MOTOSPORT

Rajd Dakar 2022 – etap trzeci. Carlos Sainz pierwszy. Kamil Wiśniewski piąty, Kuba Przygoński w TOP 10

44. edycja Dakaru

Na trzecim etapie Rajdu Dakar zawodnicy mieli do przejechania 255 kilometrów odcinka specjalnego.

Organizatorzy skrócili pierwotnie zaplanowaną trasę. Dzień rozpoczął się i zakończył na biwaku w mieście Al Qaisumah. Kuba Przygoński i Martin Prokop utrzymali miejsce w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej w klasie samochodów, a quadowiec Kamil Wiśniewski zmniejszył stratę do 3. miejsca w całym rajdzie do niespełna 2,5 minuty.

Polscy zawodnicy rywalizują w Rajdzie Dakar po raz 23. W tym roku to jadący w klasie samochodów Kuba Przygoński oraz Martin Prokop, quadowiec Kamil Wiśniewski i motocyklista Maciej Giemza. Dakar to wydarzenie sportowe, które śledzą kibice na całym świecie. W 2021 roku rajd relacjonowało 70 stacji telewizyjnych, docierających do 190 krajów, a oficjalna strona rajdu odnotowała prawie 11 mln odwiedzin.

Rajd Dakar 2022. Maciej Giemza (fot. org.)

Pierwsi na mecie zameldowali się we wtorek motocykliści, a wśród nich Maciej Giemza, który był 25. Dzięki temu awansował na 33. miejsce w klasyfikacji generalnej.

– Bardzo szybki odcinek. Jechaliśmy niespełna 3 godziny, różnice czasowe były minimalne, co pokazuje, że nie był on wymagający nawigacyjnie. Motocykl spisywał się świetnie. Dobrze, że skończyliśmy trochę wcześniej. Jest więcej czasu na regenerację. Jutro czeka na nas najdłuższy odcinek w całym rajdzie – wskazywał motocyklista.

Wtorkowy skrócony etap przyniósł niespodziankę. Wygrał Portorykańczyk Joaquim Rodrigues. W klasyfikacji generalnej wciąż prowadzi Brytyjczyk Sam Sunderland. Drugi jest Francuz Adrien Van Beveren, a trzeci Austriak Matthias Walkner.

Rajd Dakar 2022. Konrad Dąbrowski (fot. org.)

Konrad Dąbrowski jednym z najszybszych juniorów trzeciego etapu Rajdu Dakar

Wtorkowym, trzecim etapem Rajdu Dakar, ze względu na warunki atmosferyczne, była pętla wokół goszczącej biwak Al Qaisomy, choć planowo zawodnicy mieli pokonać drogę z Al Artawiyah do miejsca aktualnego biwaku. Konrad Dąbrowski ponownie zaprezentował się bardzo dobrze, zajmując topowe pozycje w klasyfikacji juniorów i klasy Rally2.

Trzeci etap rajdu miał długość 636 kilometrów – sam odcinek specjalny wynosił 255 kilometrów. Ponownie zawodnicy w większości poruszały się po piasku, ale także wydmach. W tym etapie pojawiło się też więcej twardego podłoża niż podczas poprzednich odcinków.

Konrad Dąbrowski po raz kolejny pokazał się z dobrej strony, poprawiając swoje wyniki w porównaniu do etapu poprzedniego. Młody Polak pętlę wokół Al Qaisomy zakończył na 39. miejscu w klasyfikacji generalnej – był 8. w klasie Rally2 oraz 3. wśród juniorów. Po 3 etapach Dakaru zawodnik ten utrzymał  38. miejsce w klasyfikacji generalnej, 13. w klasie Rally 2 i 4. w zestawieniu juniorów.

Ten etap był dobry. Był bardzo szybki, z przejazdami przed wydmy. Miałem trochę szczęścia, bo dogonił mnie Maio więc po prostu jechałem z nim przez cały etap co dało mi dobry wynik. Jestem dość zadowolony z tego, jak potoczył się ten dzień i mam nadzieję, że takich dni będzie jeszcze więcej – relacjonował Konrad Dąbrowski po powrocie na biwak.

Etap czwarty to droga z finiszu dzisiejszej trasy, Al Qaisomy, do stolicy Arabii Saudyjskiej – Rijadu, gdzie zawodnicy spędzą kilka dni. Sam odcinek specjalny będzie liczył 465 kilometrów, co czyni go najdłuższym w ciągu tegorocznego Rajdu Dakar.

1 2Następna strona
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button