MOTOSPORT

Rajd Nadwiślański 2021. Hat-trick Marczyka i Gospodarczyka w RSMP

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk zwyciężyli w trzeciej rundzie tegorocznego cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – Rajdzie Nadwiślańskim.

Duet nie pozostawił rywalom złudzeń odnośnie tego, kto jest aktualnie najszybszy na trasach RSMP.

Po zwycięstwach w Rajdzie Żmudzi i 77. Rajdzie Polski, Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk pojawili się treningowo na Rajdzie Nadwiślańskim. Impreza ta miała być dobrym wejściem w asfaltową część sezonu i niejako testowym startem przed zbliżającym się wielkimi krokami Rajdem Rzymu.

Organizator przygotował dla zawodników osiem odcinków specjalnych o łącznej długości 119 kilometrów. W harmonogramie znalazło się miejsce m.in. dla popularnej próby Urzędów oraz odcinka Wilków, który był najdłuższym testem podczas Rajdu Nadwiślańskiego. Bazą rajdu, organizowanego przez domowy dla Marczyka Automobilklub Polski, były po raz kolejny Puławy.

Odcinki Rajdu Nadwiślańskiego mają kilka charakterystycznych cech. Przede wszystkim są bardzo śliskie, a większość zakrętów wiąże się z hamowaniem z dużej prędkości do łuku pod kątem 90 stopni. Niezwykle ważne jest tutaj czucie samochodu i umiejętność “czytania” drogi oraz jej przyczepności. O tym, jak dobrzy są w tych aspektach Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, przekonaliśmy się już podczas piątkowego odcinka testowego, gdzie załoga ta pokonała wszystkich rywali.

„Miko” i Szymon prowadzili także na półmetku rywalizacji, już w sobotę. Wtedy też z rywalizacji odpadli ich najpoważniejsi rywale w walce o zwycięstwo, czyli Grzegorz Grzyb i Michał Poradzisz. Na drugiej pętli na duet w Skodzie Fabii Rally2 Evo nie było już mocnych. Zwycięstwo za zwycięstwem, powiększanie przewagi, ale zarazem spokojna i bezpieczna jazda – to musiało przynieść triumf na puławskich oesach.

Po trzech startach sezonu 2021 Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski załoga Orlen Team ma na swoim koncie komplet 110 punktów. Oznacza to, że duet wypracował już przewagę w wysokości 32 “oczek” nad drugimi Wojciechem Chuchałą i Sebastianem Rozwadowskim. Kolejnym wyzwaniem dla Marczyka i Gospodarczyka będzie Rajd Rzymu, który odbędzie się w dniach 23-25 lipca wokół stolicy Włoch.

– Wygrywamy Rajd Nadwiślański i jest to dla nas fantastyczne wejście w tę asfaltową część sezonu. Trzecie zwycięstwo z rzędu w mistrzostwach Polski, jesteśmy liderami z kompletem punktów, bo na koniec wygraliśmy też Power Stage. To dla mnie, dla Szymona i całego zespołu fantastyczne – powiedział na mecie Mikołaj Marczyk.

– Dwa dni temu po raz pierwszy po długiej przerwie wsiedliśmy do naszego samochodu w specyfikacji asfaltowej. Szybko się w nim odnalazłem. Pokazaliśmy dużą dojrzałość i rajdowy spryt. Myślę, że to doświadczenie przyda się nam już za moment, podczas 3. rundy Rajdowych Mistrzostw Europy FIA ERC, czyli w Rajdzie Rzymu. Ale teraz jeszcze jest czas na to, aby cieszyć się ze zwycięstwa w Puławach – podsumował Marczyk.

– Jesteśmy na mecie wygranego Rajdu Nadwiślańskiego. Tak naprawdę tego pucharu bardzo brakowało mi w domu, bo tutaj z Mikołajem nigdy wcześniej nie wygraliśmy. Jestem bardzo zadowolony, mieliśmy mocną konkurencję, tak doświadczonych i szybkich rywali jak chociażby Wojtek Chuchała i Grzegorz Grzyb – zaznaczył na mecie pilot Szymon Gospodarczyk.

– Okazaliśmy się najmocniejszą załogą, również psychicznie. Do tego stopnia, że – kiedy naszym rywalom przytrafiały się błędy – my robiliśmy swoje i powiększaliśmy przewagę. Wygraliśmy rajd, jesteśmy liderami mistrzostw Polski, wygraliśmy też Power Stage, więc wywozimy do domu wszystko, co było do zdobycia. Teraz wsiadamy w samolot i lecimy na Rajd Rzymu – zakończył Gospodarczyk.

Rajd Rzymu rozpocznie się już w piątek 23 lipca, a zainauguruje go odcinek treningowy oraz kwalifikacyjny Fumone.

Klasyfikacja końcowa Rajdu Nadwiślańskiego:

1. Miko Marczyk / Szymon Gospodarczyk Skoda Fabia Evo

2. Tomasz Kasperczyk / Damian Syty Volkswagen Poli GTI +20.3

3. Wojciech Chuchała / Sebastian Rozwadowski Skoda Fabia Evo +31.5

4. Sylwester Płachytka / Jacek Nowaczewski Skoda Fabia Evo +35.9

5. Kacper Wróblewski / Jakub Wróbel Skoda Fabia Evo +18.0 +44.4

Marek Suder i Marcin Kowalik w Fordzie Sierra Cosworth 4×4 okazali się najszybszą załogą w stawce Motul HRSMP podczas zakończonego Rajdu Nadwiślańskiego.

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk (fot. Orlen Team)

Świetne tempo w Puławach – Chuchała i Rozwadowski ponownie na podium i z ważnym awansem

Wojciech Chuchała i Sebastian Rozwadowski w pięknym stylu wrócili na odcinki specjalne Rajdu Nadwiślańskiego. Zwycięzcy z sezonu 2014 udowodnili, że mimo przerwy są w stanie walczyć w ścisłej czołówce i po raz trzeci w tym sezonie stanęli na podium Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Wynik wywieziony z Puław jest tym cenniejszy, że załoga Skody Fabia Rally2 evo, z 76 punktami na koncie, przejęła fotel wiceliderów klasyfikacji generalnej.

Reprezentanci Marten Sport od pierwszego odcinka, zaprezentowali nie tylko doskonałe tempo, ale również dojrzałą jazdę, dzięki której uniknęli poważnych przygód. Na pięciu z ośmiu prób zanotowali czas w czołowej dwójce lub trójce, a cały dzień utrzymywali się w ścisłej czołówce. Były też momenty, gdy w walce z warunkami i pogodą przede wszystkim pilnowali wyniku i nie podejmowali nadmiernego ryzyka. Taka strategia przyniosła wymierne korzyści, w postaci trzeciego sezonowego podium. Do drugiej pozycji w Rajdzie Żmudzi i trzeciej w Rajdzie Polski, teraz dokładają puchar za trzecie miejsce w Rajdzie Nadwiślańskim. Do ostatniego metra Power Stage naciskali wiceliderów rajdu Kasperczyka i Syty, ale odpierali też mocne ataki rywali. Na mecie w Puławach obronili wynik różnicą 4,4 sekundy przed Płachytką i Nowaczewskim. Do kolejnej rundy RSMP, na trasach 30. Rajdu Rzeszowskiego ruszą jako wiceliderzy cyklu.

Wojciech Chuchała: „To niesamowite uczucie wrócić na te trudne trasy z wynikiem na podium i po raz trzeci w tym roku odebrać na mecie puchar. Myślę, że w naszym zasięgu była jeszcze lepsza pozycja, ale mogę to powiedzieć dopiero teraz, analizując cały dzień. W tamtym momencie, biorąc pod uwagę warunki pogodowe, opony jakie mieliśmy do dyspozycji i stawkę, jaka była w grze uważam, że podjęliśmy dobrą decyzję, skupiając się przede wszystkim na mecie i punktach, a nie urwaniu kilku dodatkowych sekund.

Szkoda, bo tak naprawdę jeden odcinek kosztował nas stratę aż 20 sekund, ale finalnie i tak jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku. Trzecie miejsce i bardzo cenny awans w klasyfikacji generalnej, to efekty solidnej pracy całego zespołu. Jak chyba wszyscy, my również mieliśmy trochę przygód, małe problemy i pogodowego pecha, ale nie poddaliśmy się i konsekwentnie przemy do przodu. Staramy się jak najlepiej wykorzystać każdy kilometr, cały czas się uczymy i dużo rzeczy sprawdzamy. Sporo pracy przed nami, ale idziemy w dobrym kierunku. Zobaczymy, co nowego przyniesie sezon.”

Sebastian Rozwadowski: „Lata mijają, a Rajd Nadwiślański niezmiennie pozostaje piekielnie trudny. Pod wieloma względami Puławy zafundowały nam wszystko to, co zapamiętaliśmy ze śliskich asfaltów i niesamowitego tempa. Charakterystyka odcinków się nie zmieniła, ale po przerwie, sporo mieliśmy do nadrobienia. Zmienna przyczepność, punkty hamowania i szczególnie zdradliwe miejsca – wszystkiego tego musieliśmy się znów uczyć. Pogoda też dołożyła swoje, bo chyba nikt nie spodziewał się tak nagłej zmiany warunków. Strata z tego odcinka, na którym złapały nas tak potężne opady mocno zaważyła na wyniku, ale niestety niewiele dało się zrobić, prócz tego, żeby jakiś błędem nie przekreślić całej pracy.

Niedosyt pozostaje, ale ze sportowego punktu widzenia i dorobku punktowego jesteśmy naprawdę zadowoleni. To, że po takiej przerwie mogliśmy podłączyć się do walki z Miko Marczykiem i Tomkiem Kasperczykiem – dwójką kierowców, którzy od kilku lat dyktują tu tempo, potwierdza potencjał zespołu. Razem z pozycją w tabeli i umocnieniem przewagi nad trzecią załogą, daje nam to dobry punkt wyjścia, na drugą, w pełni asfaltową część sezonu. Do pojedynku w Rzeszowie będziemy jeszcze lepiej przygotowani.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button