INNE

Rapid & Blitz Poland 2023. Magnus Carlsen triumfował w Warszawie. Jan-Krzysztof Duda drugi

Turniej szachowy

Niewiarygodne emocje towarzyszyły końcówce Rapid & Blitz Poland 2023.

Do ostatnich sekund warszawskiego turnieju Jan-Krzysztof Duda rywalizował z pięciokrotnym mistrzem świata Magnusem Carlsenem o doprowadzenie do dogrywki i ostateczny triumf w stolicy. Polak zajął jednak drugie miejsce, a Carlsen pokazał wielką klasę w szachach błyskawicznych, deklasując rywali. Turniej zakończył się także ogromnym sukcesem organizacyjnym, w Centrum Konferencyjnym Polin bawiły się nieprzebrane tłumy polskich kibiców, pokazując rosnącą siłę tej dyscypliny w Polsce!

Jan-Krzysztof Duda prowadził przez cztery dni w niezwykle mocno obsadzonym turnieju Rapid & Blitz Poland 2023. W trakcie ostatniego, decydującego dnia rywalizacji wyprzedził go jednak 5-krotny mistrz świata Magnus Carlsen i mimo wielkich emocji w ostatniej partii z Dudą, prowadzenia już nie oddał. Norweg zgarnął czek w wysokości 40 tysięcy dolarów. Przypomnijmy, że przed rokiem w warszawskim Muzeum Polin zwyciężył Duda.

– Ogólnie miejsce jest z pewnością dobre, ale dla mnie to trochę gorzkie doświadczenie – mówi Jan-Krzysztof Duda. – Szczególnie dziś grałem słabo, oddałem zbyt dużo punktów, oddawałem rywalom prezenty, podczas gdy Magnus miał bardzo dużo szczęścia. Zaliczył imponującą serię siedmiu zwycięstw, a ja zgubiłem wątek i nawet drugie miejsce było zagrożone. Cieszę się, że potem udało mi się wygrać dwie kluczowe partie. Miałem szansę wygrać w ostatniej partii z Magnusem, mimo debiutu, po którym równie dobrze mogłem się poddać, ale potem rywal grał zachowawczo i pojawiła się okazja. Miałem możliwość zwycięstwa, ale biegaliśmy na sekundach i błędnie odrzuciłem jedną z możliwości. Podsumowując, to nie najgorszy finisz, w którym zająłem drugie miejsce – dodał Polak.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej okazał się legendarny Magnus Carlsen, który po bardzo słabym początku turnieju, wrócił w wielkim stylu do walki o końcowy triumf.

– Jestem bardzo zadowolony z postępów, jakie poczyniłem w trakcie każdego kolejnego dnia turnieju, grałem coraz lepiej, gdy zbliżał się koniec zawodów – ocenił były mistrz świata. – No cóż, uwielbiam wygrywać, więc jestem bardzo zadowolony.

Kolejny raz Centrum Konferencyjne w Muzeum Polin było wypełnione po brzegi kibicami, wszystkie zagraniczne gwiazdy są pod wrażeniem dużego zainteresowania, jakie wzbudził Rapid & Blitz Poland 2023.

Zawody zakończyły się uroczystą ceremonią wręczenia nagród. Przypomnijmy, że turniej rozgrywany w Warszawie miał prawdziwie gwiazdorską obsadę. Poza czołówką rankingu szachów szybkich (Magnus Carlsen, Wesley So, Jan-Krzysztof Duda, Richard Rapport, Maxim Vachier-Lagrave) grali jeszcze nasz arcymistrz Radosław Wojtaszek oraz Anish Giri, Levon Aronian, Bogdan-Daniel Deac i Kirił Szewczenko.

– No cóż, z mojego wyniku nie mogę być zadowolony, ale wygrana z Magnusem Carlsenem po jakimś czasie będzie dobrze smakować – mówi arcymistrz Radosław Wojtaszek, drugi z Polaków startujący w stolicy. – Ostatnie miejsce to nic przyjemnego dla sportowca, ale jeśli już się na nim w ogóle znaleźć, to w towarzystwie tak wybitnych rywali – dodaje.

W ramach całego cyklu Grand Chess Tour (z łączną pulą nagród 1,4 miliona dolarów, w samej Warszawie w puli do wygrania było aż 175 tysięcy dolarów, a zwycięzca zgarnął 40 tysięcy!) odbył się już turniej w Bukareszcie (szachy klasyczne), a po Warszawie szachiści spotkają się jeszcze w Zagrzebiu, by pod koniec roku przenieść się do Saint Louis w USA, gdzie na przełomie listopada i grudnia odbędzie się ostatni, piąty turniej.

Klasyfikacja generalna turnieju:

 1. Magnus Carlsen 23,5 pkt
 2. Jan-Krzysztof Duda 22,5
 3. Wesley So 21
 4. Maxim Vachier-Lagrave 20,5
 5. Levon Aronian 20
  6. Richard Rapport 17,5
 6. Anisz Giri 14,5
 7. Kirił Szewczenko 12,5
 8. Bogdan-Daniel Deac 12
 9. Radosław Wojtaszek 11
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button