MOTOSPORT

Rajdowe mistrzostwa Polski na Śląsku. Ponad 100 załóg w kotle czarownic

Rajd Śląska 2021

Najszybsze i najnowocześniejsze rajdówki oraz niesamowite samochody historyczne – cała krajowa czołówka będzie rywalizować w Rajdzie Śląska.

Trzy mistrzowskie cykle, 106 załóg, trzech mistrzów Polski, dziewięć odcinków specjalnych i ponad 100 km ścigania – to najważniejsze liczby tegorocznego Rajdu Śląska.

Ponad setka samochodów rajdowych – od współczesnych po historyczne, widowiskowe ściganie w centrum Katowic, pod Stadionem Śląskim, a także w miejscowościach Wyry, Bestwina, Chybie i Jastrzębie-Zdrój – Rajd Śląska – najważniejsza impreza motoryzacyjna w regionie już ruszy 10-11 września.

Rajd Śląska – kto weźmie udział?

Tak, jak w poprzednich latach w Rajdzie Śląska wezmą udział uczestnicy trzech rajdowych cykli: Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a także Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. To oznacza, że kibice będą mogli obejrzeć warte nawet milion złotych najszybsze i najbardziej zaawansowane rajdówki, jakimi można się ścigać w Polsce, a także niesamowite samochody rajdowe sprzed lat takie, jak Audi Quattro, Porsche 911, FSO Polonez 2000 C czy… Trabant 601. W 2018 roku w Rajdzie Śląska wzięło udział aż 125 załóg. W tym roku ten rekord może zostać pobity.

– Przed nami mały jubileusz Rajdu Śląska, który w tym roku odbędzie się po raz piąty, a mieszkańcy województwa śląskiego ponownie będą mieli okazję zobaczyć w akcji najlepszych kierowców rajdowych w kraju – na Stadionie Śląskim, w centrum Katowic i w miejscowościach na południu województwa. To impreza, która cały czas się rozwija, więc zapraszam wszystkich do wspólnego przeżywania sportowych i motoryzacyjnych emocji – mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Rajdowcy w kotle czarownic – baza Rajdu Śląska w Chorzowie

Już po raz piąty bazą Rajdu Śląska będzie Stadion Śląski. Na wielofunkcyjnym obiekcie w Chorzowie zlokalizowany będzie park serwisowy, czyli miejsce, w którym kibice mogą z bliska zobaczyć samochody rajdowe, a także mechaników przy pracy. Przed legendarnym Kotłem Czarownic zaplanowano także zakończenie zawodów – ceremonię mety, podczas której puchary odbiorą najlepsze załogi Rajdu Śląska.

Gdzie i kiedy będą się ścigać – program i trasa Rajdu Śląska

Piąta edycja Rajdu Śląska rozpocznie się w samym sercu Katowic – na placu Sławika i Antalla, między Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie w piątek, 10 września o godz. 18 odbędzie się ceremonia startu, a kibice będą mogli spotkać się z zawodnikami i zobaczyć wszystkie rajdówki z bliska.

Następnie o godz. 20 pod Stadionem Śląskim ruszy ściganie w Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich, czyli pierwszy z dziewięciu odcinków specjalnych Rajdu Śląska. Kibice będą mogli zobaczyć widowiskowe przejazdy rajdowych załóg na trasie wytyczonej na błoniach stadionu (od strony AKS). Szybkie nawroty wokół beczek, poślizgi dookoła ronda i iskry sypiące się z hamulców to tylko część wieczornego spektaklu.

Na sobotę, 11 września organizatorzy przygotowali osiem prób sportowych, czyli wyłączone z ruchu i zabezpieczone odcinki, na których będą rywalizować rajdowi kierowcy i piloci. Najpierw (start o godz. 8:00) rajdowcy pojawią się na trasie w miejscowości Wyry (powiat mikołowski), a następnie w Bestwinie (OS ARCHE, od godz. 9:00, powiat bielski), Chybiu (od 9:55, powiat cieszyński) i Jastrzębiu Zdroju (od 10:55). Po przejeździe tych oesów rajdowa kawalkada wróci na Stadion Śląski, gdzie zaplanowano przerwę na serwis (od 12:37). Drugą część sobotniego etapu Rajdu Śląska otworzy odcinek w centrum Katowic, po którym zawodnicy pojadą na południe województwa, by ponownie zmierzyć się na oesach w Bestwinie (OS ARCHE, od godz. 14:50), Chybiu (od godz. 15:45) i Jastrzębiu-Zdroju (od godz. 16:45).

Finałowy odcinek specjalny Rajdu Śląska będzie rozegrany jako Power Stage. W mistrzostwach Polski to dodatkowo punktowana próba. Pięć najszybszych załóg na tym oesie zdobywa kolejne punkty do klasyfikacji ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Zakończenie rajdu i wręczenie pucharów – od godz. 18:30 na błoniach Stadionu Śląskiego.

Na cześć powstańców śląskich

Tegoroczna edycja Rajdu Śląska ponownie jest elementem obchodów 100-lecia Powstań Śląskich. 100 lat temu, w 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie, które było jedną z pięciu polskich insurekcji zakończonych sukcesem. By przyczynić się do upamiętnienia tych wydarzeń, odcinek specjalny Rajdu Śląska na Stadionie Śląskim nosi nazwę Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich.

Harmonogram Rajdu Śląska 2021 – 5. runda RSMP 2021

Piątek, 10 września (1 odcinek specjalny, łącznie 1,5 km)

11:00 – 15:00 – odcinek testowy (2,85 km, Bieruń – ERG)
18:00 – ceremonia startu (Katowice, plac Sławika i Antalla)
20:00 – OS 1: Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich (1,5 km, Chorzów – błonia Stadionu Śląskiego)

Sobota, 11 września (8 odcinków specjalnych, łącznie 99,51 km)

8:00 – OS 2: Wyry (6,05 km)
9:00 – OS 3: ARCHE (9,55 km, Bestwina)
9:55 – OS 4: Chybie (24,02 km)
10:55 – OS 5: Jastrzębie-Zdrój (12,41 km)
12:37 – Serwis – 30 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
13:30 – OS 6: Katowice (1,5 km)
14:50 – OS 7: ARCHE (9,55 km, Bestwina)
15:45 – OS 8: Chybie (24,02 km)
16:45 – OS 9: Jastrzębie-Zdrój (Power Stage, 12,41 km)
18:30 – Ceremonia mety (Chorzów, Stadion Śląski)

Żywa historia rajdów

Na trasę Rajdu Śląska ruszą także zawodnicy, w samochodach, na widok których mocniej biją serca miłośników klasycznej motoryzacji. W ramach Motul HRSMP rywalizują załogi w bardzo różnorodnych i ciekawych rajdówkach sprzed lat – od konstrukcji z lat 60. XX w. po mocne auta z lat 90. Dla zachowania zgodności historycznej auta są podzielone na kategorie wiekowe. W tegorocznym Rajdzie Śląska kibice będą mogli zobaczyć w akcji 14 historycznych samochodów, w tym takie perełki, jak Audi Quattro, Porsche 911 SC, FSO Poloneza 2000 C, Subaru Legacy, Forda Sierrę Cosworth 4×4 czy też… Trabanta 601.

Prowadzenia w Historycznej Klasyfikacji Generalnej bronić będzie Piotr Zaleski (Porsche 911 SC, pilot: Piotr Szadkowski) – mistrz Polski w rajdach historycznych z 2018 r. O swoje czwarte zwycięstwo w śląskiej rundzie Motul HRSMP powalczą Robert Luty i Marcin Celiński (Subaru Legacy).

Decydująca faza mistrzostw Śląska

W ramach Rajdu Śląska rozegrany zostanie Rajd Mikołowsko-Żorski – czwarta impreza w kalendarzu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Rundy tego cyklu mają krótszą trasę niż zawody w randzie mistrzostw Polski. Dla uczestników RSMŚl przygotowano siedem oesów o łącznej długości blisko 50 km. O punkty do klasyfikacji tego cyklu powalczy 31 załóg. Listę zgłoszeń otwierają aktualny lider punktacji Maciej Hawro (Honda Civic, pilot: Wojciech Kolaczek) oraz ubiegłoroczny mistrz Śląska Michał Rokita (Renault Clio, pilot: Rafał Ślęczka).

Szejowie powalczą na domowych trasach. Czas na Rajd Śląska

Piątą rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski będzie 5. Rajd Śląska. Na domowych trasach nie może zabraknąć Jarosława i Marcina Szejów. Dla duetu Hyundai Poland Racing jest to jak zawsze wyjątkowy start. Szejowie znów przygotowali kilka niespodzianek.

5. Rajd Śląska to domowa runda dla braci Szejów. Jest to także domowa runda dla całego zespołu Hyundai Poland Racing, dla ludzi obsługujących samochód z Kowax 2Brally, czy też dla zdecydowanej większości partnerów tego projektu. Szejowie na każdym kroku podkreślają swoje śląskie korzenie i przywiązanie do śląskich tradycji.

Imprezę rozpocznie Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich, które odbędzie się pod Stadionem Śląskim w Chorzowie, w piątek 10 września. Start widowiskowego superoesu zaplanowano na godzinę 20:00. W sobotę załogi zmierzą się dwukrotnie z próbami Arche, Chybie oraz Jastrzębie-Zdrój. Po jednym razie pojawią się w Wyrach oraz w Katowicach, na superoesie pod Spodkiem. Zwycięzców powinniśmy poznać w sobotę, 11 września, około godziny 17:00.

Szejowie po raz kolejny postanowili zadbać o wszystkich, którzy wspierają ich w startach. Tuż obok stanowiska serwisowego pojawi się specjalna strefa kibica, z której partnerzy ekipy będą mogli śledzić m.in. superoes w Chorzowie. Partner ekipy, fundacja Fascynujący Świat Dziecka będzie także sprzedawała na strefie koszulki i bluzy, z których dochód zostanie przeznaczony na szczyty cel. Zespół zadba o to, aby Rajd Śląska na długo pozostał w pamięci wszystkich obecnych.

Jarosław Szeja: – Co tu dużo mówić – to nasz domowy rajd. Jesteśmy ze Śląska, nasz zespół jest ze Śląska, nasi najważniejsi partnerzy też są ze Śląska – bez nich nasze starty tym fantastycznym samochodem Hyundai i20 R5 nie byłyby możliwe. Chcemy, aby to było wielkie rajdowe święto i dołożymy wszelkich starań, aby ludzie właśnie tak zapamiętali tegoroczny Rajd Śląska. Znów stworzymy własną strefę kibica, na której nie zabraknie atrakcji. Symulator rajdowy, sprzedaż koszulek i bluz to tylko niektóre z nich. To jest nasz dom i musimy zrobić wszystko, aby tutaj pokazać naszą prawdziwą wartość. Wierzę, że mamy coś do udowodnienia i to będzie dobry rajd.

Kalendarz pozostałych rund ProfiAuto RSMP:

10-11.09.2021 – 5. Rajd Śląska
01-03.10.2021 – 49. Rajd Świdnicki – Krause
15-17.10.2021 – 46. Rally Kosice

Punktacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2021 przed Rajdem Śląska:

 1. Marczyk/Gospodarczyk 147 pkt
 2. Kasperczyk/Syty 83 pkt
 3. Chuchała/Rozwadowski 81 pkt
 4. Chwietczuk/Baran 68 pkt
 5. Wróblewski/Wróbel 65 pkt
 6. Grzyb/Poradzisz 62 pkt
 7. Płachytka/Nowaczewski 59 pkt
 8. Cais/Zakova 44 pkt
 9. Kotarba/Kotarba 38 pkt
 10. Lubiak/Dachowski 31 pkt

Punktacja Motul Historycznych Rajdowych Mistrzostw Polski 2021 przed Rajdem Śląska:

 1. Zaleski/Szadkowski 60 pkt
 2. Suder/Kowalik 56 pkt
 3. Luty/Celiński 45 pkt
 4. Łusiak/Zaborowska 41
 5. Andrzej Zienkiewicz 40 pkt
 6. Kacprzyk/Tworski 28 pkt

Punktacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska przed Rajdem Mikołowsko-Żorskim:

 1. Hawro/Kolaczek 60 pkt
 2. Rokita/Ślęczka 56 pkt
 3. Świder/Borycki 45 pkt
 4. Szymon Kalczyński 38 pkt
 5. Dariusz Badura 31 pkt
 6. Dukat/Kalczyński 27 pkt
 7. Watras/Kluczewski 24 pkt
 8. Piotrowski/Mroszczyk 23 pkt
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button