcia prac nad odpowiednim ukraińsko-japońskim porozumieniem w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.


„Rozpoczęcie negocjacji z Japonią w sprawie dwustronnej umowy o bezpieczeństwie jest ważnym krokiem. Jesteśmy zdeterminowani aktywnie działać na rzecz jak najszybszego podpisania tego dokumentu” – zauważył prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski podziękował także Japonii za aktywne wsparcie ukraińskiej formuły pokojowej i gotowość udziału w kolejnym spotkaniu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego, które odbędzie się w Davos. Ze swojej strony szefowa japońskiego MSZ poinformowała o gotowości Japonii do przejęcia współprzywództwa w realizacji pierwszego punktu formuły „Promieniowanie i bezpieczeństwo nuklearne”.


Podczas spotkania szczególną uwagę poświęcono zacieśnieniu współpracy z Japonią w kwestii odbudowy Ukrainy. Prezydent nakreślił priorytetowe obszary współpracy i potwierdził chęć aktywnej współpracy ze stroną japońską na rzecz pomyślnego przebiegu Konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy, która odbędzie się w lutym w Tokio.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button