MOTOSPORT

Rajd Portugalii 2021. Kajetanowicz bliski zwycięstwa

Rajdowe Mistrzostwa Świata

Dobiegł końca sobotni etap Rajdu Portugalii, czwartej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata 2021.

Polski duet Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak był zdecydowanie najszybszy w kategorii WRC 3. Załoga wygrała cztery odcinki specjalne i jest w ścisłej walce o triumf. Duet ten plasuje się jedynie 3 sekundy za liderami przed finałowym etapem, na który złoży się pięć odcinków specjalnych o łącznej długości blisko 50 kilometrów.

Po pierwszej pętli Kajetanowicz i Szczepaniak ruszyli do zmagań jako liderzy tabeli WRC 3. Od razu wygrali dwunasty odcinek specjalny, triumfując także na kolejnej próbie. Obrót przed metą stanął na drodze po wygraną kolejnego, najdłuższego w rajdzie odcinka. Do jutrzejszej walki o zwycięstwo przystąpią z bardzo dobrej pozycji wiceliderów, jedynie trzy sekundy za duetem Rossel/Coria.

– Dużo się dzisiaj działo. Mieliśmy bardzo dobre tempo i pozycję lidera, którą straciliśmy na przedostatnim odcinku. Niestety obróciło nas, musieliśmy cofać i to sprawiło, że znów będziemy musieli walczyć o pierwsze miejsce. Jestem zadowolony z naszej jazdy, przed debiutem tutaj nie spodziewałem się, że będzie aż tak dobrze. Samochód spisuje się świetnie, wygrywamy odcinki specjalne, ale mam spory niedosyt, bo już byliśmy na pierwszej pozycji. Strata do lidera to zaledwie trzy sekundy, jeszcze wiele może się wydarzyć, a ja jestem sportowcem z krwi i kości i na pewno będę cisnąć do końca. Cała niedziela liczy mniej kilometrów niż jedna pętla dzisiaj. Czekają nas odcinki o innej charakterystyce nawierzchni. Jest też legendarny odcinek Fafe, który wszyscy tutaj doskonale znają: bardzo trudny technicznie, na którym, szczególnie w mistrzostwach świata, rywalizacja jest naprawdę zacięta. Czuję wielkie podekscytowanie przed tą próbą, ale Rajd Portugalii to nie tylko Fafe i każdy z jutrzejszych odcinków musimy przejechać równie dobrze – podsumował sobotni etap Kajetan Kajetanowicz.

Na finałowy dzień rajdu złoży się pokonywany jeden raz odcinek Montim (8,75 km), dwukrotnie pokonywany oes Felgueiras (9,18 km) oraz kultowy odcinek Fafe (11,18 km), który podczas drugiego przejazdu będzie rozgrywany jako dodatkowo punktowany Power Stage. Pięć prób ma łączną długość blisko 50 kilometrów. Zwycięzców poznamy około godziny 13:00 czasu polskiego.

Rajd Portugalii 2021, nieoficjalne wyniki WRC 3 po OS 15:

1. Rossel/Coria (Francja, Citroën C3 Rally2) 3:19:51,6 s
2. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) +3,0 s
3. Ingram/Whittock (Wielka Brytania, Škoda Fabia Rally2 evo) +54,3 s
4. Ciamin/Roche (Francja, Citroën C3 Rally2) +1:09,8 s
5. McErlean/Williams (Irlandia/Wielka Brytania, Hyundai i20 R5) +3:38,2 s
6. Zaldivar/del Barrio (Paragwaj/Hiszpania, Škoda Fabia Rally2 evo) +3:54,1 s
7. Araújo/Ramalho (Portugalia, Škoda Fabia Rally2 evo) +4:15,8 s
8. Magalhães/Magalhães (Portugalia, Hyundai i20 R5) +7:46,4 s
9. Heller/Martí (Chile/Hiszpania, Citroën C3 Rally2) +9:14,0 s
10. Neto/Hugo (Portugalia, Škoda Fabia R5) +19:41,1 s

Kajetan Kajetanowicz (fot. kajto.pl)

Kajetanowicz i Szczepaniak wygrywają odcinki i wychodzą na prowadzenie w Rajdzie Portugalii! (22 maja, godz. 14:00)

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak kontynuują fenomenalny występ w Rajdzie Portugalii. Załoga ta rozpoczęła sobotni etap od trzeciego miejsca na dziewiątej próbie, wygrywając dwie kolejne, w tym najdłuższy w rajdzie odcinek Amarante, mierzący blisko 38 kilometrów. Polacy wyszli na prowadzenie w kategorii WRC 3 i mają ponad 13 sekund przewagi nad kolejną z załóg.

Trwa najdłuższy etap Rajdu Portugalii. Na sobotę organizatorzy przygotowali siedem odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 165 kilometrów. Pogoda nie rozpieszcza – nad trasą kłębią się deszczowe chmury, miejscami jest mgliście, mimo tego kibice tłumnie dopingują swoich idoli.

Kajetanowicz i Szczepaniak rozpoczęli od trzeciego czasu na pierwszym, dzisiejszym odcinku specjalnym, finiszując 2,7 sekundy za liderami, Rosselem i Corią. Kolejna próba to już wspaniałe tempo Polaków: pokonują o 6,7 sekundy Hellera z Martím, a francuscy liderzy tracą 12 sekund, spadając za Polaków w klasyfikacji generalnej. Najdłuższy odcinek w rajdzie to koncertowa jazda Kajetanowicza, który dokłada kolejne siedem sekund do swojej przewagi.

– To był dobry i szybki sobotni poranek. Wygraliśmy dwa odcinki specjalne i wysunęliśmy się na prowadzenie. Może przewaga nie jest zbyt duża, ale zawsze lepiej być na pierwszym miejscu. Jak zawsze zrobimy wszystko, by utrzymać naszą pozycję. Na drugą część dnia musimy odpowiednio dobrać opony. Rano trochę kombinowaliśmy, zakładając opony na krzyż, ale jak się okazało wyszło nam to na dobre. Rajd jest jeszcze długi, przed nami druga pętla, która na pewno będzie bardzo wymagająca. Na drodze pojawi się jeszcze więcej kolein i przeszkód, a to może jeszcze zwiększyć przypadkowość. Nam pozostaje utrzymać w pełni koncentrację i do końca rajdu pozostać na drodze, bo będzie to kluczowe dla dobrego wyniku – podsumowuje Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy.

Po serwisie zawodnicy pokonają ponownie próby Vieira do Minho (20,64 km), Cabeceiras de Basto (22,37 km) i Amarante (37,92 km), po czym udadzą się na wieczorny, miejski odcinek Porto–Foz (3,30 km). Mieszanka tych odcinków daje nam najdłuższy, bo liczący aż 165,16 km etap rajdu.

Kajetan Kajetanowicz (fot. kajto.pl)

Rajd Portugalii 2021, nieoficjalne wyniki WRC 3 po OS 11:

1. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) 2:22:23,1 s
2. Rossel/Coria (Francja, Citroën C3 Rally2) +13,4 s
3. Ingram/Whittock (Wielka Brytania, Škoda Fabia Rally2 evo) +49,3 s
4. Ciamin/Roche (Francja, Citroën C3 Rally2) +49,8 s
5. Heller/Martí (Chile/Hiszpania, Citroën C3 Rally2) +2:08,8 s
6. Araújo/Ramalho (Portugalia, Škoda Fabia Rally2 evo) +2:47,1 s
7. McErlean/Williams (Irlandia/Wielka Brytania, Hyundai i20 R5) +3:03,9 s
8. Zaldivar/del Barrio (Paragwaj/Hiszpania, Škoda Fabia Rally2 evo) +3:06,0 s
9. Magalhães/Magalhães (Portugalia, Hyundai i20 R5) +5:01,2 s
10. Neto/Hugo (Portugalia, Škoda Fabia R5) +9:13,1 s

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button