MOTOSPORT

Rajd Małopolski 2022. Prawie 100 załóg na starcie

Rajdowe Mistrzostwa Południa

To będzie wyjątkowe wydarzenie rozgrywane na terenach powiatu suskiego oraz powiatu wadowickiego.

Już w najbliższy piątek rusza druga edycja Rajdu Małopolski, który kandyduje do przyszłorocznych mistrzostw Polski, a rozgrywany jest w ramach Rajdowych Mistrzostw Południa, Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska. Zawody, których trasy wytyczone są m.in. po drogach Makowa Podhalańskiego, Suchej Beskidzkiej, Zawoi czy Stryszowa zgromadzą na starcie blisko 100 załóg.

W rajdzie okręgowym (runda RMP oraz RSMŚl) załogi rywalizować będą na dziewięciu odcinkach specjalnych, a zmagania rozpocznie wyjątkowy etap wieczorno-nocny. W piątek, 22. lipca rozegrane zostaną dwa przejazdy OS LURKA Maków Podhalański (o długości 4,40 km, start o 18:35 oraz o 21:01), który przedzieli OS Stryszów (3,64 km, start o godz. 19:13). Na sobotę zaplanowano dwa odcinki specjalne, każdy z nich pokonywany trzykrotnie: OS 4/6/8 Kryterium o Puchar Wójta gminy Stryszów (6,81 km, start o godz. 08:55, 12:20 i 15:45) oraz OS 5/7/9 Sucha Beskidzka, który na koniec rozegrany zostanie jako dodatkowo punktowana próba OS 9 TerazDopłata.pl Power Stage (7,68 km, godz. 09:33, 12:58 i 16:23). Łącznie da to blisko 56 kilometrów „oesowych”. Na zawodników Super KJS czeka piątkowy prolog PS LURKA Maków Podhalański (2,42 km), a w sobotę rywalizować będą na PS 1/3/5 Stryszów (2,41 km) oraz PS 2/4/6 Sucha Beskidzka (3,41 km).

Zgłoszenia dzielą się odpowiednio na 50 w rajdzie okręgowym (cykle RMP oraz RSMŚl) i 44 w Super KJS (cykl RSPŚ). Listę rajdu okręgowego otwierają liderzy mistrzostw Śląska, Maciej Hawro i Wojciech Kolaczek (Honda Civic), za którymi ustawiono Krzysztofa Stańdo z Dariuszem Gurdziołkiem (Renault Clio II Sport) oraz Marcina Gluzę z Kamilą Klaczańską (Honda Civic). Kolejne pozycje to duety Pogorzelski/Grzesik (Citroen C2), Kawalec/Krzyżowski (Peugeot 208 GTI RallyN), Mrozek/Wolski (Renault Clio II Sport), Bronikowski/Tkacz (Renault Clio II Sport), Pasterak/Gładysz (Honda Civic Type-R). Dalsze pozycje to napędzane na cztery koła samochody klasy OPEN 1, wśród których są m.in. znane z mistrzostw Polski samochody Rally2, Volkswagen Polo GTI duetu Poloński/Sitek czy Citroen DS3 załogi Temple/Temple.

Najliczniejsza klasa to OPEN 2, w której m.in. mocne samochody napędzane na przód: Peugeoty 208 Rally4 czy Fordy Fiesta Rally4. Nie zabraknie także legendarnych samochodów w klasie CLASSIC, wśród nich Ford Fierra Cosworth 4×4 duetu Suder/Kowalik (aktualnych mistrzów Polski w rajdach historycznych), Audi Quattro załogi Olchawski/Zapart czy Renault Megane Maxi Kuli i Tichanowicza.

Zawody rozpocznie piątkowy odcinek specjalny LURKA Maków Podhalański o godzinie 18:35 (Rynek w Makowie Podhalańskim), następnie załogi pokonają OS 2 Stryszów i ponownie wrócą do Makowa Podhalańskiego. Na sobotę zaplanowano próby OS 4/6/8 Kryterium o Puchar Wójta gminy Stryszów oraz OS 5/7 Sucha Beskidzka, który na koniec zostanie rozegrany jako dodatkowo punktowany TerazDopłata.pl Power Stage. Park serwisowy zlokalizowano na Placu Targowym w Suchej Beskidzkiej, przegrupowanie pod budynkiem ODK w Stryszawie, a metę wraz z koncertem, symulatorami i atrakcjami dla dzieci w okolicach estrady Makowianka w Makowie Podhalańskim.

– Szanowni Państwo! Niebawem na drogach naszego powiatu pojawią się załogi startujące w Rajdzie Małopolski. Po ubiegłorocznej, pierwszej edycji tej samochodowej imprezy jej organizator Automobilklub Śląski postanowił wrócić na Podbabiogórze i ponownie tu wyznaczyć rajdowe trasy. Nie ma się czemu dziwić, bo powiat suski to jedna z najpiękniejszych krajobrazowo części Beskidów. Docenią to zapewne wszyscy uczestnicy rajdu, jak i miłośnicy sportów motorowych, którzy przybędą do nas z całego kraju. Już dziś życzę kierowcom emocjonującej i bezkolizyjnej rywalizacji, a wszystkim kibicom wspaniałego rajdowego widowiska – wypowiedział się Starosta Suski, Józef Bałos.

– Jest mi niezmiernie miło, że tegoroczna edycja Rajd Małopolski zawita także do powiatu wadowickiego. Choć trasa w naszym regionie wieść będzie jedynie przez malowniczy teren gminy Stryszów, korzystając z okazji chciałbym zachęcić do odwiedzenia innych miejsc w naszym powiecie. Stolicą powiatu są Wadowice, miejsce urodzin Jana Pawła II. Rodzinna ziemia Karola Wojtyły przyciąga rzesze turystów pragnących przejść szlakiem dzieciństwa i młodości papieża. Perłą na mapie powiatu jest także Kalwaria Zebrzydowska – jedyna na świecie kalwaria wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powiat wadowicki ma do zaoferowania również inne atrakcje. Na jego terenie znajdują się m.in. liczne zabytki architektury świeckiej oraz ciekawe układy urbanistyczne, np. przepiękny rynek w Lanckoronie. Bez wątpienia jedną z największych atrakcji powiatu jest Jezioro Mucharskie. To niezwykle urokliwe i malownicze miejsce, którego klimat tworzą zapora wraz z otaczającymi ją górami oraz pięknie zachowaną przyrodą. Osoby preferujące turystykę aktywną znajdą w naszym powiecie liczne szlaki turystyczne oraz sieć ścieżek rowerowych. Nie będą się nudzić także pasjonaci kajakarstwa, jazdy konnej, wędkarze, grzybiarze, czy np. miłośnicy rodzinnych parków rozrywki (w Inwałdzie znajduje się jeden z największych tego typu obiektów w Polsce). Nie można zapomnieć o bazie noclegowej. Ta, obok hoteli, jest oparta o znakomicie rozwijające się gospodarstwa agroturystyczne. Podsumowując – piękna przyroda, różnorodna architektura oraz szeroki wachlarz propozycji turystycznych wraz z rozwiniętą bazą noclegową sprawiają, że powiat wadowicki to region, w którym warto zaplanować urlop. Czekamy na Państwa o każdej porze roku. Kończąc, wszystkim załogom Rajd Małopolski 2022 życzę emocji sportowych na najwyższym poziomie a kibicom niezapomnianych przeżyć – dodał Starosta Wadowicki, Eugeniusz Kurdas.

– Rajd Małopolski, który startuje w najbliższy piątek w Makowie Podhalańskim zapowiada się wspaniale. Do rywalizacji stanie blisko 100 załóg i pierwsza odsłona rajdu odbędzie się na ulicach naszego miasta. Doświadczenia z poprzedniej edycji pokazały, jak atrakcyjne i efektowne mogą być rajdowe zmagania wokół ronda i na wąskich uliczkach. Doceniają to kibice, którzy tłumnie dopingują startujących zawodników. Mam nadzieję, że tegoroczna edycja przyciągnie licznych entuzjastów rajdów samochodowych do gościnnego Makowa Podhalańskiego, będą pozytywne emocje, interesujące samochody, ekscytujące zmagania sportowe. Życzę zawodnikom sukcesów sportowych, a kibicom niezapomnianych wrażeń. Ufam, że Rajd Małopolski już na stałe zagości w Makowie Podhalańskim i z każdym rokiem będzie gromadził gwiazdy motosportu i rzesze kibiców – wypowiedział się Burmistrz Makowa Podhalańskiego, Paweł Sala.

– Wielkimi krokami zbliża się druga edycja Rajdu Małopolski, który w tym roku rozegrany zostanie także na terenie Zawoi w ramach Rajdowych Mistrzostw Południa, Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska. Organizatorzy szykują emocjonujące widowisko dla kibiców oraz wiele dodatkowych atrakcji, które sukcesywnie będą prezentowane. Zapraszamy zatem Państwa do Zawoi – jednej z najpiękniejszych miejscowości turystycznych południowej Polski. Właśnie tu, w Zawoi  u stóp Babiej Góry – Królowej Beskidów czekają na Państwa urokliwe zakątki i  bajeczne krajobrazy,  przepyszna kuchnia serwowana w regionalnych karczmach i niepowtarzalny folklor babiogórski. Zawoja to również zabytki architektury Drewnianej i  bogata  infrastruktura turystyczna. W Zawoi można aktywnie spędzić czas spacerując po szlakach turystycznych, ścieżkach edukacyjnych, jeżdżąc konno czy na rowerze. Zawoja dysponuje  funkcjonalnym i różnorodnym zapleczem noclegowym. Usługi noclegowe świadczone są w ponad 3000 miejsc noclegowych, w hotelach, pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych. Jeszcze raz gorąco zachęcany do odwiedzenia naszej pięknej miejscowości. Spotkacie się tutaj Państwo z życzliwością i gościnnością naszych mieszkańców – wypowiedział się Wójt Gminy Zawoja, Marcin Pająk.

– Na ulicach naszej gminy od wielu lat pojawiali się zawodnicy rajdowi, którzy rywalizowali w Rajdzie Żubrów czy Rajdzie Krakowskim. Tym razem obejrzymy zmagania w Rajdzie Małopolski, który kandyduje do mistrzostw Polski. Cieszę się, że gminę Budzów odwiedzi z pewnością sporo zawodników, ale też i turystów, którzy skorzystają z naszych pięknych i turystycznych terenów. To promocja dla regionu, ale i także ciekawe wydarzenie. Zachęcam do bezpiecznego kibicowania i życzę wszystkim, by znaleźli się na mecie – powiedział Wójt Gminy Budzów, Jan Najdek.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button