MOTOSPORT

Quattro River Rally Karlovac 2022. 16-letni Hubert Laskowski pierwszy. Kajetan Kajetanowicz w TOP 10

Rajdy samochodowe

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak z potężną przewagą wygrali 5 z 7 odcinków specjalnych Quattro River Rally Karlovac 2022, który stanowił pierwszą rundę mistrzostw Chorwacji.

Start w zawodach stanowił trening przed nadchodzącymi Rajdowymi Mistrzostwami Świata i właśnie w takim celu Polacy pojawili się na starcie tego rajdu. Choć na drugiej próbie wypadli z trasy tracąc sporo czasu, kolejne pokonali doskonałym tempem, odrabiając straty i awansując aż o 31 pozycji!

Głównym celem wizyty Kajetanowicza i Szczepaniaka w okolicach miasta Karlovac był trening przed zbliżającym się Rajdem Chorwacji, od którego rozpoczną swój sezon w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC). Duet ten chciał w jak najlepszy sposób przygotować się do zmagań po śliskich asfaltach, na których czyha wiele niespodzianek. I choć dzisiejszy etap rozpoczęli z problemami, popełniając błąd na drugim odcinku specjalnym, nie przeszkodziło im to w wygraniu czterech kolejnych prób i awansowaniu do czołowej dziesiątki. Polacy pokazali, że łatwo nie odpuszczają, zaliczyli dobry test i zebrali sporo cennych informacji, które z pewnością przydadzą się już za niecały miesiąc. Według nieoficjalnych wyników zawody wygrał inny polski duet, Hubert Laskowski i Michał Kuśnierz.

– Przyjechałem tutaj na trening przed najważniejszym wyzwaniem, jakim są mistrzostwa świata. Jestem zadowolony, bo ten rajd pokazał, że od samego początku mamy dobre tempo, ale także to, co jako zespół musimy doszlifować przed Rajdem Chorwacji. Naprawdę dobrze mi się jechało i czułem wiele radości z rywalizacji na śliskich, chorwackich odcinkach specjalnych. Wygraliśmy 5 z 7 oesów, ale nie wygraliśmy rajdu, choć była na to ogromna szansa. Cieszę się, że rajd wygrał Hubert Laskowski. Ogromne gratulacje dla niego, Michała Kuśnierza oraz ich zespołu. Myślę, że z taką pokorą, którą ma Hubert i przy odpowiednim wsparciu partnerów zajedzie naprawdę daleko, a ja mocno trzymam za niego kciuki. Przed nami niecałe cztery ostatnie tygodnie przygotowań do Rajdowych Mistrzostw Świata. Nie mogę się doczekać! – podsumował Kajetan Kajetanowicz.

Załoga ta rozpocznie swoje zmagania w Rajdowych Mistrzostwach Świata od Rajdu Chorwacji, który rozegrany zostanie w dniach 21-24 kwietnia. Organizator przygotował 20 odcinków specjalnych o łącznej długości blisko 300 kilometrów.

Hubert Laskowski pierwszy

16-letni Hubert Laskowski kolejny raz pokazał, że drzemie w nim niesamowity talent! Młody kierowca Forda Fiesty Rally3 korzystając ze słabszego auta od rywali wygrał pierwszą rundę rajdowych mistrzostw Chorwacji. Co więcej za swoimi plecami zostawił m.in. Kajetana Kajetanowicza!

Pierwsza runda mistrzostw Chorwacji stała pod znakiem siedmiu odcinków specjalnych. Na start załogi zmierzyły się z superoesem Korana, który mierzył 6,49 km. Już ta próba pokazała, że Hubert będzie walczył o podium w imprezie. Trzeci czas zapowiadał dobrą niedzielną część imprezy.

Drugiego dnia zaplanowano dwukrotne przejazdy prób Kupa (15,20 km), Dobra (11,12 km) oraz Mreznica (15,60 km). Co ważniejsze odcinki w dużej mierze pokrywały się z oesami Rajdu Chorwacji, który stanowi rundę mistrzostw świata. Zachęciło to do startu m.in. Kajetana Kajetanowicza, dla którego był to element przygotowań do boju o mistrzowski tytuł.

Niedziela dla Huberta rozpoczęła się perfekcyjnie. 16-latek był najszybszy na pierwszym odcinku specjalnym i został liderem w klasyfikacji generalnej! Na kolejnych dwóch oesach Hubert uzyskiwał trzecie rezultaty i na serwis zjechał z przewagą 10,4 sekundy nad najgroźniejszym rywalem. Blisko był również trzeci zawodnik korzystający z dużo lepszej Skody Fabii R5. jego strata wynosiła 14,2 sekundy.

Na drugiej pętli Hubert ponownie udowodnił, że jest niezwykle dojrzałym zawodnikiem i utrzymał rywali za swoimi plecami. Dwa drugie czasy i jeden trzeci zapewnił pierwszą w karierze wygraną w klasyfikacji generalnej! Na mecie Hubert był lepszy od najgroźniejszego rywala o 3,6 sekundy! Warto zaznaczyć, że był nim zawodnik, który w swoim CV ma 180 startów, osiem w mistrzostwach świata i 36 w mistrzostwach Europy!

Quattro Rivel Rally 2022. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak (fot. kajto.pl)

Quattro River Rally 2022, nieoficjalna klasyfikacja generalna:

1. Laskowski/Kuśnierz (Polska, Ford Fiesta Rally3) 59:48,6 s
2. Černý/Jindra jun. (Czechy, Ford Fiesta Rally3) +3,6 s
3. Pulić/Kovačić (Chorwacja, Škoda Fabia Rally2) +49,8 s
4. Šebalj/Stublić (Chorwacja, Toyota GR Yaris) +1:36,9 s
5. Peljhan/Čar (Słowenia, Volkswagen Polo RN4) +2:45,4 s
6. Kramer jun./Kvick (Austria, Peugeot 208 Rally4) +3:15,3 s
7. Lončarič/Pinky (Chorwacja, Subaru Impreza STi N12) +3:24,8 s
8. Kramer/Drapela (Austria, Mitsubishi Lancer Evo 6.5) +4:27,5 s
9. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) +4:31,1 s
10. Medved/Šavelj (Słowenia, Ford Fiesta Rally4) +4:43,2 s

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button