MOTOSPORT

Rajd Nadwiślański. 50 załóg i inne informacje

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski

18 maja startuje 9. edycja Rajdu Nadwiślańskiego.

Jakie rajdówki będzie można zobaczyć? Gdzie zawodnicy będą się ścigać? Oto najważniejsze informacje.

  • Rajd Nadwiślański to druga runda mistrzostw Polski i drugi rajd w kalendarzu HRSMP
  • Dwa dni rywalizacji – od 18 do 19 maja
  • Najlepsze rajdowe załogi w Polsce
  • Uroczysty start pod Areną w Puławach – sobota, 18 maja od 12:10
  • Zróżnicowana stawka rajdówek – od najnowszych konstrukcji za ponad milion złotych po samochody historyczne sprzed kilkudziesięciu lat
  • 10 asfaltowych odcinków specjalnych w okolicach Puław – 135 km ścigania
  • Serwis przy Arenie w Puławach
  • Ceremonia zakończenia zawodów i wręczenie pucharów – niedziela, 19 maja od 14:30 przy Arenie w Puławach

Rajd Nadwiślański – co to za impreza?

Zawody zorganizowane przez Automobilklub Polski to druga runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP). Na trasie rajdu zmierzą się również zawodnicy zgłoszeni w ramach Historycznych Samochodowych Mistrzostw Polski (HRSMP), czyli serii dla załóg w rajdówkach sprzed kilkudziesięciu lat.

Kierowcy i piloci będą walczyć o jak najlepsze czasy przejazdu na dziesięciu odcinkach specjalnych, które wytyczono na asfaltowych drogach na południe i wschód od Puław. W rajdach samochodowych zawodnicy rywalizują wyłącznie na odcinkach specjalnych, czyli wyłączonych z ruchu i profesjonalnie zabezpieczonych trasach. Między odcinkami rajdówki poruszają się w normalnym ruchu ulicznym, zgodnie z obowiązującymi przepisami i ograniczeniami.

Po raz pierwszy Rajd Nadwiślański odbył się w 2013 roku. W tym sezonie w okolicach Puław o punkty rywalizowali uczestnicy Rajdowego Pucharu Polski. Rok później impreza awansowała do mistrzostw Polski. Przez kolejne lata Rajd Nadwiślański był stałym punktem kalendarza RSMP. W 2017 roku bazę rajdu jednorazowo przeniesiono do Lublina, a na mecie zawodów zdobycie tytułu mistrzów Polski świętowali Filip Nivette i Kamil Heller.

W sezonie 2020 do odwołania Nadwiślańskiego organizatorów zmusiła pandemia COVID-19. Rok później zawody po raz pierwszy odbyły się w lipcu. W 2024 roku Rajd Nadwiślański wraca do RSMP po trzech latach przerwy.

Wśród kierowców samotnym rekordzistą imprezy jest Jakub Brzeziński, który puchar za zwycięstwo odbierał dwukrotnie – w 2016 i 2018 roku. Najwięcej wygranych oesów – 17 – mają na swoim koncie Filip Nivette i Kamil Heller. Na tę liczbę składa się komplet 10 prób wygranych przez ten duet w Rajdzie Nadwiślańskim 2017.

Trzy razy na podium Nadwiślańskiego stawali Mikołaj Marczyk, Tomasz Kasperczyk i Grzegorz Grzyb. Z kolei wśród pilotów takim osiągnięciem mogą się pochwalić Szymon Gospodarczyk i Damian Syty.

50 załóg zgłoszonych do Rajdu Nadwiślańskiego

50 załóg znalazło się na listach zgłoszeń do Rajdu Nadwiślańskiego, który w tym sezonie jest 2 rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a także Millers Oils Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Na starcie imprezy, która w połowie maja zostanie rozegrana na trasach zlokalizowanych wokół Puław stanie cała czołówka krajowego czempionatu z ubiegłego sezonu. Aktualni mistrzowie Polski w klasyfikacji generalnej Grzegorz Grzyb i Adam Binięda pojadą w Rajdzie Nadwiślańskim Skodą Fabia Rally2 Evo. Na pokładzie takiego samego samochodu zameldują się na rampie startowej Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski. Ta para w sezonie 2023 wywalczyła tytuł wicemistrzowski.

W Puławach zobaczymy też trzecią ekipę ubiegłej rywalizacji, Jarosława Kołtuna i Ireneusza Pleskota w Fordzie Fiesta Rally2. Łącznie na odcinkach Rajdu Nadwiślańskiego pojawi się 9 aut najwyższej klasy (Klasa 2).

Spośród załóg zgłoszonych do Rajdu Nadwiślańskiego 16 ekip znalazło się na liście Millers Oils Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Druga runda rywalizacji tego cyklu to kolejna gratka dla fanów rajdów sprzed lat a także dla tych, którzy chcieliby poczuć smak motoryzacji z XX wieku.

Na starcie w Puławach pojawią się między innymi takie perełki i legendy jak Audi Quattro S1 Grzegorza Olchawskiego i Przemysława Boska czy Lancia Delta HF Integrale Adama Kacprzyka i Jerzego Romańczyka. Te cudowne legendarne samochody będzie można podglądać także w strefie serwisowej. W tym roku będzie ona zlokalizowana na terenie Hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Lubelskiej 59 w Puławach.

Rajd Nadwiślański odbędzie się w dniach 18-19 maja 2024. Łącznie zawodnicy będą mieli do pokonania 10 odcinków specjalnych.

Program Rajdu Nadwiślańskiego 2024 – gdzie i kiedy będą się ścigać?

Tegoroczna edycja Nadwiślańskiego przynosi kilka zmian w formule zawodów. Baza i park serwisowy zostały przeniesione z Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego do zlokalizowanej we wschodniej części miasta hali widowiskowej Arena.

Rajd ruszy w sobotę, 18 maja o 12:30 spod Areny. W pierwszym etapie zawodnicy zmierzą się na dwóch próbach na południe od Puław: Zakrzów (11,3 km) oraz Wilków (18,92 km). Każda z nich będzie pokonywana dwukrotnie. Do pierwszej załogi ruszą o 13:40, a następnie o 17:32. Z kolei na drugiej pojawią się odpowiednio o 14:30 i 18:22. W przerwie między sekcjami zaplanowano 30-minutowy serwis w Puławach (od 15:52).

Na niedzielę, 19 maja organizatorzy przygotowali trzy odcinki specjalne w dwóch pętlach. Do oesów zlokalizowanych na północny zachód od Lublina będzie można szybko i wygodnie dojechać drogą ekspresową S17. Sekcję otworzy próba Garbów (12,57 km). Jej przejazdy zaplanowano na 8:55 i 12:22. Od 9:25 i 12:52 załogi będą rywalizować na najkrótszej w rajdzie próbie Jastków 1 (9,81 km). Zamykający pętlę oes Kurów (14,82 km) przewidziano na 10:10 i 13:37. 19 maja, przed południem rajdówki zjadą jeszcze do Puław na 30-minutowy serwis (od 11:12).

Zakończenie zawodów – w niedzielę, od 14:39 przy Arenie. Trasa rajdu liczy łącznie 441,34 km, z czego 134,84 km (30,6 proc.) to dystans prób sportowych.

Osada – kto wystartuje w Rajdzie Nadwiślańskim? Mistrzowie Polski, rajdówki za milion złotych i wspaniałe samochody historyczne!

W Rajdzie Nadwiślańskim wezmą udział uczestnicy mistrzostw Polski oraz mistrzostw historycznych. To oznacza, że kibice będą mogli zobaczyć zarówno najnowocześniejsze, wyczynowe samochody rajdowe, jak i legendarne, historyczne konstrukcje sprzed lat.

Krajowa czołówka przywiezie do Puław m.in. samochody Rally2 i R5. To najszybsze i najbardziej zaawansowane samochody, jakimi można się ścigać w Polsce. Mają ponad 300 KM mocy, stały napęd na cztery koła, zawieszenie o imponującym skoku oraz sekwencyjną skrzynię biegów. Jeden egzemplarz rajdówki Rally2 kosztuje ponad milion złotych!

Z kolei w ramach rundy Millers Oils HRSMP wystartują załogi w fantastycznych, kilkudziesięcioletnich rajdówkach takich, jak Lancia Delta Integrale 16V, Ford Escort RS Cosworth, Subaru Legacy 4WD Turbo, Renault Megane Maxi, Porsche 911 czy też… Trabant 601.

Rajd Nadwiślański 2024 – co, gdzie i kiedy można zobaczyć?

SOBOTA, 18 MAJA

Od 8:00 do 11:00: rajdówki w akcji podczas odcinka testowego Płonki (4,27 km)
Gdzie: w miejscowości Kurów

Od 12:10: rajdówki i zawodników podczas uroczystego startu rajdu

Od 13:40 i 17:32: ściganie na odcinku specjalnym Zakrzów (11,3 km)
Gdzie: na trasie z miejscowości Rybaki do Kępy Gosteckiej, na terenie gmin Wilków i Łaziska

Od 14:30 i 18:22: ściganie na odcinku specjalnym Wilków (18,92 km)
Gdzie: na trasie z miejscowości Lubomirka do Zastowa Polanowskiego, na terenie gminy Wilków

Od 15:52 i 19:44: zawodników i rajdówki, a także mechaników pracujących przy samochodach
Gdzie: w parku serwisowym przy  Arenie w Puławach

NIEDZIELA, 19 MAJA

Od 8:55 i 12:22: ściganie na odcinku Garbów (12,57 km)
Gdzie: na trasie z miejscowości Garbów Dolny do Ożarowa, na terenie gmin Garbów, Nałęczów i Jastków

Od 9:25 i 12:52: ściganie na odcinku Jastków (9,81 km)
Gdzie: na trasie z miejscowości Moszna do Panieńszczyzny, na terenie gminy Jastków

Od 10:10 i 13:37: ściganie na odcinku Kurów (14,82 km)
Gdzie: na trasie z miejscowości Zabłocie do Kalinówki, na terenie gmin Kurów, Nałęczów i Markuszów

Od 11:12: zawodników i rajdówki, a także mechaników pracujących przy samochodach
Gdzie: w parku serwisowym przy Grupa Azory Arenie w Puławach

Od 14:30: rajdówki i zawodników podczas uroczystego zakończenia rajdu i rozdania pucharów

Pora na Rajd Nadwiślański. Szejowie powalczą o miejsce na podium

Kurz po Rajdzie Świdnickim nie zdążył jeszcze dobrze opaść, a już w nadchodzący weekend odbędzie się kolejna runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, czyli 9. Rajd Nadwiślański. Na starcie pojawią się oczywiście Jarosław i Marcin Szejowie. Załoga GK Forge Rally Team zaliczana jest do grona faworytów imprezy.

Rajd Nadwiślański powraca do kalendarza Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski po trzyletniej przerwie. Tegoroczna edycja stanowi drugą rundę cyklu RSMP 2024. W rywalizacji obserwowali będziemy czołówkę mistrzostw, w tym naturalnie Jarosława i Marcina Szejów. Bracia z Ustronia nakleją na drzwi swojej Skody Fabii Rally2 evo numer 2.

Na zawodników czeka 10 odcinków specjalnych o łącznej długości prawie 135 kilometrów. Rywalizacja rozpocznie się w sobotę, 18 maja. Wówczas to na załogi czeka odcinek testowy, ceremonia startu oraz pierwszy etap rajdu. Zwycięzców poznamy w niedzielę około godziny 14:00. Wtedy czołówka rajdu powinna meldować się na mecie Power Stage’a Kurów. Szejowie zaliczani są do grona faworytów imprezy.

Jarosław Szeja: To będzie nasz czwarty start w Rajdzie Nadwiślańskim. Mamy z nim mieszane wspomnienia. Dwa razy wygraliśmy tam swoją klasę, ale raz też nie dojechaliśmy do mety. Mamy nadzieję, że tegoroczną edycję będziemy mogli wspominać wyłącznie w samych pozytywach. Mamy za sobą testy i treningowy start w rajdzie. Mamy świadomość tego, że przed nami wciąż wiele pracy i nauki nowego auta, ale postaramy się powalczyć. Świdnica pokazała, że mamy dobre tempo, więc w Puławach będziemy chcieli to potwierdzić.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button