Rafal Trzaskowski, podczas I sesji Rady Miasta w kadencji 2018-23, został zaprzysiężony na prezydenta m.st. Warszawy.
Na urząd został wybrany głosami warszawiaków z wynikiem 56,6 %.
– Panie Prezydencie nie lubię udzielać rad, ale Warszawa to wymagające miasto do zarządzania. Ogrom pracy i wielość zagadnień – powiedziała podczas sesji Hanna Gronkiewicz-Waltz, ustępująca prezydent m.st. Warszawy. – Drogi Rafale, nigdy nie zapomnij, że to warszawiacy Cię wybrali. Będą Cię w ciężkich chwilach bronić. To służba na rzecz mieszkańców. To oni są naszymi pracodawcami – podkreśliła H.Gronkiewicz-Waltz.
– Mój plan dla Warszawy poparło ponad pół miliona warszawianek i warszawiaków – powiedział po zaprzysiężeniu Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy. – Czuję to zobowiązanie. Chcę jasno powiedzieć, że moje zobowiązanie będę wypełniał dzień po dniu. Program, który przygotowałem wspólnie z Koalicją Obywatelską, będę realizował nie tylko dla tych, którzy mnie wybrali, którzy udzielili mi poparcia. Hasło w kampanii to „Warszawa dla wszystkich” i zgodnie z tym zobowiązaniem będą dbać również o ich interesy – podkreślił nowy prezydent Warszawy.
Zwracając się do radnych miejskich, którzy także na tej sesji złożyli ślubowanie, powiedział:
– Współpraca z Radą będzie moim absolutnym priorytetem. Pełna transparentność, współpraca już na etapie planowania i na każdym kolejnym – to moje i moich współpracowników zobowiązanie wobec Rady, które dziś składam.
– Był czas obietnic, teraz jest czas realizacji. Był czas dyskusji i sporów, teraz jest czas wspólnej pracy dla dobra warszawianek i warszawiaków – podkreślił R. Trzaskowski, prezydent stolicy.
Rafał Trzaskowski, urodził się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie.
Absolwent filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 2004 r. obronił doktorat. Poseł na Sejm RP VIII kadencji i wiceprzewodniczący Komisji ds. UE, Wiceprzewodniczący EPP, analityk i wykładowca akademicki. W rządzie Ewy Kopacz wiceminister Spraw Zagranicznych ds. Unii Europejskiej oraz pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Rady Europejskiej. Odpowiedzialny za politykę europejską rządu prowadził w imieniu premier Kopacz najważniejsze z punktu widzenia Unii Europejskiej negocjacje (sankcje UE wobec Rosji, bezpieczeństwo energetyczne). Koordynował również prace wszystkich resortów, które zaangażowane są w prace na poziomie UE. W rządzie Donalda Tuska minister administracji i cyfryzacji (2013-2014) – zajmował się sprawami cyfryzacji a wśród nich: ochroną danych osobowych w sieci, cyberbezpieczeństwem i dostępnością treści w Internecie dla niepełnosprawnych. W działce administracji odpowiedzialny za nadzór nad wojewodami a także niesienie pomocy poszkodowanym przez powodzie czy gwałtowne zjawiska meteorologiczne. W latach 2009- 2013 poseł do Parlamentu Europejskiego oraz członek Komisji Konstytucyjnej. Brał udział w negocjacjach wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020, z którego do Polski trafi 400 mld złotych. Pracował także w Komisji Rynku Wewnętrznego oraz Ochrony Konsumentów zajmując się sprawami cyfrowymi, e-handlem, prawem konsumenckim a także nowym prawem zamówień publicznych. W latach 2004-2009 doradca Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego Jacka Saryusz-Wolskiego oraz delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim. Wykładowca akademickim w Collegium Civitas w Warszawie (od 2000 roku), wykładał też w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (1998-2009). Przez wiele lat analityk w Centrum Europejskim – Natolin.
21 października 2018 r. R. Trzaskowski wygrywa wybory na urząd prezydenta m.st. Warszawy otrzymując 56,6 % głosów. Zostaje zaprzysiężony 22 listopada 2018 r.
Rafał Trzaskowski jest żonaty, ma dwójkę dzieci.
(UMW)