POLITYKAPOLSKA

Rada Gabinetowa. Tusk o Pegasusie, małych reaktorach jądrowych i miliardowych wydatkach na CPK

Pałac Prezydencki

W Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady Gabinetowej.

Przedstawiciele rządu dyskutowali z prezydentem na temat realizacji strategicznych inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, kwestie energetyki jądrowej czy modernizacji polskiej armii. Premier przedstawił także dokument świadczący o zakupie i wykorzystywaniu systemu Pegasus.

Bezpieczeństwo, jako podstawa działań polskich władz

– Niezależnie od różnic poglądów, niezależnie od tego, skąd przychodzimy, i jak często się spieramy o różne sprawy, kwestia bezpieczeństwa musi stać się narodowym priorytetem, który łączy bez wyjątku wszystkich w Polsce – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Szef rządu zwrócił uwagę na niedawną niepokojącą wypowiedź byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w sprawie krajów NATO, które nie przeznaczają wystarczających środków na obronność. Premier Donald Tusk zaznaczył, że wzmożona dyskusja na ten temat odbywa się we wszystkich stolicach państw NATO i Unii Europejskiej.

– Nigdy do tej pory nie miałem takiego przekonania, że sytuacja u naszych granic, ale także Europy, jest tak poważna – przekonywał Donald Tusk.

Legalne i nielegalne wykorzystanie systemu Pegasus

– Zobowiązałem Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego do przekazania kompletu dokumentów, które w stu procentach potwierdzają zakup i korzystanie w sposób legalny i nielegalny z Pegasusa. A lista „ofiar” tych praktyk jest bardzo, bardzo długa – przekazał szef rządu.

Rada Gabinetowa. Donald Tusk i Andrzej Duda (fot. Krystian Maj/KPRM)

Premier dodał, że posiada dokument, który potwierdza zwrócenie się z inicjatywy Centralnego Biura Antykorupcyjnego do Funduszu Sprawiedliwości o sfinansowanie zakupu systemu Pegasus.

– Ten dokument, który mam w ręku, potwierdza niestety to czego się najbardziej obawialiśmy, że z inicjatywy Centralnego Biura Antykorupcyjnego zwrócono się o sfinansowanie zakupu Pegasusa do Funduszu Sprawiedliwości, co zostało potwierdzone przez pana ministra Ziobro. (…) Także przynajmniej tę kwestię uznaję za rozstrzygniętą – czy był, kto go kupił i do czego używał – mówił Donald Tusk.

Prezes Rady Ministrów zapewnił o gotowości do przekazania kompletu dokumentów w tej sprawie.

Wątpliwości wokół budowy tzw. małych reaktorów jądrowych

Premier Donald Tusk przekazał informacje, które udało się ustalić w związku z negatywnym zaopiniowaniem przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego spółki Orlen Synthos Green Energy. Spółka odpowiada za realizację inwestycji w tzw. mały reaktor jądrowy SMR.

– Udało mi się wyjaśnić na czym polegała ta negatywna opinia naszych służb specjalnych. (…) Służby wielokrotnie zwracały uwagę na to, że spółka, która powstała, która ma realizować bardzo ambitny program tak zwanych małych reaktorów, została skonstruowana ze szkodą dla interesów państwa polskiego – ogłosił szef rządu.

Mimo tych wątpliwości Minister Klimatu i Środowiska, w dwutygodniowym rządzie ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego, postanowiła sfinalizować projekt.

– Najprawdopodobniej pani minister została powołana do tego rządu wyłącznie po to, żeby wbrew ABW i CBA sfinalizować pewne decyzje – stwierdził premier, zapewniając o gotowości do przekazania Prezydentowi kompletu informacji także w tej sprawie.

2,7 mld zł na Centralny Port Komunikacyjny (dla swoich z PiS – do tej pory nic nie powstało)

Premier wymienił kilka przykładów dotychczasowych wydatków związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego:

  • w spółce zatrudnionych jest 750 osób – na ich pensje wydano 286 mln zł,
  • doradztwo zewnętrzne – 10 mln zł,
  • wynagrodzenie dla zarządu – 11 mln zł,
  • promocja, lobbing i PR wokół CPK – 27 mln zł,
  • utrzymanie biura i usług informatycznych – 112 mln zł,
  • program kolejowy to wydatek 0,5 mld zł, chociaż nie zbudowano nawet kilometra torów, nie ma pozwoleń na budowę, z wyjątkiem tunelu pod Łodzią, którego nie zaczęto drążyć,
  • program lotniskowy to 708 mln zł, choć projekt terminala lotniskowego wraz ze stacją, nie jest jeszcze gotowy, nie ma wydanego pozwolenia na budowę ani decyzji lokalizacyjnej.

– CPK to inwestycja, która jest zaplanowana na minimum 155 mld zł. Wszystkie dotychczasowe ekspertyzy stawiają pod znakiem zapytania całą inwestycję. (…) Zarówno moi współpracownicy jak ja osobiście, potwierdzaliśmy wielokrotnie – chcemy rozwoju infrastruktury komunikacyjnej, lotniczej, kolejowej. Ale ponieważ mówimy o gigantycznych pieniądzach i o fundamentalnej kwestii bezpieczeństwa to chcemy, żeby grosz publiczny został wydany racjonalnie, mądrze i oszczędnie – zadeklarował szef rządu.

Premier poinformował także o zamiarze przygotowania projektu zmian w ustawie o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, aby prace dotyczące tej inwestycji przejęło Ministerstwo Infrastruktury. Zwrócił się do prezydenta z prośbą o współpracę w tym zakresie.

– Może Pan, Panie Prezydencie liczyć na pełną współpracę ze strony całego rządu, także w kwestii CPK – podsumował Prezes Rady Ministrów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button